photo

Nieświeży oddech? 6 sposobów na walkę z nim!

2016-09-30

Nieświeży oddech to poważny problem. Potrafi skomplikować życie zawodowe i towarzyskie. Wiele osób stara się maskować przykry zapach, zamiast określić jego przyczynę. To błąd, ale pokażemy Ci jak go naprawić. Oto 6 sposobów na walkę z nieświeżym oddech.

nieświeży oddechPrzykry zapach z ust jest powszechną przypadłością. Pojawia się równie często u kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Mimo, że jest przyczyną wielu kryzysów, da się z nim wygrać. Wystarczy przestrzegać kilka kluczowych zasad, które raz na zawsze uwolnią Cię od tego problemu. Dziś opisujemy 6 sposobów na walkę z nieświeżym oddechem.

1. Dbaj o higienę

To fundament dla zdrowego uśmiechu oraz prawidłowego oddechu. Na niedomytych zębach gromadzą się bakterie, grzyby oraz kamień. W konsekwencji to świetna okazja dla rozwoju próchnicy czy choroby dziąseł. Dlatego zęby szczotkuj co najmniej dwa razy dziennie. Nie zapominaj o nitkowaniu. Jeżeli nosisz protezę, wyjmij ją na wieczór i wyczyść. Na noc przechowuj ją w suchych warunkach a rano przed założeniem wyczyść ją ponownie.

2. Odwiedź laryngologa

Problem nieświeżego oddechu może tkwić w niewyleczonej chorobie gardła lub błony śluzowej jamy ustnej. Zniszczone przez infekcje migdałki również mogą być przyczyną przykrego zapachu. Wtedy zastanów się nad ich usunięciem. Zadbaj o zatoki. Z powodu ich zapalenia tworzy się cuchnąca wydzielina, która spływa wprost do gardła. Problem narasta, gdy zaburzona zostaje praca ślinianek. Ślina wypłukuje bakterie z jamy ustnej, a także przemywa gardło i migdałki. Gdy jest jej mniej bakterie atakują ze zdwojoną siłą.

3. Umów się na wizytę do dentysty

Wszelkie ubytki w zębach oraz stany zapalne dziąseł wpływają na jakość twojego oddechu. Kamień nazębny oraz niewyleczone korzenie zębowe także. Poproś dentystę by sprawdził również stan Twoich koron, mostków oraz (jeżeli nosisz) protezy. Jeżeli gromadzą się na nich resztki jedzenia natychmiast je usuń. Pomocne mogą okazać się płukanki. Jeżeli walczysz z nieświeżym oddechem, zapraszamy na konsultację do naszego centrum stomatologii LoveDent gdzie fachowo zajmiemy się Twoim problemem.

4.Sprawdź czy nie masz kłopotów z żołądkiem

Przyczyn nieświeżego oddechu należy się również doszukiwać przy schorzeniach przewodu pokarmowego. Choroba wrzodowa lub zapalenie błony śluzowej żołądka rozregulowują wydzielanie się kwasów żołądkowych, które wpływają na nieprzyjemny zapach z ust. Gdy wyleczysz się z wszelkich problemów dentystycznych i laryngologicznych przyjrzyj się dolegliwościom gastrycznym

świeży oddech

  1. Nieprawidłowa Dieta

Unikaj potraw zawierających cebulę lub czosnek. Mimo właściwości leczniczych skutecznie rujnują jakość oddechu. Tutaj nie pomoże ani szczotkowanie, ani guma do żucia. Allicyna (składnik obu warzyw odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach), z przewodu pokarmowego dostaje się do pęcherzyków płucnych. Stamtąd uwalnia się wraz z oddechem oraz przez skórę. Dlatego tak trudno się go pozbyć. Z diety usuń również ostre przyprawy.

6. Pij wodę

Dzięki temu nie wysuszysz śluzówek i wypłuczesz bakterie z jamy ustnej. Ogranicz picie kawy, herbaty, a także alkoholu. Zrezygnuj z papierosów, które powodują wysuszenie śluzówki w jamie ustnej. By zwiększyć wydzielanie śliny jedz więcej owoców jak jabłka czy pomarańcze. Żucie gumy bez cukrowej również pomaga. Wspomagaj się także naparami z rumianku lub szałwii, które pomagają odświeżyć oddech, a także regenerują błony śluzowe. To świetna alternatywa np. do picia herbaty. Bój z nieświeżym oddechem to nie walka z wiatrakami. Dzięki powyższym wskazówkom możesz z nim wygrać. Zapraszamy również do naszego centrum stomatologii LoveDent gdzie na miejscu określimy przyczynę oraz sposób walki z tym nieprzyjemnym problemem.