photo

Wybielanie zębów u stomatologa

2016-07-29

Piękny śnieżnobiały uśmiech dodaje pewności i poprawia samopoczucie. Mając białe zęby chętniej i częściej się uśmiechamy. Niestety z wiekiem zęby ciemnieją a ich odcień zmienia się pod wpływem takich produktów jak: kawa, herbata, papierosy i wiele innych. Zabrudzenie wnikają głęboko w strukturę zęba i z czasem są nie możliwe do usunięcia przez tradycyjne metody higieny jak szczotkowanie czy płukanie jamy ustnej. Profesjonalne wybielanie zębów u stomatologa może przywrócić blask Twoim zębom. Dziś dowiesz się jak taki zabieg wygląda.

Czy to bezpieczne?

Często pada pytanie czy wybielanie jest zdrowe? W poprzednim wpisie wspominaliśmy o domowych sposobach na wybielanie zębów, które okazywały się nie zawsze najlepsze. Dziś zajmiemy się wybielaniem u stomatologa. Skuteczność zabiegu i jego cena uzależnione są od metody jaką wybierzesz. Istnieje kilka opcji. Jeżeli zastanawiałeś się jak wygląda proces wybielania, my rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości.

Wybielanie nie jest szkodliwe ani nie zwiększa podatności na próchnicę. Co prawda po zabiegu pacjent może odczuwać nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno jednak ten krótkotrwały dyskomfort ustępuje po kilku godzinach. Warto w takich momentach wspomagać się specjalnymi pastami oraz żelami przeciwko nadwrażliwości.

Działanie preparatów polecanych przez stomatologów polega na ich integracji z pierwszą warstwą zęba - szkliwem. Następnie preparaty docierają do drugiej warstwy - zębiny. Zawarte w nich związki i nadtlenki usuwają przebarwienia lub redukują ich intensywność, dzięki czemu kolor zęba jest zdecydowanie jaśniejszy. Więc jak to wygląda w profesjonalnym gabinecie?

Etapy wybielania zębów u stomatologa

Proces wybielanie rozpoczynamy od ….wizyty konsultacyjnej. Stomatolog musi sprawdzić Twoje zęby, a następnie określić, która metoda będzie najodpowiedniejsza dla Twojego uzębienia. Warunkiem przystąpienia do wybielania jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień. W czasie zabiegu użyte preparaty mogłyby wniknąć w taką przestrzeń i podrażnić miazgę zęba. Oczyszczanie: Twoje zęby muszą być gotowe na zabieg, dlatego czeka je seria zabiegów usuwających nalot oraz kamień nazębny. Zostaje jeszcze piaskowanie zębów oraz polerowanie ich powierzchni. Wybielanie: Oto główna część procesu. W zależności od werdyktu stomatologa odnośnie Twoich zębów sposobów na wybielanie jest kilka:

Metoda nakładkowa: Jej działanie opiera się na wykorzystaniu specjalnych szyn, które po dopasowaniu do Twojej szczęki, wypełnia się środkiem wybielającym. Szynę zakłada się najczęściej na całą noc na okres tygodnia albo dwóch. Efektem kuracji są zdecydowanie bielsze zęby a ich odcień utrzymuje się przez kilka lat. By zwiększyć intensywność oraz przedłużyć efekt wybielenia, można zastosować ponownie tą samą metodę powtarzając zabieg raz na kilkanaście miesięcy, zakładając ją na 1-2 noce. Metoda naświetleniowa: Metoda,którą można przeprowadzić jedynie w gabinecie dentystycznym. Jej efekty są bardzo silne oraz długotrwałe. Zabieg rozpoczyna się od nałożenia na zęby żelu tlenowego i żelu ochronnego na dziąsła. Zęby zostają naświetlone promieniowaniem, które aktywuje cząsteczki żelu. Po takim zabiegu Twoje zęby wyglądają zdecydowanie jaśniej. Ważne by przestrzegać zaleceń pozabiegowych, stosując odpowiednią dietę. W przeciwnym wypadku efekt mimo że natychmiastowy będzie nietrwały.

Jaki efekt po zabiegu?

Zęby po zabiegu mogą być jaśniejsze nawet do ośmiu odcieni! Dzięki temu efekt wybielenia jest znacznie widoczny i utrzymuje się od kilku miesięcy do kilku lat. To indywidualny proces uzależniony jest w znacznym stopniu od odpowiedniej diety oraz przestrzegania higieny. Kilka godzin po zabiegu należy pić tylko wodę i ograniczyć jedzenie. Należy unikać gorących lub bardzo zimnych potraw. Przez kilka następnych dni należy wyeliminować ze swojego jadłospisu wszystkie silnie barwiące substancje takie jak herbata, wino, kawa, soki owocowe, coca colę itd. stosując się do tzw. białej diety. Należy za to pić dużo wody mineralnej oraz stosować się do ustalonej przez lekarza higieny jamy ustnej.

wybielanie zębówKoszty wybielenia

Z dwóch wyżej wymienionych metod na pewno tańsza jest metoda nakładkowa. Jej plusem jest fakt, że możesz ją przeprowadzić w domu. Metoda ta wymaga jedynie dwóch wizyt w gabinecie, gdzie przy pierwszej pobierany jest odcisk Twego uzębienia, a przy drugiej sprawdza się dopasowanie nakładki do twoich zębów. Koszt takiej metody to mniej więcej kwota od 600 - 800 zł. W przypadku zębów o dużym zabarwieniu, warto pomyśleć o założeniu koron porcelanowych lub licówek, które zapewniają nawet lepszy efekt niż wybielanie. Koszt założenia licówek to około 1500 zł za ząb. Koszt naświetlania lampą to również kwota około 1500zł, która uzależniona jest od rodzaju wykorzystanej lampy.

Plusy i minusy wybielania

Plusy Efekt wybielania możesz uzyskać już po jednej wizycie Cały zabieg może być przeprowadzony w gabinecie Zabiegi w klinice u stomatologa są bezpieczniejsze niż te domowe Minusy Przy braku odpowiedniej diety, szybko mogą powrócić przebarwienia Wybielanie może wywołać ból w zębach, który związany jest z nadwrażliwością (należy wtedy niezwłocznie poinformować o tym dentystę)

Jak sam pewnie zauważyłeś, profesjonalne zabiegi w gabinecie stomatologicznym gwarantują pewne i długotrwałe efekty. W porównaniu do domowych sposobów są bezpieczniejsze i dają lepsze wyniki. Oczywiście wybór metody pozostawiamy Tobie ale miej na uwadze zdrowie swoich zębów oraz prawdziwą efektywność zabiegów.