Blog

2018-12-28
Stworzyliśmy listę nawyków, które są szkodliwe dla zębów. Przekonajcie się, czy sami nie tworzycie zagrożeń dla zdrowia Waszej jamy ustnej. Szczotkowanie w pośpiechu Nadmiar obowiązków sprawia, że czasami brak nam czasu na obowiązki związane z codzienną higieną. Nasi pacjenci często narzekają, że o swoje zęby dbają nieuważnie i w pośpiechu. Absolutne minimum to szczotkowanie zębów przez 2 minuty dwa razy dziennie - czy na prawdę nie można zarezerwować 4 minut w ciągu dnia, aby utrzymać właściwy stan jamy ustnej?
2018-12-21
Atrakcyjny wygląd niewątpliwie dodaje nam pewności siebie. Chcemy czuć się komfortowo w “swojej skórze” i chcemy również, aby inni dobrze nas postrzegali. Nasz uśmiech ma na to kolosalny wpływ, dlatego w pewnym wieku odpowiednio dobrane protezy stomatologiczne są dla nas tak ważne. Proteza zębowa nie ma jednak jedynie funkcji estetycznej. W momencie, kiedy tracimy zęby, tracimy również zdolność do właściwego rozdrabniania i żucia pokarmów. Ponadto mogą się pojawić problemy z odpowiednią wymową, przez co czasami możemy być niezrozumiani przez innych.
2018-12-06
Mandarynki to owoc, którego już sam zapach budzi skojarzenia z zimą i świętami. A dlaczego warto je jeść szczególnie podczas tego chłodnego okresu? O tym właśnie postanowiliśmy dzisiaj napisać. Jesienny i zimowy chłód powinien zmotywować Was do uważniejszego dbania o zdrowie, ponieważ to w tych miesiącach najłatwiej o złapanie wirusa. Jak się przed tym uchronić? Jednym ze sposobów jest zapewnianie sobie wartościowych składników diety - w tym oczywiście pełnych witamin owoców.
2018-11-30
Regeneracja jamy ustnej po usunięciu zęba zwykle trwa kilka dni. Jeśli ekstrakcja zęba okazała się konieczna w Twoim przypadku, po zabiegu bardzo ważne jest przestrzeganie istotnych zaleceń. W niektórych przypadkach usunięcie zęba - inaczej mówiąc jego ekstrakcja - to konieczność, która jest podejmowana przez specjalistów jedynie w ostateczności, kiedy niemożliwe jest podjęcie innej metody leczenia. W tym czasie należy przestrzegać zaleceń lekarzy, o których dowiesz się z dzisiejszego wpisu. Właściwa i delikatniejsza pielęgnacja jamy ustnej to konieczność, a co więcej?
2018-11-23
Jakie są rodzaje koron zębowych? Dlaczego warto zdecydować się na ich założenie? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania?Na początek wyjaśnijmy, czym właściwie są tytułowe korony? W skrócie są to nakładki, za pomocą których stomatolodzy odbudowują zniszczone lub złamane zęby pacjentów, poprawiając ich kształt oraz barwę. Najczęściej zakłada się je u osób, których uzębienie zostało zniszczone na skutek chorób lub nieszczęśliwych wypadków.Jakie korony na zęby wybrać? Nie ma jedynej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie.
2018-11-16
Dowiedz się, jakie efekty możesz uzyskać dzięki piaskowaniu zębów. Sprawdź też, jak często należy się na nie decydować? Choć piaskowanie zębów dla niektórych może brzmieć tajemniczo, to standardowy i częsty zabieg higienizacyjny, wykonywany przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczna lub lekarza denstystę. Polega on na usunięciu zalegającego na powierzchni zębów osadu. Piaskowanie zębów - efekty Zabieg piaskowania zębów przynosi najlepsze efekty, kiedy wykonywany jest razem ze skalingiem oraz polerowaniem. Taki pakiet zapewnia naszym zębom zdrowszy i ładniejszy wygląd.
2018-11-09
Przebarwienia na zębach często stają nam na drodze do pięknego uśmiechu. Sprawdźcie, skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić? Przebarwienia powstające na zębach mogą mieć dwa źródła - pojawiają się pod wpływem czynników zewnętrznych lub ogólnoustrojowych, które mogą być oznaką chorób. Jednych natura obdarowała silnymi, białymi zębami inni natomiast nie mają tyle szczęścia i ich zęby szybko zaczynają żółknąć. Przebarwienia na zębach to jednak problem, z którym można się uporać.
2018-11-02
Dowiedz się, kiedy zęby niemowlaka zaczynają wychodzić i w jakiej kolejności? Przygotuj się psychicznie na ten dokuczliwy okres w życiu maluszka i bądź dla niego najlepszym wsparciem podczas rozwoju uzębienia. Ząbkowanie - jak rozpoznać? Zanim przejdziemy do kalendarza, poznaj najczęstsze objawy ząbkowania. intensywne ślinienie obrzęki dziąseł kłopoty ze snem zaczerwienione policzki wysypka wokół ust długotrwałe i częste grymasy Kalendarz ząbkowania - kiedy zęby niemowlaka zaczynają wychodzić? 4-6 miesiąc - dolne jedynki 7 miesiąc - górne jedynki 8-12 miesiąc - dolne i górne dwójki 12-16 miesiąc - dolne pierwsze trzonowe oraz górne pierwsze trzonowe 15-24 miesiąc - dolne i górne kły 21-31 miesiąc - dolne i górne drugie trzonowe Kalendarz ząbkowania - w jakiej kolejności zazwyczaj wychodzą zęby?
2018-10-26
Przeczytaj informacje na temat tego, jak zapobiegać paradontozie i zacznij działać, zanim skutki choroby będą nieodwracalne. Nie jesteś pewien, czy objawy, które zauważyłeś to właśnie paradontoza? Przekonaj się! Paradontoza - co to znaczy? Choć sama nazwa tej choroby jest zwykle znana naszym pacjentom, to nie do końca wiedzą, co ona oznacza. Dlatego na samym początku, krótkie wyjaśnienie. Paradontoza jest chorobą, która prowadzi do zniszczenia tkanki mocującej zęby i odsłonięcia się szyjek zębowych.
2018-10-19
Dentofobia to trudny do opanowania strach przed dentystą czy leczeniem stomatologicznym. Jest to zjawisko dość powszechne, ale na szczęście jest kilka sposobów, aby sobie z nią poradzić - i o tym dzisiaj piszemy. Zapraszamy! Pacjenci, którzy zmagają się z dentofobią niestety usilnie unikają gabinetów stomatologicznych. Z bólem i problemami w jamie ustnej próbują uporać się na własną rękę, co najczęściej kończy się znacznym pogorszeniem stanu uzębienia. Aby pokonać lęk, w tym przypadku dentofobię - tak jak przy innych obawach, trzeba się z nim skonfrontować.
2018-10-12
Rok szkolny na dobre się rozpoczął, a dzieciaki powinny już zdążyć,przywyknąć do codziennego trybu po wakacjach. Jesteście pewni, że problemy z uzębieniem nie przeszkadzają Waszym pociechom podczas stawiania czoła nowym wyzwaniom? Dbając o zęby dziecka od najwcześniejszych lat, oszczędzamy im wielu kłopotów zarówno tych zdrowotnych, jak i wynikających z kontaktów międzyludzkich. Uśmiech jest naszą wizytówką, o którą warto zadbać. Zęby dzieci pod kontrolą - obowiązek nie tylko stomatologa, ale i rodziców To w głównej mierze w rękach rodziców spoczywa obowiązek dbania o zęby dziecka - przynajmniej w pierwszych latach jego życia.
2018-10-05
Czy jeśli brak zęba nie jest widoczny, nie należy się nim przejmować? Sprawdź odpowiedź na to oraz inne ważne pytania i pozbądź się wątpliwości. Niedawno na naszym blogu poruszyliśmy temat zabiegu usuwania zęba, który profesjonalnie nazywamy ekstrakcją. Z poprzedniego wpisu dowiecie się m.in: czy należy się bać usunięcia zęba? kiedy ekstrakcja jest koniecznością? jakie są przeciwwskazania do chirurgicznego usunięcia zęba? Tym razem piszemy o najważniejszych kwestiach związanych z przedwczesnym brakiem zęba spowodowanym wypadnięciem czy całkowitym zniszczeniem jego struktury.
2018-09-28
Atrakcyjny wygląd niewątpliwie dodaje nam pewności siebie. Chcemy czuć się komfortowo w “swojej skórze” i chcemy również, aby inni dobrze nas postrzegali. Nasz uśmiech ma na to kolosalny wpływ, dlatego w pewnym wieku odpowiednio dobrane protezy stomatologiczne są dla nas tak ważne. Proteza zębowa nie ma jednak jedynie funkcji estetycznej. W momencie, kiedy tracimy zęby, tracimy również zdolność do właściwego rozdrabniania i żucia pokarmów. Ponadto mogą się pojawić problemy z odpowiednią wymową, przez co czasami możemy być niezrozumiani przez innych.
2018-09-21
Usunięcie zęba - fachowo ekstrakcja, a potocznie mówiąc wyrwanie. Wszystkie te określenia mogą wzbudzać negatywne emocje, a nawet strach. Czy należy się tego bać i kiedy właściwie usunięcie zęba jest konieczne? Na początek musimy zaznaczyć, że zabieg usunięcia zęba jest ostatecznością i decyzja o nim jest podejmowana tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne, ponieważ nie ma możliwości zastosowania alternatywnej metody leczenia. Usunięcie zęba - czy należy się bać? Większość pacjentów, u których konieczne jest usunięcie zęba, ma ogromne obawy co do samego zabiegu.
2018-09-14
Piękny uśmiech i zdrowe zęby to zasługa wielu czynników. Na wiele z nich mamy wpływ. To my decydujemy o tym, z jakich składników komponujemy swoje menu. Jakie więc witaminy pomogą nam zachować zdrowe zęby oraz dziąsła? Właściwa codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są niezbędne do tego, aby uśmiech był nie tylko piękny, ale i zdrowy. Znaczący wpływ ma również nasza dieta oraz to, czy zapewniamy sobie dostatek potrzebnych witamin.
