photo

Usunięcie zęba - kiedy jest koniecznością i czy należy się jej bać?

2018-09-21

Usunięcie zęba - fachowo ekstrakcja, a potocznie mówiąc wyrwanie. Wszystkie te określenia mogą wzbudzać negatywne emocje, a nawet strach. Czy należy się tego bać i kiedy właściwie usunięcie zęba jest konieczne?

Na początek musimy zaznaczyć, że zabieg usunięcia zęba jest ostatecznością i decyzja o nim jest podejmowana tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne, ponieważ nie ma możliwości zastosowania alternatywnej metody leczenia.

Usunięcie zęba - czy należy się bać?

Większość pacjentów, u których konieczne jest usunięcie zęba, ma ogromne obawy co do samego zabiegu. Niepotrzebnie, ponieważ naprawdę nie trzeba się nim nadmiernie stresować. Mimo że zabieg ten jest z zakresu stomatologii chirurgicznej - nie jest skomplikowany. Ekstrakcja zęba nie trwa długo, a pacjent pod wpływem miejscowego znieczulenia nie zmaga się z bólem.

Kiedy ekstrakcja zęba jest koniecznością?

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, decyzję o usunięciu zęba podejmujemy dopiero wtedy, gdy leczenie innym sposobem nie jest możliwe. Mogą to być następujące przypadki:

  • zęby zatrzymane
  • zgorzel i martwica miazgi zębów wielokorzeniowych
  • zaawansowany stopień próchnicy na zębach
  • zapalenie miazgi zębów mądrości
  • uciążliwe stany zapalne przyzębia
  • zęby położone poza łukiem zębowym
  • konieczność wyrwania ósemek

Jakie są przeciwwskazania do chirurgicznego usunięcia zęba?

Do przeciwwskazań kwalifikują się choroby serca, nerek, wątroby oraz białaczka. Usunięcie zęba może się okazać niemożliwe również, kiedy mamy do czynienia z owrzodzeniem jamy ustnej, szczękościskiem czy nieregulowanym nadciśnieniem. Niektóre czynniki całkowicie uniemożliwiają przeprowadzenie ekstrakcji. Są to jednak wyjątki, które na szczęście nie zdarzają się zbyt często - np. kiedy zęby pacjenta leżą w guzie nowotworowym.

Na koniec

Aby nie dopuścić do konieczności przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji, konieczne jest świadome dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Wtedy możliwe jest leczenie chorób jeszcze zanim w pełni się rozwiną.

Jeśli chcesz poznać, więcej informacji na temat ekstrakcji zęba oraz innych zabiegów, skontaktuj się z nami - chętnie odpowiemy na Twoje pytania.