photo

Przepis na silne i zdrowe zęby!

2017-05-19

**Nie wystarczy unikać cukru i jeść same warzywa. W diecie ważne są również inne składniki, które pozornie mogą budzić wątpliwości ALE… zaufaj nam, działają! **

Zacznijmy od podstaw

Prawidłowa dieta jest podstawą w walce o zdrowe zęby. Im mniej w niej cukru, tym lepiej. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko próchnicy. Unikaj chipsów. Chrupiące produkty narażają na uszkodzenie szkliwa i podrażnienie dziąseł. Zrezygnuj również z napojów słodzonych. Zmiana diety zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób czy różnych schorzeń, które osłabiają zęby. Sprawdź nasz archiwalny wpis i dowiedz się więcej o prawidłowej diecie.

Siła probiotyków

Probiotyki zawierają w sobie “zdrowe” bakterie, które nie tylko uzupełniają niezbędne składniki w naszym organizmie, ale pomagają również w walce z bakteriami próchniczymi. Bakterie probiotyczne znajdują się w jogurtach, kefirach, maślankach czy mleku. Osoby regularnie spożywające produkty bogate w bakterie probiotyczne mają zdrowsze zęby i są mniej narażone na choroby przyzębia.

Jedz owoce i pij zieloną herbatę

Żurawina, jagody czy maliny - oto owoce, które powinny znaleźć się w Twojej diecie. Wszystko przez zawarte w nich antocyjany, które pozytywnie wpływają na zdrowie jamy ustnej. Podobnie sytuacja wygląda z herbatą zieloną, która zawiera polifenole, mające właściwości antybakteryjne i antytoksyczne. Te z kolei zwalczają kwasy produkowane przez bakterie. Dodatkowo zawarty w niej fluor, chroni szkliwo zębów.

Zdrowotne właściwości Koenzymu 10

Coś Ci mówi ta nazwa? Tak, to popularny składnik, który znajdziesz w kremach przeciwzmarszczkowych. Skutecznie zwalcza wolne rodniki oraz chroni przed chorobami serca, alergiami, astmą czy nadciśnieniem. Oczywiście nie oznacza to,że od teraz będziesz jeść kremy! Koenzym Q10 występuje w tłustych rybach, orzechach, brokułach kalafiorze, pomarańczach czy truskawkach. Możesz również skorzystać z suplementów diety bogatych w ten składnik.

Dieta szczoteczkowa

Brzmi nietypowo? Spokojnie! To dieta opierająca się o surowe warzywa i owoce, które w naturalny sposób oczyszczają zęby w trakcie konsumpcji. Jedzenie nie tylko reguluje poziom pH w jamie ustnej, ale usuwa również resztki jedzenia z powierzchni zębów. W takiej diecie znajduje się marchewka, zielony ogórek, seler, jabłka, kalafior itp.

Podsumowanie

Zdrowe nawyki i odpowiednia dieta stanowią podstawę dla białego uśmiechu. Sięgając po ciasta czy słodycze ważne jest, aby były one częścią bardziej treściwego posiłku. Po jedzeniu sięgnij po gumę do żucia lub wypłucz usta wodą.