2018-09-07
Figi już jakiś czas temu pojawiły się na naszych targach i w sklepach. Przyciągają wzrok oryginalnym wyglądem, zachęcając nas do skosztowania. Ale czy warto je jeść, ze względu na właściwości zdrowotne? Zdecydowanie tak! I jest ich całkiem sporo - zaczynając od korzystnego wpływu na nasze zęby, przez wsparcie pracy jelit - a to nie wszystko. Figi mają naprawdę wiele wspaniałych właściwości - przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne czy wspomagające trawienie**. **O niektórych postanowiliśmy Wam dzisiaj wspomnieć.
2018-08-31
Licówki porcelanowe są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą się dłużej przejmować niedoskonałym uśmiechem. Zanim się na nie zdecydujesz, poznaj więcej informacji.Czym są licówki? To nic innego, jak cienkie porcelanowe lub ceramiczne płytki, które mocowane są do zębów. To właśnie dzięki licówkom możemy dodać sobie nieco pewności siebie oraz uśmiechać się szczerze i bez obaw. Licówki porcelanowe najczęściej zakładamy na najbardziej widoczne zęby, chociaż można założyć je na każde.Co wyróżnia licówki porcelanowe?
2018-08-24
Zaczerwienienia, obrzęki, krwawienie to niektóre z możliwych objawów choroby dziąseł. Dowiedz się więcej na jej temat i odpowiednio wcześniej zacznij przeciwdziałać. Choroba dziąseł to częsty problem pacjentów. Nie należy kojarzyć jej jednak wyłącznie z osobami starszymi, ponieważ przez zaniedbania nierzadko występują również u tych młodszych. Objawy choroby dziąseł Zaczerwienione lub obrzękłe dziąsła to pierwsze objawy, które mogą wskazywać na to, że Twoje dziąsła nie są w odpowiedniej kondycji. Jeśli choroba zacznie się rozwijać, w trakcie codziennego szczotkowania, możesz zauważyć krwawienie.
2018-08-17
Zdrowy i młody wygląd - chcemy zachować go na dłużej, nie dając się efektom upływającego czasu. Co w tej kwestii może nam zaoferować stomatolog? Czy medycyna estetyczna w gabinecie stomatologicznym to możliwy scenariusz? Już kilkukrotnie informowaliśmy Was o wykonywanym przez nas zabiegu, który w całkowicie naturalny sposób, bez ingerencji kwasu hialuronowego czy botoksu poprawia wygląd skóry. Niektórzy z Was mogą się dziwić, dlaczego właściwie w gabinecie stomatologicznym zajmujemy się również skórą?
2018-08-10
Wiedziałeś, że szkliwo należy do najtwardszych tkanek w ludzkim ciele? Mimo swojej solidnej konstrukcji jest jednak podatne na kruszenie. Uszkodzenie tej zewnętrznej powłoki zęba może zakończyć się zachwianiem równowagi mineralnej, a w rezultacie erozją szkliwa. Jak do tego nie dopuścić? Co zrobić, aby mieć mocne szkliwo? Oto 5 kroków, których musisz się trzymać. Regularne szczotkowanie to podstawa Może to dla Ciebie zabrzmieć jak banał, jednak regularne, dokładne szczotkowanie zębów ma zbawienny wpływ na ich dobrą kondycję.
2018-08-03
Wygląda nietypowo, brzmi tajemniczo - czym jest miswak i jakie ma właściwości? Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na te pytania, zaskoczymy Cię - to naturalna szczoteczka do zębów, która pomaga utrzymać właściwą kondycję jamy ustnej. Czym jest tajemniczo brzmiący miswak? Choć brzmi zagadkowo, miswak jest po prostu korzeniem drzewa arakowego. Jego nazwa pochodzi z języka arabskiego i to pewnie dlatego brzmi dla nas tak tajemniczo. W tłumaczeniu na język polski - miswak to dosłownie “patyczek do czyszczenia zębów i dziąseł”.
2018-07-27
Czym powinna się charakteryzować dobra pasta do zębów? Jak wybrać tę właściwą, tak aby być pewnym, że codzienne szczotkowanie będzie skuteczne? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu. Zapraszam do lektury! Szczotkowanie zajmuje nam zaledwie kilka minut dziennie. Kilka minut, które warto wykorzystać w 100% . Skupienie, właściwa technika szczotkowania i odpowiednie narzędzia - taka kombinacja to gwarancja tego, że Twoje zęby będą w dobrej kondycji. Dzisiaj przyglądamy się bliżej pastom do zębów.
2018-07-20
Choć szczoteczka soniczna to już nie taka nowość, wciąż jest o niej głośno. Nie bez powodu - to obecnie najskuteczniejsze narzędzie do czyszczenia zębów. Masz już swoją? Pozornie czyszczenie zębów szczoteczką soniczną może wyglądać tak samo, jak standardową szczoteczką elektryczną. Jest jednak pewna różnica, która stanowi o tym, że skuteczność szczoteczki sonicznej jest większa. Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć o szczoteczce sonicznej do zębów i sam zdecyduj czy powinieneś w nią zainwestować?
2018-07-12
Ekstrakcja zęba to zabieg z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Potocznie jest wszystkim znany jako “wyrywanie zęba”. Ta metoda leczenia jest znana ludzkości od czasów starożytności. W ówczesnych czasach nawet nikt nie marzył o innych sposobach wyleczenia się z bólu zęba, jak poprzez jego usunięcie. Obecnie jednak zabieg ten jest ostatnią deską ratunku. Do ekstrakcji zęba, stomatologów najczęściej zmusza bardzo rozwinięta próchnica, gdy nie można już zastosować innych metod leczenia. W jakich przypadkach dokonuje się zabiegu ekstrakcji?
2018-07-06
Najlepszym sposobem na zapobieganie bólu zęba są oczywiście regularne wizyty w specjalistycznym gabinecie. Najlepiej jest pozbyć się problemu u jego podstaw i cieszyć się zdrowym oraz pięknym uśmiechem. Niestety zdarzają się wypadki, kiedy ból przychodzi niespodziewanie i niemożliwa jest natychmiastowa wizyta w gabinecie stomatologicznym. Co wtedy zrobić? Poznaj sposoby na ból zęba. Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, trzeba rozpoznać jego źródło. Oto niektóre z nich. Nadwrażliwość Czy bolą Cię zęby od gorących lub zimnych potraw i napojów?
2018-06-29
Uśmiechasz się niechętnie, ponieważ na Twoim szkliwie pojawiły się białe plamki? Ich powstanie może być spowodowane różnymi czynnikami. Czym właściwie są te białe plamki i w jaki sposób się ich pozbyć? Przyczyny Na początek mała dawka wiedzy. Szkliwo, które jest tarczą ochronną dla całej struktury zęba w ponad 95% zbudowane jest ze związków nieorganicznych. Należą do nich m.in. kryształy wapnia i fosforu, a także sodu, magnezu oraz potasu. Niedobór, któregoś z tych komponentów może skutkować tytułowymi białymi plamkami.
2018-06-15
Szczoteczka dla niemowląt “Jak to szczoteczka dla niemowląt? Przecież maluch nie ma jeszcze pierwszych ząbków” - z taką reakcją rodziców nie spotykamy się zbyt często, ale jednak sporadycznie się spotykamy. Wszyscy przyszli rodzice powinni wiedzieć, że o higienę jamy ustnej niemowlaka należy dbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki. Nie jest to skomplikowane - wystarczy delikatnie przecierać dziąsła maluszka po każdym karmieniu. Najlepiej zrobić to nasączonym letnią wodą lub naparem z rumianku gazikiem.
2018-06-08
Chociaż ma w sobie dużo uroku, to niestety może spowodować poważne problemy w jamie ustnej - diastema co to takiego? Wiecie? Jeśli nie, dzisiaj wszystko Wam wyjaśnimy ;) Diastema co to takiego? Choć nazwa brzmi tajemniczo, diastema to po prostu przerwa między zębami. Potrafi dodać naszym uśmiechom wiele uroku i trzeba powiedzieć, że to dzięki niej niektóre fotomodelki zyskały niedawno ogromną popularność. Niestety z diastemą należy uważać, ponieważ może prowadzić do problemów z mową, zgryzem czy chorobą przyzębia.
2018-06-01
Zbliża się czas, na który dzieci wyczekują niemal cały rok. Wakacje - czyli odpoczynek od szkolnych obowiązków i czas na beztroską zabawę. Po rozdaniu świadectw, dzieci z pewnością wybiegną ze szkół z szerokimi uśmiechami, gotowi stawić czoła wakacyjnym przygodom. W tym momencie rodzicom powinna zapalić się tzw. czerwona lampka - brak obowiązków może rozleniwić Wasze pociechy. Jakie mogą być tego skutki? Mogą zacząć lekceważyć zasady, których zwykle na co dzień przestrzegają.
2018-05-25
Liczba osób cierpiących na cukrzycę niestety cały czas rośnie na całym świecie. W samej Polsce choruje na nią obecnie już ok. 3 mln ludzi. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, a najczęściej cukrzyca dopada osoby po 50 roku życia. Szacuje się większa liczba zachorowań występuje wśród kobiet niż u mężczyzn, a grupie ryzyka są również osoby z nadwagą oraz te, u których w rodzinie cukrzyca już się pojawiła. Szacuje się, że ok.
2018-05-18
Obgryzanie paznokci to niezdrowy nawyk, który występuje u wielu osób, które często nie są świadome, z jakimi konsekwencjami to się wiąże. Nie bądź jednym z nich, dowiedz się, co Ci grozi i postaraj się zwalczyć nieprzyjemny nawyk. Obgryzasz paznokcie? A może robi to Twoje dziecko? To niestety popularne zachowanie wśród młodych osób, które często w ten sposób reagują na stres. Wielokrotnie powielane postępowanie staje się nawykiem, którego ciężko się oduczyć. Nawet kiedy nerwowe momenty przemijają, często obgryzanie paznokci niestety zostaje z nami na dłużej.
2018-05-11
Licówki - co się kryje pod tą nazwą? To nic innego, jak cienkie porcelanowe lub ceramiczne płytki, które przylepia się z przodu zębów. Jaki możemy dzięki nim osiągnąć efekt? Prawdziwie Hollywoodzki uśmiech. Często przyglądając się gwiazdom show-biznesu, wydaje nam się, że ich idealne uśmiechy to sprawka natury. W rzeczywistości większość z nich korzysta właśnie z licówek. To dzięki nim możemy dodać sobie nieco pewności siebie oraz uśmiechać się szczerze i bez obaw.
