photo

Chcesz mieć zdrowe zęby? Sprawdź co powinieneś jeść!

2017-02-10

Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na kondycję Twoich zębów. Warto mieć świadomość jakie produkty czy składniki niszczą zdrowe zęby i skupić się na tym, co je wspiera. Sprawdź co powinieneś jeść, aby długo cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Zęby są jak wizytówka. Aby zachować ich zdrowy stan na długie lata należy o nie zadbać. Oprócz regularnej higieny oraz cyklicznych wizyt kontrolnych ważna jest także prawidłowa dieta. Chcesz mieć zdrowe zęby? Sprawdź co powinieneś jeść!

Co powinno znaleźć się w Twojej diecie

Wapń: Aby zęby były mocne i zdrowe musisz dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wapnia. Najwięcej znajdziesz go w nabiale: mleku, jogurcie naturalnym czy serku twarogowym. Jeżeli zależy Ci na owocowym smaku, kup naturalny jogurt i zmieszaj go z naturalnymi owocami. Tym samym unikniesz wielu sztucznych składników oraz cukrów, którymi faszeruje się jogurty. Wapń znajdziesz także w szpinaku, brukselce, jajkach czy migdałach.

Witamina D: Wzmacnia zęby oraz odpowiada za prawidłową mineralizację szkliwa. Nie dość, że jest budulcem kości, to pozwala również przyswoić wapń. Dodatkowo reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową. Witaminę D znajdziesz w rybach, jajkach czy serze.

Witamina C: Jeżeli chcesz mieć zdrowe zęby, powinieneś zadbać o zdrowe dziąsła. Aby je chronić, potrzebujesz porządną dawkę witaminy C. Jej źródłem są warzywa takie jak pomidory czy papryka. Witaminę C znajdziesz również w pomarańczach oraz jabłkach. Pamiętaj jednak, że owoce cytrusowe w nadmiarze niekorzystnie wpływają na zęby. Wszystko przez zawarte w nich kwasy, które przy osłabionym szkliwie mogą wspomagać rozwój próchnicy.

Chrupkie warzywa: takich jak np. marchew czy seler, które pomagają w usuwaniu kamienia nazębnego. Poza tym wspomagają wydzielanie śliny, która ma działanie neutralizujące.

Kwas jabłkowy: Jest jednym ze składników past wybielających i znajdziesz go np. w truskawkach. Poza właściwościami wybielającymi truskawki zapobiegają również osadzeniu się kamienia na zębach i pomagają zwalczać zapalenia w jamie ustnej. Dodatkowo oczyszczają chore miejsca w jamie ustnej, a także pomagają w jej regeneracji.

Podsumowując

Wyżej wymienione pokarmy i składniki, mają zbawienny wpływ na Twoje zęby. Odwiedzając nasze Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent doradzimy Ci co jeszcze powinieneś jeść, by na dłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem!