photo

10 porad jak dbać o zęby swojego dziecka

2016-12-30

O zdrowe zęby swojej pociechy powinieneś dbać już od jej narodzin. Dzięki nam poznasz 10 rad jak dbać o zęby swojego dziecka, aby na długo były w świetnej formie!

Pielęgnacja zębów dziecka nie musi być dla rodzica wyzwaniem. Wszystko zależy od podejścia oraz kilku wskazówek, które pomogą zachować uzębienie pociechy w doskonałej kondycji. Przed Tobą 10 rad jak dbać o zęby swojego dziecka, aby służyły jak najdłużej!

Jak dbać o zęby swojego dziecka:

Higiena ust u niemowlaka

O jamę ustną należy dbać już od początku życia dziecka. Po każdym karmieniu niemowlaka (np. mlekiem zastępczym) przemywaj jego dziąsła, wewnętrzną część policzków oraz powierzchnię języka. W tym celu owiń palec czystą gazą i zwilż go wodą lub naparem z rumianku. Możesz użyć również silikonowej szczoteczki. Nie zapominaj o jej dezynfekcji. Mamy karmiące piersią nie muszą przemywać dziecku jamy ustnej. Skład mleka matki jest bezpieczny i nie wywołuje żadnych stanów zapalnych.

Wprowadź zasady

Nie oblizuj łyżeczki, którą jadło dziecko, nie liż jego smoczka ani nie całuj go w usta. Przez to łatwo możesz zarazić się próchnicą jeżeli w Twojej jamie ustnej występują bakterie próchnicotwórcze. Zwróć uwagę na resztę osób z otoczenia dziecka - te reguły powinny obowiązywać wszystkich, którzy mają z nim styczność. To absolutnie normalne i zrozumiałe by wytłumaczyć opiekunce czy dziadkom jakie panują reguły. W kwestii zdrowia Twojego dziecka bądź nieugięty.

Wprowadź nawyk picia wody

By dbać o zęby mleczne swojej pociechy, wyrób w niej nawyk picia wody, która świetnie wypłukuje zalegające na zębach resztki pokarmu, zapewnia poprawny poziom pH w ustach oraz oczyszcza szkliwo i dziąsła. Ogranicz picie słodzonych napojów (o których więcej w następnym punkcie). Są one głównym wrogiem zdrowych i zadbanych zębów, nie tylko u dzieci, ale również dorosłych.

Słodkie napoje wrogiem zdrowego uśmiechu.

Słodkie soczki lub inne napoje słodzone mają destrukcyjny wpływ na uzębienie, szczególnie jeżeli pite są godzinami z butelki. Osłabione przez cukry i barwniki zęby (szczególnie u maluchów) jeszcze bardziej podatne są na próchnicę, dlatego nie usypiaj dziecka butelką. Podczas snu, gdy resztki jedzenia i napoju osadzają się na zębach dochodzi do zakwaszenia, a to idealne warunki dla rozwoju bakterii. Słodkie napoje potrafią w szybkim tempie zniszczyć mleczaki u dziecka.

Nie przedłużaj diety dziecka papkami

Oblepiające pokarmy dłużej zostają na zębach. Pamiętaj o tym, jeżeli będziesz chciał przedłużyć karmienie dziecka przy pomocy papek. Nie dość, że sprzyjają rozwojowi próchnicy to dodatkowo narażają dziecko na skrzywienie zgryzu. Gdy szczęka i żuchwa nie pracują prawidłowo podczas gryzienia i żucia, dochodzi do ich nieprawidłowego rozwoju. Jeżeli nie chcesz przepłacać na aparat ortodontyczny dla malucha, zadbaj o jego zgryz już od najmłodszych lat. Gryzienie surowych warzyw i owoców świetnie uczy i kształtuje odpowiedni zgryz.

Smoczki nie takie bezpieczne

Kolejnym wrogiem prawidłowego zgryzu jest smoczek. Odruch ssania negatywnie wpływa na narząd żucia, dlatego nie pozwalaj dziecku by używało go cały dzień lub spało z nim. Oczywiście lepsze to niż ssanie kciuka, które jeszcze gorzej wpływa na rozwój szczęk (palec w buzi cofa żuchwę). Lepiej zainwestuj w smoczek ortodontyczny. Jego budowa prawidłowo wspiera wyrzynanie się pierwszych zębów oraz kształtuje podniebienie.

Nauka przez zabawę

Zabiegi higieniczne nie powinny być dla dziecka karą. Pokaż, że mycie zębów to świetna zabawa oraz stały element każdego dnia. Gdy maluch nauczy się wypluwać pastę możesz zacząć od porannego i wieczornego mycia zębów z udziałem swojej pociechy. Na początku samemu myj zęby dziecku, ale z czasem częściej pozwalaj wykonywać tę czynność samodzielnie. Gdy dziecko samo nauczy się myć zęby, nie przestawaj go obserwować. Gdy zbyt mocno szczotkuje zęby, może doprowadzić do stanów zapalnych lub uszkodzić szkliwo. Uważaj również na rodzaj pasty. Fluor w nadmiarze szkodzi dlatego nie dopuszczaj do połykania pasty przez dziecko oraz do zbyt częstego mycia zębów.

Nie zaniedbuj mleczaków

Leczenie mleczaków jest niezwykle istotne do prawidłowego rozwoju zębów stałych. Gdy próchnica zajmie zęby mleczne, zaatakuje także zawiązki przyszłych zębów. Stąd często dochodzi do sytuacji gdzie nowe zęby już na początku pełne są bakterii, a wszystko to przez złą higienę mleczaków, których zadaniem jest ochrona przestrzeni pod przyszłe zęby stałe. Dodatkowo, jeżeli mleczaki zbyt wcześnie zostaną usunięte, mogą spowodować nieprawidłowy rozwój zgryzu.

Dentysta to przyjaciel, nie wróg

Nigdy nie strasz swojego dziecka dentystą. Zamiast tego, gdy dziecko osiągnie roczek, wybierz się z nim na pierwszą wizytę kontrolną. Taka wizyta jest bezstresowa, ponieważ nie wymaga interwencji. Stomatolog oceni i ewentualnie doradzi co można poprawić w stanie uzębienia Twojego malucha. Dzięki temu dziecko widzi, że leczenie zębów jest normalną kwestią, o którą należy zadbać.

Przygotuj dziecko do wizyty

Jeżeli zęby dziecka będą wymagały leczenia, powinieneś wytłumaczyć maluchowi jak będzie przebiegał zabieg. Wykorzystaj w tym celu bajki oraz pomoce edukacyjne skierowaną do dzieci. Ważny jest również sam stomatolog - wybierz takiego, który lubi dzieci i jest cierpliwy. Doświadczony i mądry dentysta przerwie wizytę, jeżeli dziecko straci cierpliwość. Pamiętaj, że maluchy uwielbiają małe nagrody w postaci dyplomów czy naklejek.

Na koniec

Teraz już wiesz jak ważna jest regularna higiena jamy ustnej u Twojego dziecka oraz co zrobić by jak najdłużej cieszyło się zdrowym uśmiechem. Zapraszamy również na wizytę kontrolną do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej. Z otwartymi rękoma przyjmiemy każdego małego pacjenta!