2018-05-04
Wiele osób o niej słyszało, ale równie duże grono nie wie, co tak naprawdę oznacza. Pędzimy z wyjaśnieniem, czym właściwie jest paradontoza i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy! Czym jest paradontoza? Paradontoza nazywana również przyzębicą jest chorobą, której nie można lekceważyć. Prowadzi do zniszczenia tkanki mocującej zęby i odsłonięcia się szyjek zębowych. Efektem paradontozy może być wypadanie zębów i nie jest to zagrożenie, które dotyczy wyłącznie osób starszych. Statystyki pokazują, że choroba ta również dotyczy osób młodszych.
2018-04-27
Wasze dzieci mają problem z wadą zgryzu? A może dopiero spodziewacie się potomstwa i już staracie się dowiedzieć, jak najwięcej o rozwoju małego człowieka. Bez względu na to, na którym etapie życia jesteście, jeśli kwestia krzywych zębów u dzieci nie daje Wam spokoju - świetnie trafiliście. ;-) Problem krzywych zębów zwykle ma dwa podłoża - środowiskowe i genetyczne. Sami możecie dostrzec czy szczęka dziecka prawidłowo się rozwija. Jakie są tego oznaki?
2018-04-20
Na kondycję naszych zębów największy wpływ mają nasze nawyki żywieniowe. Dlatego warto przeanalizować, co spożywamy i z jaką częstotliwością. Być może, póki nie wyeliminujemy jakiś produktów ze swojej codziennej diety, nie będziemy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem. Sprawdź już teraz czego unikać. Z jakich produktów powinniśmy zrezygnować, aby uchronić zęby? Oto produkty szkodliwe dla zębów: słodzone i gazowane napoje Napoje słodzone lub gazowane to jedne z najbardziej szkodliwych dla zębów produktów.
2018-04-13
Każdy z nas marzy o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu, lecz wielu ludzi ma z tym spory problem. Częstą przyczyną niezdrowego uśmiechu jest osadzony na nich kamień nazębny. Warto zapobiegać jego powstawaniu odpowiednio wcześnie i cieszyć się ładnymi zębami. Istnieje kilka sposobów na ograniczenie jego osadzania. Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego? Rezygnacja z palenia papierosów Zęby palaczy są najszybciej narażone na pojawienie się przebarwień i osadzanie się kamienia nazębnego. Dlatego każdy, kto chce się cieszyć długo ładnym uśmiechem, powinien jak najszybciej zrezygnować z tej używki.
2018-04-06
Wiedziałeś, że witamina D pomoże Ci ochronić się przed nowotworami? Poznaj więcej właściwości witaminy D i zacznij świadomie decydować o kondycji zdrowotnej Twojego organizmu. Witamina D jest jedną z najbardziej potrzebnych witamin w naszym organizmie. To dzięki niej możemy się cieszyć m.in. dobrą odpornością, pięknym uśmiechem oraz prawidłową pracą układu krwionośnego. Jej niedobór może znacznie wpływać na nasze samopoczucie i wywoływać różne nieprzyjemne dolegliwości takie jak osteoporoza, przeziębienia oraz bezsenność. Witamina D wytwarza się naturalnie w naszym organizmie pod wpływem działania promieni słonecznych na skórę.
2018-03-30
Poznaj odpowiedzi na pytanie, dlaczego zęby wypadają? A jeśli ten problem dotyczy właśnie Ciebie, nie zwlekaj z wizytą w specjalistycznym gabinecie. Jedynie w dzieciństwie utrata zębów nie dostarcza nam negatywnych emocji. Wtedy wypadają nam mleczaki, które ustępują miejsca stałym zębom. Utrata zębów u dorosłych osób nie wiąże się z naturalnym procesem, a niestety często z pewnymi zaniedbaniami. Więc dlaczego zęby wypadają? Powód 1 - własne zaniedbania Zaniedbanie higieny przez nieprawidłowe szczotkowanie czy unikanie nitkowania może być jedną z odpowiedzi, dlaczego zęby wypadają?
2018-03-23
Odwiedzający nas pacjenci często przez niewiedzę samemu wyrządzają krzywdę swoim zębom. Czasami postępują zgodnie z zasadami przekazanymi im w dzieciństwie, a czasem trzymają się własnych przyzwyczajeń, które niestety nie zawsze są właściwe. Sprawdźcie więc, jak postępować na co dzień, aby nie szkodzić własnym zębom. Pozbywaj się resztek jedzenia Resztki jedzenia nie powinny zalegać w jamie ustnej wiele godzin po spożyciu posiłku, ponieważ w ten sposób dochodzi do namnażania się bakterii. Jeśli masz taką możliwość, zjedz w spokoju, daj sobie chwilę na delektowanie się smakiem, a potem udaj się do łazienki, aby pozbyć się pozostałych drobinek.
2018-03-16
Od dłuższego czasu bardzo popularnym trendem jest posiadanie śnieżnobiałego uśmiechu. Dlatego coraz częściej zaczynamy sięgać po preparaty, czy paski wybielające, które możemy zastosować sami w domu. Lecz czy jest to bezpieczne dla naszego uzębienia oraz daje długotrwały efekt? Kolor uzębienia Odcień naszego uzębienia jest uwarunkowany przez czynniki wewnętrzne (na które nie mamy wpływu) oraz zewnętrzne. Na naturalny kolor wpływa m.in.: ilość fosforu oraz wapnia, przejrzystość tkanek zęba, odcień szkliwa, mineralizacja szkliwa.
2018-03-08
Na rynku dostępne są różnorodne płyny do płukania jamy ustnej - nie wszystkie z nich właściwie spełniają swoje zadanie. Co zrobić, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z ich działania? Na pomoc przychodzą naturalne płyny do płukania jamy ustnej, które możemy przygotować samemu lub zdecydować się na te dostępne w aptekach. Aloes Jeśli cierpicie na nadwrażliwość dziąseł, a szczotkowanie zębów oraz płukanie ich specyfikami dostępnymi w drogeriach podrażnia Waszą jamę ustną, mamy dla Was ratunek - aloes!
2018-02-23
Mimo że to jedna z najpopularniejszych witamin, okazuje się, że niektórzy z nas niewiele wiedzą na jej temat. Najwyższa pora to zmienić! ;-) Przedstawiamy 3 fakty o witaminie C. Zwłaszcza podczas najchłodniejszej z pór roku przypominamy sobie o cennych właściwościach witaminy C. To właśnie zimą ogrzewamy się herbatą z cytryną oraz staramy się do naszej diety przemycać produkty bogate w ten składnik, aby wzmocnić odporność organizmów i uniknąć przeziębień. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na jej temat?
2018-02-16
Pasty do zębów to temat wokół, którego powstało wiele mitów. Dzisiaj stawiamy im czoła. Poznajcie mity o pastach do zębów! Mit 1. Pasta zwalczy kamień nazębny Wielu z nas myśli, że przestrzeganie prawidłowych zasad higieny jamy ustnej pomoże nam w walce z kamieniem nazębnym. Niestety w większości przypadków dbanie o zęby w zaciszu domowym jest niewystarczające. Mimo że składniki past mają właściwości zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej, trudno jest całkowicie ten proces wyeliminować.
2018-02-09
Twoje dziecko nie chce myć zębów? Sprawdź nasze wskazówki, które pomogą przekonać do tego Twoją pociechę. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat uświadamiać dziecko, że właściwa higiena jamy ustnej to podstawa w dążeniu do zdrowego i pięknego uśmiechu. Oprócz przekazywania prawidłowych zasad dotyczących codziennej higieny równie ważne są postawy samych rodziców. Jeśli nie będziecie w tym spójni - przekazując maluchom właściwe zasady, a jednocześnie nie przestrzegając ich, zaniedbując własne uzębienie, nie możecie liczyć na pożądane rezultaty.
2018-02-02
Wszystkie matki oraz kobiety, które przygotowują się do tego, aby nimi zostać, głowią się nad pytaniem - jak uniknąć problemów z zębami u dziecka? Przygotowaliśmy dla Was wskazówki, które pomogą Wam usystematyzować Waszą wiedzę. Zapraszamy! Jak uniknąć problemów z zębami u dziecka? Zacznij od własnych zębów Zęby dziecka zaczynają się kształtować już w okresie płodowym, dlatego ogromny wpływ na ich rozwój ma styl życia oraz dieta matki w ciąży. Na tym etapie ważne jest dbanie o własne uzębienie, tak aby nie doprowadzić do chorób zębów, które mogą przyczynić się do komplikacji zdrowotnych, a w efekcie negatywnie oddziaływać na dziecko.
2018-01-26
Oto kontynuacja wpisu, w którym przedstawiliśmy Wam listę praktyk, które szkodzą zębom. Część pierwszą znajdziecie tutaj. Przekonajcie się, czy sami nie tworzycie zagrożeń dla zdrowia Waszej jamy ustnej! Co za dużo to niezdrowo Błąd, od którego zaczniemy dzisiejszą część, najbardziej zaskakuje naszych pacjentów. Większość z nich nigdy nie pomyślałoby, że zębom może zaszkodzić nadmiar pasty. Badania pokazują, że jej niewielka ilość wystarczy, aby prawidłowo dbać o higienę zębów. Nie jest nam więc wcale potrzebna szczoteczka po brzegi wypełniona pastą, a w efekcie nadmierne pienienie.
2018-01-19
Stworzyliśmy listę praktyk, które szkodzą zębom. Przekonajcie się, czy sami nie tworzycie zagrożeń dla zdrowia Waszej jamy ustnej. Źle dobrana szczoteczka Jednym z podstawowych błędów, które szkodzą zębom jest, z pozoru, błahy wybór niewłaściwej szczoteczki do zębów. Wielu pacjentów podejmuje decyzję o zakupie nowej szczoteczki w pośpiechu, sięgając po pierwszy z brzegu egzemplarz na sklepowej półce. Jednak, aby prawidłowo myć zęby, musimy używać szczoteczki dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są szczoteczki o różnym poziomie twardości włosia - od twardych i bardzo sztywnych do tych łagodniejszych.
