photo

Wpływ wody smakowej na zęby

2017-01-27

Na pewno nie raz piłeś popularne wody smakowe, ale czy wiesz jak negatywny mają one wpływ na Twoje zęby? W dzisiejszym wpisie dowiesz się jak woda smakowa oddziałuje na Twój organizm oraz uzębienie.

Wody smakowe mało mają wspólnego z prawdziwą wodą źródlaną bądź mineralną. Bliżej im do napojów słodzących, które są jak próchnicowa bomba dla Twoich zębów. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje.

Woda smakowa vs Woda mineralna

Naturalna woda jest niezwykle ważnym składnikiem dla Twojego organizmu. Odpowiada za usuwanie ubocznych produktów przemiany materii, dostarcza ważnych elementów odżywczych do komórek oraz wchłaniania substancje pokarmowe. Niestety wody smakowe oprócz tego, że również są bezbarwne, nie są w żaden sposób związane z tradycyjną wodą. To po prostu napoje słodzące, które w takim samym stopniu niszczą szkliwo zębów co popularne napoje słodkie.

Nadmiar chemii potrafi przerazić

Gdy przyjrzymy się bliżej substancjom, które widnieją w składzie wód smakowych, zauważymy, że mamy do czynienia z ogromem barwników, konserwantów oraz szkodliwych substancji słodzących. Wiele z nich - szczególnie cukry czy syropy - dostarcza sporą ilość kalorii oraz wpływa na rozwój próchnicy, cukrzycy czy otyłości. Jedna butelka 1,5 l wody słodzonej to około 12 łyżeczek cukru. Regularne spożywanie takiego napoju to prosta droga do wielu problemów zdrowotnych związanych z kondycją zębów. Efekty wyglądają podobnie są w przypadku nadmiernego spożywania słodyczy.

A to jeszcze nie koniec…

Dodatkowo w butelce wody smakowej znajduje się wiele substancji przeciwutleniających oraz aromatów sztucznych, które również nie są obojętne na kondycję organizmu. Szczególnie mowa o kwasie cytrynowym (E330), który wydłuża czas przydatności produktu do spożycia, blokując rozwój bakterii. Nadmierne zakwaszanie organizmu prowadzi z kolei do zaburzenia wchłaniania się wapnia. Jeszcze bardziej szkodliwą substancją jest benzoesan sodu - E211. Nadmierne spożywanie tej substancji prowadzi do zatrzymania wody w organizmie oraz wpływa drażniąco na śluzówkę żołądka, zakłócając jego prawidłowe funkcjonowanie.

Nigdy nie popijaj witaminy C wodą słodzoną. Wspólne połączenie obu składników prowadzi do wytworzenia rakotwórczego benzenu!

Wpływ wody smakowej na zęby

Co jest główną przyczyną rozwoju próchnicy? - Nadmiar cukrów, a tych w wodzie smakowej nie brakuje. Dlatego, jeżeli piłeś wodę smakową, powinieneś przepłukać usta tradycyjną wodą, a następnie umyć zęby pastą. Podobnie sprawa wygląda z wieloma innymi pokarmami, które spożywasz w ciągu dnia. Dlatego dbając o stan uzębienia, na wizyty kontrolne zgłaszaj się nie rzadziej niż co pół roku. W naszym Centrum Stomatologii Nowoczesnej dokładnie zbadamy Twoje zęby, trafnie oceniając ich stan oraz doradzimy jak dbać o nie lepiej.