photo

Jak uniknąć problemów z zębami u dziecka?

2018-02-02

Wszystkie matki oraz kobiety, które przygotowują się do tego, aby nimi zostać, głowią się nad pytaniem - jak uniknąć problemów z zębami u dziecka? Przygotowaliśmy dla Was wskazówki, które pomogą Wam usystematyzować Waszą wiedzę. Zapraszamy!

Jak uniknąć problemów z zębami u dziecka?

Zacznij od własnych zębów

Zęby dziecka zaczynają się kształtować już w okresie płodowym, dlatego ogromny wpływ na ich rozwój ma styl życia oraz dieta matki w ciąży. Na tym etapie ważne jest dbanie o własne uzębienie, tak aby nie doprowadzić do chorób zębów, które mogą przyczynić się do komplikacji zdrowotnych, a w efekcie negatywnie oddziaływać na dziecko.

Dbaj o higienę niemowlaka

Jeśli jesteście szczęśliwymi rodzicami niemowlaka, pamiętajcie o właściwej higienie jamy ustnej swojej pociechy. Teraz nie jesteście już tylko zobowiązani do dbania o własne zęby. Zanim pojawią się pierwsze ząbki, każdy posiłek Twojego dziecka powinien kończyć się delikatnym przemyciem dziąseł maleństwa. Możesz zrobić to, zawijając zmoczony gazik na własny palec.

Nie zarażaj próchnicą

Częstym błędem młodych rodziców, jest nieświadome zarażanie dziecka próchnicą. Jak może do tego dojść? Dla przykładu możemy podać nawyki, które towarzyszą rodzicom tj. - oblizywanie smoczka maleństwa, jedzenie ze wspólnej łyżeczki czy picie z jednej butelki. Jeśli masz problemy z próchnicą, jak najszybciej umów się na wizytę kontrolną, na której przedstawimy Ci plan działania, który pomoże Ci ją zwalczyć.

Nie unikaj stomatologa

Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka, powinniście umówić się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Sprawdzimy wtedy, czy uzębienie Waszej pociechy rozwija się prawidłowo.

Naucz dziecko prawidłowej higieny ustnej

Zadaniem rodziców jest nauczenie dziecka właściwej higieny oraz uświadomienie go, czym może grozić jej brak. Oprócz nakłaniania pociechy do szczotkowania ząbków, ważne jest, aby własnym przykładem pokazywać prawidłowe nawyki. Jeśli rodzic nie będzie odpowiednio dbał o własne uzębienie, dziecko nie będzie miało dobrego wzoru do naśladowania i może zlekceważyć zalecenia.

Odkryliście już nasze wskazówki na to, jak uniknąć problemów z zębami u dziecka? Zachęcamy Was również do wizyty kontrolnej w naszym Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent, gdzie dbamy o to, by Twoje dziecko wyszło z gabinetu zadowolone. Tu możesz się zarejestrować on-line