2018-01-11
Jednym z problemów, z którymi borykają się niemowlęta oraz ich rodzice jest próchnica butelkowa. Sprawdź, czym właściwie jest i jak jej zapobiec, ciesząc się zdrowym rozwojem uzębienia malucha. Czym jest próchnica butelkowa? Bezpośrednio z nazwy wynika, że jest to rodzaj próchnicy, który zagraża dzieciom karmionym z butelki. Spowodowane jest to długotrwałym i bezpośrednim kontaktem pokarmów z zębami naszych pociech. Często w tej formie serwujemy maluchom posiłki krótko przed snem, przez co zalega on w jamie ustnej.
2017-12-29
Erozja szkliwa to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Choć początki bywają niezauważalne, skutki mogą być nieodwracalne. Mimo że szkliwo należy do najtwardszych tkanek w ludzkim ciele, jest ono niezwykle kruche. Uszkodzenie tej zewnętrznej powłoki zęba może zakończyć się zachwianiem równowagi mineralnej, a w rezultacie erozją szkliwa. Ta początkowo może być zupełnie niezauważalna. Niestety, uśpienie czujności, brak reakcji na to schorzenie i zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Czego należy unikać, aby nie narażać szkliwa na erozję?
2017-12-22
**Dzisiaj podpowiemy Wam, jak uniknąć paradontozy i chorób dziąseł własnymi siłami. ** Nie zwalczanie paradontozy oraz chorób dziąseł może doprowadzić do utraty zębów, a także do innych poważnych dolegliwości. Świadomość zagrożeń, jakie mogą wynikać z niewłaściwej higieny oraz nieleczenia chorób przyzębia powinna podwójnie motywować do podjęcia leczenia oraz zmiany negatywnie wpływających na nasze uzębienie nawyków. Jak uniknąć paradontozy i chorób dziąseł zmieniając swoje codzienne przyzwyczajenia? Koniec z paleniem Bezpośredni wpływ na kondycję naszych dziąseł mają używki.
2017-12-15
Wiedziałeś, że pewne oznaki w jamie ustnej mogą podpowiedzieć, jakich witamin Ci brakuje. Przekonaj się, czy ich niedobór dotyczy także Ciebie. Dziąsła krwawią Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania, może być to oznaką, że Twojemu organizmowi brakuje witaminy C. Jej niedobór osłabia odporność na bakterię, nie tylko całego organizmu, ale również wewnątrz jamy ustnej. Może to skutkować pojawieniem się wirusów i grzybów, które zaatakują błonę śluzową jamy ustnej. Na szczęście zaczął się już sezon na cytrusy, dlatego dostarczenie witaminy C załatwisz bez problemu.
2017-12-08
Nie możesz nazwać swoich zębów prostymi? Zastanawiasz się, czy założenie aparatu ortodontycznego jest koniecznością? Postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości. Zapraszamy! Choć aparat na zębach częściej widywany jest u nastolatków, również osoby w starszym wieku mogą zdecydować się na jego założenie. Każda pora jest dobra, aby wyprostować swoje zęby i cieszyć się pięknym uśmiechem. Chęć poprawienia wizerunku nie powinna przyćmić jednak tego, że założenie aparatu ortodontycznego wiąże się również z aspektami zdrowotnymi. Na tym właśnie skupimy się w dzisiejszym wpisie.
2017-12-01
Dzisiaj odpowiemy Wam na pytanie, czy są jakieś przeciwwskazania do wybielania zębów? Czy każdy może sobie na to pozwolić? Zachęcamy do lektury. Wybielamy zdrowe zęby Wielu z nas pragnie cieszyć się nieskazitelnie białym uśmiechem. Zanim jednak wybierzecie odpowiednią metodę i zarezerwujecie wolny termin w gabinecie stomatologicznym, dopilnujcie, aby Wasze uzębienie było we właściwym stanie. Aby rezultat wybielania dostarczył Wam satysfakcji, Wasze zęby muszą być zdrowe. Jeśli zatem, macie problemy z próchnicą lub jakikolwiek stan zapalny w jamie ustnej, w pierwszej kolejności uporajcie się z tymi dolegliwościami.
2017-11-24
Zespół alergii jamy ustnej to szereg reakcji alergicznych ujawniających się głównie po spożyciu określonych produktów takich jak warzywa, owoce czy orzechy. Choroba występuje głównie u osób, które cierpią na alergiczny nieżyt nosa lub alergię na określone pyłki, szczególnie trawy czy brzozy. Zespół alergii jamy ustnej jest również znany jako ustny zespół uczuleniowy, anafilaksja jamy ustnej czy zespół Amlota-Lessofa. Borykają się z nim jedynie osoby, u których występują alergie na pyłki roślinne, zwłaszcza trawy czy brzozy.
2017-11-17
Pieczenie w jamie ustnej może oznaczać, że masz do czynienia z BMS, czyli przewlekłą chorobą błony śluzowej jamy ustnej. Brzmi tajemniczo? W dzisiejszym wpisie rozjaśnimy Twoje wątpliwości. Zacznijmy od początku. BMS to skrót długiej anglojęzycznej nazwy - burning mouth syndrome, którą na język polski tłumaczymy nie inaczej niż zespół pieczenia jamy ustnej. To choroba błony śluzowej jamy ustnej, która może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości w obrębie śluzówki. Mimo odczuwanego dyskomfortu, pod względem wizualnym możesz nie zauważyć żadnych zmian.
2017-11-10
Martwy ząb - już samo stwierdzenie powoduje u wielu ciarki na ciele. A co właściwie ono oznacza? Skąd mamy wiedzieć, że nasz ząb jest martwy i czym może to być spowodowane? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie po przeczytaniu dzisiejszego wpisu. Zapraszamy do lektury! Czym właściwie jest martwy ząb? Martwym zębem określamy ząb bez żywej miazgi lub taki, który przeszedł leczenie kanałowe. Wchodząc w szczegóły z martwym zębem mamy do czynienia, kiedy z powodu poważnych ubytków próchnicowych lub urazu mechanicznego żywe tkanki w jego wnętrzu obumierają.
2017-11-03
Z pewnością już wielokrotnie słyszeliście o tym, że to co znajduje się w naszej diecie ma bezpośredni związek z kondycją naszej jamy ustnej. Zapewne jesteście świadomi, że niektóre produkty spożywcze mogą poważnie zagrozić zdrowiu zębów, inne natomiast korzystnie na nie wpłynąć. Dzisiaj poznacie właśnie te drugie. Sprawdźcie 4 produkty dla zdrowych zębów! Ostrzegamy - nasza lista może być dla Was zaskoczeniem! ;-)Oto 4 produkty dla zdrowych zębów Jabłka Zacznijmy od mniej niespodziewanego składnika diety.
2017-10-27
Co w stomatologii oznacza słowo skaling? Na czym polega ten zabieg i jak wygląda jego przebieg? Tego dowiecie się w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury ;) Kamień nazębny to problem dotyczący wielu z nas. Skaling natomiast to zabieg, którego zadaniem jest zażegnanie tego kłopotu. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego, czego można dokonać na dwa sposoby, które opiszemy poniżej. Niestety złogi nazębne to powracający problem, dlatego najlepiej przeprowadzać skaling co 6 miesięcy.
2017-10-20
Aparat ortodontyczny pomoże Ci usunąć wady zgryzu. Zakładając go, musisz jednak pamiętać o tym, żeby nie zaniedbać prawidłowej higieny jamy ustnej, bo to może spowodować niechciane dolegliwości. Taki stan rzeczy wynika często ze złych nawyków oraz utrudnień, jakie niesie za sobą dbanie o zęby w aparacie ortodontycznym. Wszystko zależy jednak od Twojej determinacji i przestrzegania kilku zasad, o których chcemy dzisiaj napisać. Codzienna higiena to priorytet! Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to całkowite minimum.
2017-10-13
Dieta to aspekt, który zaraz po szczotkowaniu i regularnych wizytach u dentysty wpływa na zdrowie naszych zębów. Dowiedz się, co służy zębom, a co może im zaszkodzić. Poniżej 7 produktów, które pomogą Ci w walce o zdrowy i piękny uśmiech. Owoce: wprowadź do diety jabłka Większość z nas wie, że owoce są źródłem witaminy C i składników mineralnych dobrze wpływających na kości. Natomiast jest jeszcze druga strona medalu, a chodzi o nic innego jak cukier.
2017-10-06
Odczuwasz dyskomfort podczas jedzenia, a może drażni Cię napięcie mięśni twarzy? To niestety może oznaczać, że grozi Ci choroba okluzyjna. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a w razie potrzeby udaj się do specjalisty. Czym jest choroba okluzyjna? Na początek wyjaśnijmy, co kryje się pod nazwą okluzja i dlaczego powinniśmy się jej obawiać. Choroba okluzyjna polega na niewłaściwej styczności górnych i dolnych zębów oraz niedopasowaniu względem stawu skroniowo-żuchwowego, a także mięśni. Jest to częsta choroba dotycząca jamy ustnej, której początki bywają niewinne, ale jej rozwój może doprowadzić nawet do całkowitego wyniszczenia zębów, mięśni, a także stawu skroniowo-żuchwowego.
2017-09-29
Paradontoza, inaczej zapalenie przyzębia, jest infekcją, którą często spotyka się w naszym społeczeństwie. Kojarzymy ją głównie ze starszymi osobami, ale niewielu wie, że dotyka również osoby w młodym wieku. Nieleczenie paradontozy może skutkować rozchwianiem i utratą zębów, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie. Fakt 1 - im wcześniej rozpoznasz objawy, tym lepiej Głównymi objawami paradontozy są zaczerwienione dziąsła, delikatne krwawienie podczas szczotkowania, nieświeży oddech czy kamień nazębny. Pozornie mogą nam się wydawać niczym poważnym, ale niesłusznie!
2017-09-22
**Zęby seniorów to temat wokół, którego krąży wiele mitów. Rozwiejemy Twoje wątpliwości, udowadniając, że niektóre z nich nie mają nic wspólnego z prawdą. ** Mitów na temat jamy ustnej seniorów jest niezwykle wiele. Często przekazujemy sobie wzajemnie niepotwierdzone informacje, które potem powielane przez wielu wywołują zmartwienie i obawy właśnie u seniorów. Naszym dzisiejszym zadaniem jest rozwiać wątpliwości niektórych, udowadniając, że część z powtarzanych przez wielu stwierdzeń jest całkowicie nieprawidłowa. Starzenie się = wypadanie zębów Wielu z nas wyobraża sobie, że osiągając pewien wiek nagle zaczną nam wypadać zęby - jeden po drugim.
