photo

Szkodliwe skutki palenia

2017-02-03

O szkodliwościach palenia nie trzeba nikomu przypominać. Papierosy rujnują płuca, serce, krtań…oraz zęby, które również fatalnie znoszą nikotynowy nałóg.

Istnieje wiele szkodliwych czynników, spowodowanych przez papierosy, które niekorzystnie wpływają na zdrowie jamy ustnej. Dzisiaj dowiesz się, w jaki sposób papierosy niszczą Twoje uzębienie:

**Żółte zęby i płytka bakteryjna: **Spowodowane są przez tytoniowy dym, który sprzyja rozwojowi bakterii. Odkładają się one na płytce nazębnej powodując nieświeży oddech. Przez to zęby palacza są pożółkłe i bardziej podatne na próchnicę.

**Krwawiące dziąsła: **Niestety papierosy destrukcyjnie wpływają również na stan dziąseł, które mogą krwawić. To prosta droga do paradontozy oraz utraty zębów. Dlatego osoby palące powinny częściej umawiać się na wizyty kontrolne oraz poświęcać więcej uwagi na higienę jamy ustnej

**Choroby przyzębia: **Paląc papierosy narażasz swoją jamę ustną na wiele patologicznych zmian. Szczególnie w przypadku często występujących chorób przyzębia, które mogą doprowadzić nawet do raka języka czy warg.

**Utrata zębów: **Palacze są bardziej narażeni na schorzenia jamy ustnej, jak i na utratę zębów. Wszystko przez liczne, trujące substancje zawarte w papierosowym dymie, który osłabia płytkę zębów i powoduje liczne problemy z dziąsłami.

**Papierosy szkodzą również implantom: **Nie tylko zdrowe zęby czy dziąsła narażone są na negatywne skutki palenia. U palaczy wszystkie zabiegi (również te związane z implantacją) wiążą się ze zwiększonym ryzykiem i wymagają więcej czasu na leczenie.

**Elektroniczne papierosy nie są rozwiązaniem: **Wiele osób sądzi, że elektroniczne papierosy są zdrowsze od tradycyjnych. Dla zębów nie ma znaczenia, jakiego rodzaju papierosy palisz. E-papierosy, mimo że nie zawierają substancji smolistych, mają w sobie mieszanki, które niszczą jamę ustną. Substancje takie jak nitrozoamina czy tetrametylopirazyna są toksyczne i niezwykle szkodliwe (w tym mogą powodować raka).

Podsumowując

Palenie papierosów nie tylko pogarsza stan zdrowia, ale i zwiększa wydatki związane z leczeniem zębów. Zabiegi takie jak usuwanie kamienia nazębnego czy wybielanie szkliwa kosztują, a będąc palaczem należy często się im poddawać by zęby mogły się poprawnie prezentować. Pamiętaj, że efekty tych zabiegów w przypadku palenia utrzymają się zdecydowanie krócej i należy często je ponawiać.