photo

Kiedy założenie aparatu ortodontycznego jest koniecznością?

2017-12-08

Nie możesz nazwać swoich zębów prostymi? Zastanawiasz się, czy założenie aparatu ortodontycznego jest koniecznością? Postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości. Zapraszamy!

Choć aparat na zębach częściej widywany jest u nastolatków, również osoby w starszym wieku mogą zdecydować się na jego założenie. Każda pora jest dobra, aby wyprostować swoje zęby i cieszyć się pięknym uśmiechem. Chęć poprawienia wizerunku nie powinna przyćmić jednak tego, że założenie aparatu ortodontycznego wiąże się również z aspektami zdrowotnymi. Na tym właśnie skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Kiedy założenie aparatu ortodontycznego jest koniecznością?

Głębokie wady zgryzu

Pierwszym przypadkiem, w którym koniecznością będzie założenie aparatu ortodontycznego - są głębokie wady zgryzu. Osoby, których dotyczy ta dolegliwość, mogą mieć problemy z prawidłową wymową oraz z żuciem. Niestety na tym nie koniec. Wady zgryzu uniemożliwiają właściwe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, a co więcej mogą być również przyczyną zaburzeń psychicznych.

Odkładanie się płytki nazębnej

Innym powodem, dla którego założenie aparatu ortodontycznego może pomóc w uporaniu się z problemami, jest skłonność do intensywnego odkładania się płytki nazębnej. Krzywe uzębienie jest szczególnie podatne do takiej tendencji. Dlaczego? Jeśli zęby nie ułożyły się prawidłowo i nachodzą na siebie, szczotkowanie ich oraz przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jest znacznie utrudnione. Brak dostępu do niektórych zakamarków jamy ustnej sprawia, że płytka oraz osady nazębne zaczynają się odkładać, a w rezultacie tworzy się kamień nazębny. Nie uporanie się z tym problemem może doprowadzić do paradontozy.

Nieświeży oddech

Warto również zwrócić uwagę na to, że nierówności w uzębieniu stwarzają przestrzenie, w których osadzają się resztki pokarmów. To z kolei może przyczynić się do dyskomfortu z powodu nieświeżego oddechu.

Na koniec

Proste zęby to nie tylko aspekt wizualny. W wielu przypadkach założenie aparatu ortodontycznego jest koniecznością, aby uporać się z problemami zdrowotnymi. Jeśli dostrzegasz, że Twoje zęby ni są proste, zarejestruj się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej, gdzie podczas badania kontrolnego sprawdzimy, czy nierówności mogą przyczyniać się do nieprawidłowości w Twojej jamie ustnej -;)