2017-09-15
Niedawno zdecydowaliście się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym? Chcecie jak najdłużej utrzymać olśniewający efekt. Koniecznie przeczytaj nasze porady i stosuj się do kilku prostych zasad, które z pewnością pomogą Ci w utrzymaniu pięknego, białego uśmiechu. Jeśli zdecydowaliście się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, wiecie już, że jest to najbardziej efektowne rozwiązanie. Samodzielne aplikowanie żeli lub pasków wybielających, pochodzących z niesprawdzonego źródła, może przynosić odwrotne rezultaty. Pamiętaj jednak, że wybielanie zębów nie jest zabiegiem stałym i to w głównej mierze zależy od Ciebie czy jego rezultat pozostanie z Tobą na długo.
2017-09-08
Implanty to przez wielu omijany temat, my za to, z chęcią rozwiejemy wszelkie wątpliwości z nim związane. W naszym poprzednim wpisie wyjaśniliśmy najważniejsze kwestie związane z zabiegiem implantologicznym. Dzisiaj chcielibyśmy odpowiedzieć Wam na najczęściej zadawane pytania dotyczące właśnie implantów zębowych. Co to jest implant zębowy? Jeśli nie czytaliście poprzedniego wpisu, przypominamy Wam, czym właściwie jest implant zębowy? Implant stomatologiczny to nowy korzeń, umieszczony w miejscu zarezerwowanym wcześniej dla usuniętego zęba. Implant stanowi fundament dla odbudowywanego zęba, a organizm odbiera go jako własną kość, dzięki czemu trwale się z nim zrasta, a rezultatem jest stan zbliżony do naturalnego uzębienia.
2017-09-01
Pasty do zębów to nieodzowny element codziennej higieny jamy ustnej. Jej zadaniem jest skuteczne usunięcie resztek jedzenia i bakterii z powierzchni zębów oraz dostarczenie niezbędnych składników mineralnych. W sklepach możemy znaleźć ogromną ilość rodzajów past do zębów i często nie wiemy, która będzie odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne typy past. Pasty uniwersalne Są to pasty najczęściej spotykane w sklepach i aptekach. Zawierają podstawowe składniki, które działają przeciwbakteryjnie, pieniąco, ścierająco.
2017-08-25
Luka w uzębieniu to oznaka, że niezbędny jest implant zębowy, który prawidłowo zastąpi usuniętego zęba i powstrzyma niechciane zmiany w jamie ustnej. Brakujący ząb negatywnie wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i kondycję jamy ustnej. Może doprowadzić do niekorzystnego przemieszczenia, a w efekcie ułożenia się pozostałych zębów. Na początek - czym jest implant zębowy? Implant stomatologiczny to nowy korzeń, umieszczony w miejscu zarezerwowanym wcześniej dla usuniętego zęba. Implant stanowi fundament dla odbudowywanego zęba, a organizm odbiera go, jako własną kość, dzięki czemu trwale się z nim zrasta, a rezultatem jest stan zbliżony do naturalnego uzębienia.
2017-08-18
Próchnica to problem, z którym borykają się nie tylko dorośli, ale również dzieci. Ta choroba bakteryjna spowodowana jest głównie zaniedbaniem higienicznym oraz spożywaniem nadmiernych ilości cukru. Sprawdź, jak możesz zapobiec próchnicy i pozbądź się tego problemu. Krok 1. Regularnie szczotkuj zęby! Regularne szczotkowanie zębów to podstawa, o której podobno nie trzeba nikomu przypominać. Badania pokazują jednak, że duże grono Polaków poświęca myciu zębów zbyt mało czasu i często robi to bez należytej dokładności.
2017-08-04
Ubytki w zębach powstają w wyniku narastających zmian próchnicowych. Potocznie nazywane dziury w zębach, to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Dzisiaj dowiecie się, jak im zaradzić i cieszyć się zdrowym uśmiechem. Jak sprawdzić, czy mamy ubytki w zębach? Najprostszym, a jednocześnie najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy problem dziur w zębach nas dotyczy, jest wybranie się na wizytę kontrolną do specjalisty. To on profesjonalnie wykryje ewentualne zagrożenie i doradzi skuteczny plan leczenia.
2017-07-28
Leczenie kanałowe - czy trzeba się go obawiać, jak długo trwa zabieg? Odpowiedzi na te oraz inne najczęściej zadawane pytania przeczytacie w naszym dzisiejszym wpisie. Czy muszę się obawiać bolesnego zabiegu? Leczenie kanałowe zazwyczaj przeprowadzane jest przy wcześniejszym znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Dlatego, jeśli na początku obawiałeś się jakichkolwiek boleści - sprawa wyjaśniona! Teraz nie zwlekaj dłużej i umów się na wizytę do specjalistycznego gabinetu stomatologicznego - takiego jak nasz ;)
2017-07-21
Ząbkowanie… na samą myśl o tym, rodzicom przechodzą ciarki po plecach. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania dotyczące wychodzenia pierwszych zębów. Jeśli Twój maluch zaczął właśnie ząbkowanie albo wyczuwasz, że ten dzień wkrótce nadejdzie, zapewne szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. O tym, kiedy zaczyna i kończy się ten uciążliwy proces, pisaliśmy tutaj. Dzisiaj poznasz odpowiedzi na inne pytania. Co zrobić, jeśli ząbkowanie powoduje podwyższoną temperaturę?
2017-07-14
Czas urlopów zaczął się na dobre. Niestety często podczas wakacyjnych wypadów zapominamy o szczególnym dbaniu o nasze uzębienie. Dowiedz się, jakie mogą być zagrożenia. Super, jeśli nie spędzamy całego urlopu na wylegiwaniu się na plaży, tylko wybieramy aktywny odpoczynek. Wakacje, to taki czas, kiedy próbujemy nowych rzeczy i często decydujemy się na niecodzienne lub nawet ekstremalne atrakcje. Musimy jednak liczyć się z tym, że nasze zęby mogą różnie reagować na nietypowe aktywności.
2017-07-07
Dzisiejszy wpis poświęcimy pozornie błahej sprawie, jaką jest skuteczne mycie zębów. Myślicie, że całkowicie opanowaliście najbardziej efektywną technikę? Przekonajcie się! Dbanie o właściwą kondycję jamy ustnej składa się z kilku istotnych czynności. Właściwe narzędzia oraz odpowiednia technika to elementy konieczne, o których zawsze należy pamiętać. Sprawdź, czego nie byłeś świadomy, albo przypomnij sobie zapomniane informacje. 1. Technika szczotkowania Do najskuteczniejszych metod szczotkowania należą: Technika okrężna - jak z samej nazwy można wywnioskować, polega ona na wykonywaniu okrężnych ruchów, szczoteczką ułożoną prostopadle do linii zębów.
2017-06-23
Wszyscy wiemy, że ząbkowanie to niezbyt przyjemny proces, jest on jednak niezbędny w prawidłowym rozwoju każdego niemowlaka. Pierwsze ząbki niekiedy pojawiają się całkowicie znienacka. Dlatego każdy rodzic, jak najszybciej powinien przygotować się na nieznane. Zanim pełen uśmiech prezentujący ząbki malucha pojawi się na jego twarzy, może minąć kilka dokuczliwych miesięcy. W dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam najistotniejsze kwestie dotyczące tego uciążliwego procesu. Kiedy to się zaczyna? Ząbkowanie zazwyczaj inauguruje wychodzenie dolnych jedynek.
2017-06-16
**Częstym problemem pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne jest ukruszony ząb. Zwykle dotyczy to zębów przednich, a więc siekaczy, przedtrzonowców oraz trzonowców. Z tą przypadłością mogą się spotkać zarówno osoby młode, jak i te w starszym wieku. Czym zatem jest spowodowane kruszenie zębów i dlaczego nie możemy tego lekceważyć? ** Urazy Przyczyną, na którą często nie mamy wpływu, są różnego rodzaju wypadki. Zwykłe potknięcie może skończyć się ukruszeniem, a w najgorszym przypadku całkowitą utratą zęba.
2017-06-09
Krwawiące dziąsła to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Aby temu zapobiec i całkowicie wyeliminować problem, najpierw koniecznie dowiedz się, co jest tego przyczyną. Zaczynasz dzień od krwawienia z dziąseł spowodowanego szczotkowaniem? A może ta dolegliwość towarzyszy Ci w trakcie spożywania twardych produktów? Nie lekceważ tego! Krwawiące dziąsła mogą mieć naprawdę różne przyczyny, dlatego najlepszym wyjściem będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Zanim się na nią jednak wybierzesz, z dzisiejszego wpisu dowiesz się, czym może być spowodowana ta przypadłość.
2017-06-02
Witaminy i minerały to elementy diety, które są niezbędne jeśli chcemy mieć zdrowe zęby i dziąsła. Dowiedz się jakie składniki szczególnie warto uwzględnić w swojej diecie. To, co ląduje na naszych talerzach, ma bezpośredni wpływ na zdrowie wszystkich części ciała. Mądry dobór diety i spożywanie produktów bogatych w witaminy oraz składniki mineralne będzie korzystne również dla zdrowia naszych zębów i dziąseł. Oto 6 składników, które powinny być częścią Twojej diety
2017-05-30
Wiemy, nie od dziś, że cukier negatywnie wpływa na zdrowie naszych zębów. Wiemy również, że bardzo trudno się z nim rozstać. Czym zatem zastąpić cukier, aby być zdrowszym, ale nie rezygnować ze słodkiego smaku? Oto zdrowe zamienniki cukru! Suszone owoce Suszone owoce doskonale sprawdzają się jako wartościowa przekąska, urozmaicenie do owsianki, ale i dodatek do wypieków, gdzie idealnie zastępują cukier. Do wyboru, do koloru: żurawina, rodzynki, morele, daktyle, figi, kiwi, jabłka.
2017-05-19
Krzyk, płacz i tupanie nogami. Takie skojarzenia przywołuje pierwsza wizyta u stomatologa większości dzieciaków. Będąc rodzicem, musisz przygotować się na taką okoliczność. Oto 3 kroki, dzięki którym Twoje dziecko nie będzie się bało pierwszej wizyty u stomatologa. Krok 1 - nie taki lekarz straszny Zacznijmy od źródła. Skąd, tak na prawdę bierze się u dzieci strach przed pierwszą wizytą u lekarzy? Przecież nigdy nie były jeszcze w gabinecie, więc nie mają żadnych przykrych doświadczeń.
