photo

Próchnica butelkowa - jak jej zapobiec?

2018-01-11

Jednym z problemów, z którymi borykają się niemowlęta oraz ich rodzice jest próchnica butelkowa. Sprawdź, czym właściwie jest i jak jej zapobiec, ciesząc się zdrowym rozwojem uzębienia malucha.

Czym jest próchnica butelkowa?

Bezpośrednio z nazwy wynika, że jest to rodzaj próchnicy, który zagraża dzieciom karmionym z butelki. Spowodowane jest to długotrwałym i bezpośrednim kontaktem pokarmów z zębami naszych pociech. Często w tej formie serwujemy maluchom posiłki krótko przed snem, przez co zalega on w jamie ustnej. Ponadto wielu rodziców decyduje się na słodzenie ich, podając np. mleko z dodatkiem cukru czy słodkich soków, co stanowi jeszcze większe ryzyko dla zdrowia zębów.

Jak zapobiec próchnicy butelkowej?

Jeśli karmienie dziecka piersią w pierwszych miesiącach życia nie jest możliwe i nie można uniknąć długotrwałego podawania pokarmów za pomocą butelki, należy przestrzegać kilku zasad.

  • Aby zapobiec próchnicy, nie pozwól, aby Twoje maleństwo często zasypiało z butelką w ustach. Postaraj się nie usypiać go w ten sposób, a jeśli jest to bardzo trudne, pamiętaj o tym, żeby stopniowo to ograniczać.

  • Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, pożegnajcie się z nawykiem karmienia w nocy. W ten sposób osad ląduje w jamie ustnej i na długo tam zostaje, bo z pewnością nie myjecie zębów w środku nocy.

  • Kiedy Twoje dziecko troszkę, podrośnie rozpocznijcie naukę picia z kubeczków. Około 18 miesiąca życia maluch powinien już całkowicie odstawić butelkę, a to zminimalizuje zagrożenie powstania próchnicy butelkowej.

  • Naszą kolejną radą jest to, aby nauczyć dziecko picia wody. To znacznie lepszy sposób na ugaszenie pragnienia niż sztucznie barwione soki czy słodkie herbatki. Oto nasze podpowiedzi, które pomogą zapobiec chorobie zębów, jaką jest próchnica butelkowa. Pamiętaj, że dla prawidłowego rozwoju uzębienia, istotne jest, aby pierwsza wizyta maluszka u stomatologa odbyła się już około szóstego miesiąca życia.Zarejestruj się online do LoveDent, gdzie z chęcią skontrolujemy stan jamy ustnej Twojego dziecka!