photo

Obgryzasz paznokcie? Sprawdź, co Ci grozi

2018-05-18

Obgryzanie paznokci to niezdrowy nawyk, który występuje u wielu osób, które często nie są świadome, z jakimi konsekwencjami to się wiąże. Nie bądź jednym z nich, dowiedz się, co Ci grozi i postaraj się zwalczyć nieprzyjemny nawyk.

Obgryzasz paznokcie? A może robi to Twoje dziecko? To niestety popularne zachowanie wśród młodych osób, które często w ten sposób reagują na stres. Wielokrotnie powielane postępowanie staje się nawykiem, którego ciężko się oduczyć. Nawet kiedy nerwowe momenty przemijają, często obgryzanie paznokci niestety zostaje z nami na dłużej. Poznaj konsekwencje tego zachowania, które zmotywują Cię lub Twoich bliskich do porzucenia tego nawyku.

Obgryzasz paznokcie? Zagraża Ci bruksizm

Badania dowiodły, że osoby, których dotyczy ten nieprzyjemny nawyk, mają podwyższone ryzyko bruksizmu. Nie wiesz, czym jest bruksizm? Poniżej znajdziesz fragment naszego archiwalnego wpisu, który wszystko Ci wyjaśni ;-)

Bruksizm objawia się zgrzytaniem zębów podczas snu oraz ścieraniem szkliwa. Charakterystyczne w przypadku tego schorzenia są trzaski w stawach skroniowo- żuchwowych np. podczas ziewania lub żucia gumy. Zgrzytanie zębami to również nawracający ból głowy, odczuwalny szczególnie rano po przebudzeniu. Ból towarzyszy również w okolicach karku i na plecach. Innym objawem bruksizmu jest oczywista nadwrażliwość zębów, pojawiająca się w trakcie jedzenia i picia. Dzieje się tak, ponieważ starte szkliwo nie chroni unerwionych tkanek zęba przed czynnikami zewnętrznymi.

Inne konsekwencje obgryzania paznokci

Niestety bruksizm nie jest jedynym negatywnym skutkiem obgryzania paznokci. Błahy na pierwszy rzut oka nawyk może doprowadzić nawet do kruszenia czy złamania zębów. Innymi konsekwencjami mogą być:

  • mikropęknięcia szkliwa
  • zaburzenia zgryzu
  • abrazja tkanek zęba
  • zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym
  • uszkodzenia dziąseł

Na koniec

Jeżeli obgryzasz paznokcie lub nawyk ten dotyczy kogoś z Twoich bliskich, zrób wszystko, aby go zwalczyć. Jest duże prawdopodobieństwo, że Twoje zęby doświadczyły już przykrych konsekwencji. Jeśli chcesz upewnić się, że nic im nie grozi lub zażegnać problemy, odwiedź nasze Centrum Stomatologii Nowoczesnej. Sprawdzimy, czy masz się czego obawiać oraz trafnie ocenimy stan Twojego uzębienia!