2017-05-19
**Nie wystarczy unikać cukru i jeść same warzywa. W diecie ważne są również inne składniki, które pozornie mogą budzić wątpliwości ALE… zaufaj nam, działają! ** Zacznijmy od podstaw Prawidłowa dieta jest podstawą w walce o zdrowe zęby. Im mniej w niej cukru, tym lepiej. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko próchnicy. Unikaj chipsów. Chrupiące produkty narażają na uszkodzenie szkliwa i podrażnienie dziąseł. Zrezygnuj również z napojów słodzonych. Zmiana diety zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób czy różnych schorzeń, które osłabiają zęby.
2017-05-12
Gdy przychodzi 40 -stka to znak, że musisz bardziej zadbać o swoje zdrowie. Szczególnie o zęby! Sprawdź, na jakie schorzenia jamy ustnej jesteś najbardziej narażony w tym wieku. 40-stka … Magiczna liczba w naszym życiorysie. Niestety w tym wieku nasze ciało jest bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Szczególnie jeżeli mowa o zębach, jak i dziąsłach. Im człowiek starszy, tym bardziej powinien zadbać o swoje uzębienie. Sprawdź, na jakie schorzenia powinieneś uważać po 40-stce.
2017-05-05
Kawa jest niezwykle popularnym napojem. Wiele osób wypija ją w ilości przekraczającej jedną filiżankę dziennie. Niestety mała czarna nie jest obojętna dla Twoich zębów. Poznaj sposoby, dzięki którym pozbędziesz się osadu z kawy na swoich zębach! Czerwone wino, papierosy, herbata czy kawa. Wszystkie pozostawiają widoczny osad na zębach. Zadbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej i pozbądź się nieprzyjemnych przebarwień. Oto nasze sposoby na piękny uśmiech! Sposoby na biały uśmiech po kawie
2017-04-28
Mimo stosowania higieny, wiele osób wciąż popełnia te same błędy. Dowiedz się o najgorszych nawykach, przez które cierpią Twoje zęby. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, nie zważając na niektóre z naszych złych nawyków. Niestety odbija się to na naszym zdrowiu oraz zębach. Dowiedz się o najgorszych nawykach, które rujnują Twoje zęby. Używasz szczoteczki o twardym włosiu Szorstkie i twarde włosie zdolne jest uszkodzić szkliwo zębów, a także podrażnić dziąsła. Dodatkowo silne naciskanie szczoteczką rysuje powierzchnię zębów.
2017-04-21
Korony zębowe pomagają odbudować uzębienie, które zostało zniszczone w wyniku chorób czy mechanicznych kolizji. Dowiedz się więcej o koronach zębowych oraz o tym kiedy najlepiej je stosować! Korony zębowe to nakładki, które odbudowują zniszczone lub złamane zęby, poprawiając ich kształt oraz barwę. Sprawdź kiedy jeszcze możesz je stosować. Kiedy stosować korony zębów? Gdy inne metody ratowania uszkodzonego zęba zawiodły, warto wybrać koronę. Tą można również założyć w formie mostów. Dzięki temu odtworzysz większe braki w swoim uzębieniu.
2017-04-14
Coraz więcej pacjentów zmaga się z demineralizacją zębów. W dzisiejszym wpisie dowiesz się jak jej przeciwdziałać! Demineralizacja to proces pozbawiający zęby ważnych pierwiastków takich jak wapń czy fluor. Przez to zęby narażone są na rozwój próchnicy, która może doprowadzić do powstania ubytków w jamie ustnej. Dowiedz się więcej o mineralizacji i tego, jak z nią walczyć! Nie zwlekaj, działaj! Nie czekaj aż będzie za późno. Przeciwdziałaj już dziś! Pierwszym krokiem zapobiegającym demineralizacji będzie kupno pasty ze składnikami odbudowującymi szkliwo.
2017-04-07
Masz dosyć osadów czy przebarwień na zębach? Czas na piaskowanie! W tym wpisie dowiesz się na czym polega ten zabieg i jakie są jego efekty! Zabieg piaskowania usuwa osad nazębny i przebarwienia. Proces odbywa się za pomocą piaskarki. Sprawdź jak często możesz poddawać się zabiegom usuwania przebarwień oraz innych osadów z powierzchni zębów. Powstawanie płytki nazębnej Płytka nazębna to osad powstały z resztek pokarmu, obumarłych komórek błony śluzowych oraz bakterii. Te ostatnie wywołują choroby dziąseł oraz wytwarzają kwas atakujący szkliwo.
2017-03-31
Nadwrażliwość zębów potrafi być uciążliwa. Szczególnie w trakcie konsumpcji zimnych napojów lub słodyczy. Dziś przedstawimy Ci 6 domowych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem! Nadwrażliwość może być spowodowana przez kamień odsłaniający szyjki zębów, powodując ich ból. Do przyczyn zaliczyć można również próchnicę, bruksizmczy zbyt twarde szczoteczki, które ścierają szkliwo zębów. Pozbawione powłoki ochronnej powodują ból, który może utrzymać się nawet do kilku dni. Przed Tobą 8 domowych sposobów na poradzenie sobie z nadwrażliwością zębów!
2017-03-24
Masz za dużo zębów w jamie ustnej? To oznacza hiperdoncję. Poznaj bliżej to zjawisko i dowiedz się, jakie są jego przyczyny! Gdy masz za dużo zębów stałych, oznacza to hiperdoncję rzeczywistą. Gdy mimo wyrośnięcia zębów stałych, Twoje mleczaki zostały, wiedz, że masz do czynienia z hiperdoncją rzekomą. Sprawdź skąd się biorą takie przypadki. Jak już zauważyłeś, hiperdoncja oznacza dodatkowe zęby. Nie zawsze mogą one mieć poprawną budowę. W przypadku mleczaków, hiperdoncja występuje rzadko, a jeżeli już to dotyczy najczęściej zębów siecznych.
2017-03-17
Dziś kontynuujemy temat - Przed wami druga część naszego wpisu o aparatach ortodontycznych i pytaniach, które zawsze chcieliście zadać! Rodzaje aparatów ortodontycznych Ruchomy: Proponowany jest dzieciom. Należy go nosić około 13 godzin dziennie przez 1,5 - 2 lat. Służy do usuwania drobnych wad w obrębie szczęki, a same zęby prostuje w niewielkim stopniu. Jeżeli dziecko ma krzywe zęby, po usunięciu wady można mu założyć aparat stały do prostowania zębów. Stały: Posiada różne elementy, które w zależności od potrzeby mogą być dodawane lub zdejmowane.
2017-03-10
Wady zgryzu powstają z różnych powodów. Odpowiedzialne za nie mogą być geny, ale niestety najczęściej są one spowodowane złymi nawykami. Na szczęście nowoczesne aparaty ortodontyczne są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby naprawić Twoje zęby! Aparaty ortodontyczne pomagają usunąć wady zgryzu. Te niestety często są powodem złych nawyków, które osoby nabywają już w młodym wieku. Na szczęście aparaty ortodontyczne świetnie radzą sobie z wieloma defektami. Dziś pierwsza część wpisu, w którym odpowiemy na najważniejsze pytania związane z tym tematem!
2017-03-03
Niestety, niektóre rodzaje leków potrafią sukcesywnie zepsuć nasze zęby. Szczególnie te przeznaczone do leczenia alergii, depresji, jak również wiele innych antybiotyków. Sprawdź, jakie jeszcze leki potrafią oddziaływać na Twoje uzębienie. Czy wiedziałeś, że powszechnie stosowane leki potrafią znacząco szkodzić Twoim zębom? Według badań wiele z nich przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego, próchnicy czy przebarwień. Za taki stan rzeczy obwinia się szczególnie leki na depresję, antybiotyki lub leki wziewne. Przyjrzyjmy się więc bliżej negatywnemu oddziaływaniu leków na zęby.
2017-02-24
Diastema - tak nazywana jest popularna “przerwa między zębami”. Niestety diastema może prowadzić do problemów z mową, zgryzem czy chorobą przyzębia. Jeżeli zaczyna stwarzać kłopoty, należy ją zlikwidować. Sprawdź jak się jej pozbyć! Przerwa między górnymi jedynkami nie zawsze oznacza wadę zgryzu. Staje się nią, gdy szpara przekracza 2mm. W osobnych przypadkach jest to po prostu cecha charakterystyczna w uzębieniu. Sprawdź jak poradzić sobie z diastemą, gdy ta zaczyna sprawiać większe problemy.
2017-02-17
W higienie jamy ustnej nigdy nie zapominaj o swoich dziąsłach. Zaniedbanie ich może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które w najgorszym wypadku mogą prowadzić do paradontozy! Choroby dziąseł atakują z zaskoczenia. Często są również przyczyną utraty zębów! Jeżeli podczas szczotkowania Twoje dziąsła są zaczerwienione, krwawią a zęby zaczynają się ruszać, powinieneś jak najszybciej to zbadać! Od czego się zaczyna? Krwawienie dziąseł jest pierwszym sygnałem, który świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego.
2017-02-10
Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na kondycję Twoich zębów. Warto mieć świadomość jakie produkty czy składniki niszczą zdrowe zęby i skupić się na tym, co je wspiera. Sprawdź co powinieneś jeść, aby długo cieszyć się zdrowym uśmiechem. Zęby są jak wizytówka. Aby zachować ich zdrowy stan na długie lata należy o nie zadbać. Oprócz regularnej higieny oraz cyklicznych wizyt kontrolnych ważna jest także prawidłowa dieta. Chcesz mieć zdrowe zęby? Sprawdź co powinieneś jeść!
2017-02-03
O szkodliwościach palenia nie trzeba nikomu przypominać. Papierosy rujnują płuca, serce, krtań…oraz zęby, które również fatalnie znoszą nikotynowy nałóg. Istnieje wiele szkodliwych czynników, spowodowanych przez papierosy, które niekorzystnie wpływają na zdrowie jamy ustnej. Dzisiaj dowiesz się, w jaki sposób papierosy niszczą Twoje uzębienie:**Żółte zęby i płytka bakteryjna: **Spowodowane są przez tytoniowy dym, który sprzyja rozwojowi bakterii. Odkładają się one na płytce nazębnej powodując nieświeży oddech.Przez to zęby palacza są pożółkłe i bardziej podatne na próchnicę.
2017-01-27
Na pewno nie raz piłeś popularne wody smakowe, ale czy wiesz jak negatywny mają one wpływ na Twoje zęby? W dzisiejszym wpisie dowiesz się jak woda smakowa oddziałuje na Twój organizm oraz uzębienie. Wody smakowe mało mają wspólnego z prawdziwą wodą źródlaną bądź mineralną. Bliżej im do napojów słodzących, które są jak próchnicowa bomba dla Twoich zębów. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje. Woda smakowa vs Woda mineralna Naturalna woda jest niezwykle ważnym składnikiem dla Twojego organizmu.
2017-01-20
Od ponad 30 lat specjaliści pracują nad doskonaleniem procesu leczenia z wykorzystaniem preparatów krwiopochodnych. Wraz z pojawieniem się wirówki PRF Duo, został postawiony kolejny, niezwykle istotny krok na tej drodze. Wirówka PRF Duo to urządzenie zdolne do pozyskiwania dwóch frakcji fibryny bogatopłytkowej: A-PRF+ oraz I-PRF. Obie są autogennym materiałem, który wykorzystując zdolność naturalnej regeneracji, pomaga i przyspiesza gojenie tkanek. Wirówka pozwala uzyskiwać frakcje w łatwy i prosty sposób. Wystarczy tylko jedna wizyta pacjenta w gabinecie.
2017-01-13
Przez wielu często lekceważona i niedoceniania, stanowi poważną broń przeciwko bakteriom w jamie ustnej. Nić dentystyczna nie tylko chroni przed próchnicą, ale również…wydłuża życie! Stosowanie nici dentystycznej to jedna z podstawowych czynności, które utrzymują prawidłową higienę jamy ustnej. Niestety nie wszyscy z niej korzystają. A to spory błąd! Samo szczotkowanie nie wystarczy, by cieszyć się zdrowym uśmiechem. Po co jej używać? W przestrzeniach międzyzębowych kryje się mnóstwo destrukcyjnych bakterii, których nie sposób usunąć zwykłą szczoteczką.
2017-01-06
Dziś pod naszą lupę trafią ósemki. Nazywane zębami mądrości często bywają bardzo kłopotliwe. Dowiedz się skąd biorą się ósemki i co z nimi zrobić. Skąd się biorą ósemki i dlaczego? Ósemki to dodatkowe zęby, które wyrastają, gdy osiągasz wiek dorosły. Najczęściej między 18 a 25 rokiem życia. Dlaczego tak późno? Właśnie wtedy Twoja szczęka staje się na tyle rozwinięta, by pomieścić dodatkowy ząb. Niestety pacjenci, z ósemkami w dziąsłach, skarżą się na szereg dolegliwości z tym związanych.
2016-12-30
O zdrowe zęby swojej pociechy powinieneś dbać już od jej narodzin. Dzięki nam poznasz 10 rad jak dbać o zęby swojego dziecka, aby na długo były w świetnej formie! Pielęgnacja zębów dziecka nie musi być dla rodzica wyzwaniem. Wszystko zależy od podejścia oraz kilku wskazówek, które pomogą zachować uzębienie pociechy w doskonałej kondycji. Przed Tobą 10 rad jak dbać o zęby swojego dziecka, aby służyły jak najdłużej! Jak dbać o zęby swojego dziecka: Higiena ust u niemowlaka O jamę ustną należy dbać już od początku życia dziecka.
2016-12-23
Bez zmysłu smaku nasze życie byłoby niezwykle ubogie. Przyczyn jego zaburzeń może być wiele, a skutki nie należą do najprzyjemniejszych. Dowiedz się jak poradzić sobie z zaburzeniem smaku oraz skąd się ono bierze. Smak jest ściśle związany ze zmysłem węchu. Jeżeli masz problemy z powonieniem odczujesz je także przy smaku. Oba zmysły są od siebie zależne, ponieważ aby coś dobrze smakowało musisz to również czuć. Rodzaje zaburzeń smaku **Jakościowy: **w jaki sposób odczuwasz smak:
2016-12-16
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sposób, w jaki oddychasz podczas snu nie jest obojętny dla Twoich zębów. Dowiedz się, dlaczego spanie z otwartymi ustami szkodzi Twoim zębom i jak pozbyć się tego niezdrowego nawyku. Jeżeli śpisz z otwartymi ustami, narażasz swoje zęby na erozję i rozwój próchnicy. Takie wnioski wypływają z najnowszych badań przeprowadzonych przez dentystów z University of Otago (Nowa Zelandia). Wszystko przez spadek wskaźnika pH jamy ustnej, które sprawia, że środowisko robi się bardziej kwaśne.
2016-12-09
Bruksizm to niewdzięczne schorzenie. Najczęściej daje o sobie znać w nocy. Objawia się zgrzytaniem zębów podczas snu oraz ścieraniem szkliwa. Dzisiaj dowiesz się czym jest bruksizm i jak mu zapobiec. Powikłania związane z bruksizmem również nie należą do przyjemnych. Bóle głowy, nadwrażliwość zębów czy ból stawów są jednym z wielu negatywnych skutków nieleczonego bruksizmu. Z nami dowiesz się czym jest bruksizm i jak mu zapobiec. Objawy bruksizmu Charakterystyczne w przypadku tego schorzenia są trzaski w stawach skroniowo- żuchwowych np.
2016-12-02
Nerki są niezwykle istotnymi dla zdrowia filtrami organizmu. Mogłoby się wydawać, że nie mają żadnego związku z jamą ustną. To tylko pozory. Dziś dowiesz się jak kondycja nerek wpływa na stan tkanek jamy ustnej. Każdego dnia Twoje nerki wykonują ciężką pracę. Oczyszczają krew z produktów przemiany materii, regulują gospodarkę wodną i elektrolitową a ponadto filtrują ponad 180 litrów krwi w ciągu doby. Jeżeli ich praca jest nieprawidłowa, Twój organizm szybko da o tym znać.
2016-11-18
Medycyna estetyczna zdobywa coraz większą popularność. Obok kosmetologi czy chirurgi plastycznej to najprężniej rozwijająca się dziedzina medycyny. Wszystko dzięki dużej skuteczności oraz wysokiego bezpieczeństwa zabiegów. Sprawdź co dla Ciebie oferuje medycyna estetyczna w stomatologii! Na oszałamiający rozwój medycyny estetycznej największy wpływ mają media oraz kult młodości. Dziś liczy się wysportowana sylwetka oraz zdrowy wygląd. Coraz więcej kobiet, jak również mężczyzn, by przedłużyć swoją młodość decyduje się na któryś z zabiegów usuwania niedoskonałości.
2016-11-10
**Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że ciąża wywołuje demineralizację kości i szkliwa. Okazuje się to nieprawdą. Przyszła mama może mieć zdrowe i lśniące zęby, jeżeli o nie zadba i będzie stosować odpowiednie zalecenia na danym etapie ciąży. Dowiedz się, jak ciąża wpływa na kondycję zębów. ** Zdrowe zęby u kobiety stanowią fundament w prawidłowym procesie ciąży. Sprzyjają również rozwojowi płodu. Według badań, stany zapalne oraz choroby przyzębia przyczyniają się do przedwczesnych porodów, poronień oraz urodzeń dzieci z niską masą.
2016-11-04
Swoją szczoteczkę powinieneś używać co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Ale czy wiesz, że wraz z nią oprócz pasty wprowadzasz również miliony bakterii do swojego organizmu? Z nami dowiesz się, co siedzi w Twojej szczoteczce! Jeżeli dawno nie wymieniałeś swojej szczoteczki, mamy dla Ciebie złą wiadomość. Podczas mycia zębów oprócz pasty możesz wprowadzić nawet 100 mln bakterii, które lądują w Twojej jamie ustnej! Zaraz dowiesz się, z czym możesz mieć do czynienia, szczotkując zęby.
2016-10-28
Mimo że implanty oraz protezy stomatologiczne są odporne na próchnicę, można je łatwo zniszczyć i pozbawić funkcjonalności przez kilka złych nawyków. Dużo zależy od tego, jak Ty o nie dbasz. Poznaj 6 sposobów na zniszczenie protezy oraz uszkodzenie implantów. Nie tak dawno na naszym blogu pisaliśmy o tym, jak dbać o protezę. Dziś opiszemy Ci, jakie nawyki i zachowania negatywnie wpływają na sztuczne uzębienie. Poznaj 6 sposobów na zniszczenie protezy oraz uszkodzenie implantów.
2016-10-21
Cukrzyca, choroby serca i wiele innych dolegliwości ma spory związek z tym, co dzieje się w Twojej jamie ustnej. Stomatologia to nie tylko piękny i zadbany uśmiech, ale również stan zdrowia całego Twojego organizmu. Odbywający się niedawno w Poznaniu, Parlament Stomatologiczny Światowej Federacji Dentystycznej przypieczętował nową definicję zdrowia jamy ustnej. Zmienia ona podejście związane z wpływem kondycji jamy ustnej, jak i całego organizmu. Dowiedz się, jak bardzo stan Twoich zębów wpływa na Twoje zdrowie!
2016-10-14
Szczoteczka elektryczna już dawno wyprzedziła tradycyjną. Dlaczego? Czyści dokładniej i wymaga zdecydowanie mniej wysiłku. Chcesz wiedzieć w jaki sposób myć nią zęby, by w pełni wykorzystać jej potencjał? Dziś dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o elektrycznej szczoteczce do zębów. Pozornie elektryczną szczoteczką zęby czyścisz tak samo, jak tradycyjną. Jest jednak pewna różnica. Skuteczność szczoteczki elektrycznej jest większa, a także wymaga mniej wysiłku niż w przypadku mycia zębów zwykłą szczoteczką. Dowiedz się co powinieneś wiedzieć o elektrycznej szczoteczce do zębów, by w pełni wykorzystać jej właściwości.
2016-10-07
Żucie gumy w reklamie zawsze oznaczało skuteczną walkę o białe i zdrowe zęby. Ale czy tak jest faktycznie? Nie do końca. Żucie gumy ma wiele skutków ubocznych, które mogą Ci poważnie zaszkodzić. Dlaczego nadmierne żucie gumy szkodzi? Na pewno nie raz słyszałeś, że żucie gumy pomaga likwidować osad, wybiela zęby i przeciwdziała próchnicy. Można uznać, że pozytywnie wpływa na zdrowie Twoich zębów. Jednak to nie do końca prawda. Zobacz, dlaczego nadmierne żucie gumy szkodzi.
2016-09-30
Nieświeży oddech to poważny problem. Potrafi skomplikować życie zawodowe i towarzyskie. Wiele osób stara się maskować przykry zapach, zamiast określić jego przyczynę. To błąd, ale pokażemy Ci jak go naprawić. Oto 6 sposobów na walkę z nieświeżym oddech. Przykry zapach z ust jest powszechną przypadłością. Pojawia się równie często u kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Mimo, że jest przyczyną wielu kryzysów, da się z nim wygrać. Wystarczy przestrzegać kilka kluczowych zasad, które raz na zawsze uwolnią Cię od tego problemu.
2016-09-23
Jest wiele nawyków, które negatywnie wpływają na uzębienie. Wiele z nich występuje w trakcie pracy. Podjadanie przy komputerze lub wielogodzinne żucie gumy są jednym z nich. Dowiedz się jak ich uniknąć, by na dłużej cieszyć się zdrowym uzębieniem. Oto 6 złych nawyków, które niszczą Twoje zęby podczas pracy. Praca pochłania znaczną część Twojego życia. Przy natłoku obowiązków, utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej staje się wyzwaniem. Dodatkowo wiele nawyków, przyczynia się do pogorszenia stanu Twojego uzębienia.
2016-09-16
Dbanie o protezę nie ogranicza się do odkładania jej na noc do szklanki z wodą. Twój sztuczny uśmiech codziennie zmaga się z cząsteczkami pokarmu oraz osadami z napojów. Jeżeli zaniedbasz higienę protezy, możesz nabawić się choroby dziąseł. Z nami dowiesz się jak tego uniknąć. Oto 10 zasad jak dbać o protezę. Odpowiednia higiena protezy to podstawa. Dzięki niej dbasz o zdrowie oraz o utrzymanie naturalnego zapachu z ust. Niewyczyszczone protezy zmieniają smak pokarmu oraz są siedliskiem bakterii i grzybów.
2016-09-09
Afty w jamie ustnej są problemem powszechnym. Przyczyn ich powstawania może być wiele. Czasem wydawałoby się, że pojawiają się znikąd a wtedy trzeba coś z nimi zrobić.Z nami dowiesz się czym są afty ijak sobie z nimi poradzić! Afty to niewielkie i bolesne owrzodzenia będące ubytkami błony śluzowej w jamie ustnej. Pokrywa je biały nalot o zapalnym obrzeżu. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupach. Występują na wielu obszarach jamy ustnej, choć najczęściej tworzą się na miękkiej fałdzie skóry łączącej policzki z dziąsłami.
2016-09-02
Ból zębów potrafi dać w kość. Na pewno przekonałeś się o tym nie raz. Nie można się wtedy skupić a dolegliwość staje się nieznośna. Jak ją osłabić? Przedstawiamy 6 domowych sposobów jak radzić sobie z bólem zęba. Najlepszym sposobem na wyleczenie zęba są odwiedziny u stomatologa. A co gdy na wizytę lekarską trzeba poczekać a dolegliwość zaczyna poważnie przeszkadzać? Oto 6 domowych sposobów jak radzić sobie z bólem zęba.Co robić gdy pojawi się ból zębów?
2016-08-26
Twoje zęby utraciły biel a uśmiech nie olśniewa tak jak dawniej? Prawdopodobnie winne temu są produkty, które spożywasz na co dzień. Chcesz wiedzieć czego unikać w diecie i co zrobić, by dłużej nacieszyć się białymi zębami? Oto lista 8 produktów, które najbardziej przebarwiają zęby! Przebarwienia na szkliwie są problemem powszechnym. Zęby z wiekiem łatwiej chłoną barwniki, przez co im jesteś starszy, tym bardziej są one podatne na utratę bieli. Największy wpływ na przebarwienia ma higiena oraz to, co jesz.
2016-08-19
Myśl o dentyście jeży Ci włos na głowie, a na wizytę umawiasz się dopiero gdy ból staje się nie do zniesienia? Spokojnie, nie jesteś sam. Nie musisz jednak żyć w ciągłej obawie przed stomatologiem. Oto 6 rad jak pokonać strach przed dentystą! Dentofobia. Tym słowem określa się lęk przed dentystą. Cierpi na nią bardzo wiele osób. Strach najczęściej spowodowany przez złe wspomnienia z dzieciństwa. Sam charakterystyczny zapach gabinetu, u wielu powoduje gęsią skórkę.
2016-08-12
Lato w pełni, jedziesz na upragnione wakacje a Twoje zęby przeszywa nieprzyjemny ból.Długo wyczekiwany urlop staje się uciążliwy i nie wiesz co z tym zrobić. Okazuje się, że mogłeś tego uniknąć, gdybyś przestrzegał kilku prostych zasad. Oto 5 powodów, dlaczego podczas urlopu zęby bolą bardziej. Gdy zaczynasz odczuwać nawet najdrobniejszy ból zębów, nie zwlekaj z leczeniem. Wielu pacjentów decyduje się przekładać wizyty u swoich dentystów. Niestety, czas działa na ich niekorzyść.
2016-08-05
Istnieje wiele ciekawostek na temat zębów. Na przestrzeni lat pojawiły się również popularne mity, nad którymi wielu z was wciąż się zastanawia. Chcesz wiedzieć, czy CocaCola rozpuszcza zęby albo czy możesz zarazić się próchnicą od innej osoby? Zaraz się przekonasz! Oto 5 ciekawostek o zębach, o których mogłeś nie mieć pojęcia! Zęby towarzyszą Ci całe życie. Oglądasz je każdego dnia w lustrze oraz dbasz o ich dobry stan (a przynajmniej mamy taką nadzieję :)).
2016-07-29
Piękny śnieżnobiały uśmiech dodaje pewności i poprawia samopoczucie. Mając białe zęby chętniej i częściej się uśmiechamy. Niestety z wiekiem zęby ciemnieją a ich odcień zmienia się pod wpływem takich produktów jak: kawa, herbata, papierosy i wiele innych. Zabrudzenie wnikają głęboko w strukturę zęba i z czasem są nie możliwe do usunięcia przez tradycyjne metody higieny jak szczotkowanie czy płukanie jamy ustnej. Profesjonalne wybielanie zębów u stomatologa może przywrócić blask Twoim zębom.
2016-07-22
**Wiele osób marzy o zadbanym, śnieżnobiałym uśmiechu. Stąd taką popularnością cieszą się różnorakie zabiegi na wybielenie zębów. Okazuje się, że istnieją domowe sposoby, dzięki którym można znacząco poprawić biel swego uzębienia. Chętnych do ich wypróbowania nie brakuje jednak nie wszystkie są bezpieczne. Jeżeli sam chcesz ich spróbować, a nie wiesz, od czego zacząć, to przygotowaliśmy dla Ciebie spis domowych metod, jakimi powinieneś się zainteresować. ** Nie wiesz, dlaczego twoje zęby nie olśniewają bielą jak powinny?
2016-07-15
Starte szkliwo, podobnie jak nadwrażliwość oraz ubytki są najczęstszymi problemami stomatologicznymi. Powodów na nie jest dużo. Kwasy, zła technika mycia zębów czy inne szkodliwe nawyki skutecznie odbijają się na kondycji Twoich zębów. Dowiedz się, jakie zachowania osłabiają Twoje zęby i jak im zapobiec. Co niszczy szkliwo? Mimo codziennej higieny, zdrowej diety oraz regularnych wizyt u dentysty, Twoje zęby nadal są matowe a Ty nie możesz pochwalić się zdrowym białym uśmiechem? To znak, że wina leży gdzie indziej.
2016-07-04
Kluczem do zdrowych i zadbanych zębów jest regularna higiena oraz kilka prostych nawyków, które pozwolą Ci cieszyć się białym uśmiechem na długie lata. ** Niestety wiele osób bagatelizuje lub nie jest świadoma złych przyzwyczajeń, które powodują choroby dziąseł lub próchnicę. By ich uniknąć przedstawimy Ci 5 sposobów na dbanie o zęby!** Wystarczy kilka dobrych nawyków, by zachować piękny i zdrowy uśmiech. Ważne jest również ograniczenie spożywania produktów zawierających cukier. Nadmiar cukru wpływa na rozwój bakterii, które powodują powstawanie próchnicy.
2016-06-30
Utrata zęba najczęściej wiąże się z silnymi emocjami. Dla dzieci, pierwsze wypadające zęby mleczne są prawdziwym przeżyciem, mimo że jest to naturalny proces. Dla dorosłych jednak przedwczesna utrata zęba na pewno nie jest niczym przyjemnym. By tego uniknąć ważne jest byś poznał powody oraz konsekwencje utraty zębów, by w porę im przeciwdziałać.  Często dopiero po stracie doceniamy prawdziwą wartość tego, co straciliśmy. Tyczy się to szczególnie zębów. Dopiero gdy stracisz któryś z nich, zauważysz jak spory wpływ miały one na Twoje zdrowie,poczucie pewności siebie i samoocenę.
2016-06-15
Nawet przy regularnej higienie jamy ustnej, nie sposób uciec od kamienia nazębnego. Usuniesz go tylko dzięki wizycie u stomatologa, ale spokojnie, nie jest to wcale bolesny zabieg! Nieusuwany kamień może być powodem wielu problemów zdrowotnych, dlatego opiszemy Ci jak sobie z nim radzić, a także podpowiemy jak przywrócić blask Twoim zębom! Jeżeli myślisz, że zwykłe szczotkowanie załatwi problem to jesteś w błędzie. Proces tworzenia się kamienia przebiega bardzo szybko. Każdego dnia Twoje zęby narażone są na destrukcyjne działanie bakterii, które go współtworzą.
2016-06-10
Jeżeli od najwcześniejszych lat zadbasz o zęby dziecka, oszczędzisz mu wielu problemów na przyszłość. Niestety w Polsce wciąż występuje niepokojąco wysoki współczynnik próchnicy u dzieci w okresie międzyszkolnym, dlatego ważne jest, aby dbać o stan uzębienia dziecka już od 6 miesiąca życia. W tym okresie pojawiają się u dziecka pierwsze zęby mleczne. Około piątego - szóstego roku życia zaczynają pojawiać się zęby stałe. To czy ich stan będzie poprawny w dużej mierze zależy od Ciebie - rodzica.