photo

Ząbkowanie - co musisz wiedzieć?

2017-06-23

Wszyscy wiemy, że ząbkowanie to niezbyt przyjemny proces, jest on jednak niezbędny w prawidłowym rozwoju każdego niemowlaka.

Pierwsze ząbki niekiedy pojawiają się całkowicie znienacka. Dlatego każdy rodzic, jak najszybciej powinien przygotować się na nieznane. Zanim pełen uśmiech prezentujący ząbki malucha pojawi się na jego twarzy, może minąć kilka dokuczliwych miesięcy. W dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam najistotniejsze kwestie dotyczące tego uciążliwego procesu.

Kiedy to się zaczyna?

Ząbkowanie zazwyczaj inauguruje wychodzenie dolnych jedynek. Nie jest to jednak reguła, dlatego nie powinniście się martwić, jeśli u Twojego malucha pierwsze ukazały się ząbki górne lub dwójki. Wszystko uwarunkowane jest genetycznie. Więc jeśli zauważyliście, że ząbkowanie Waszego potomka zaczęło się wcześniej lub później niż u jego rówieśników, zamiast się przejmować, zastanów się, jak to wyglądało w Twoim dzieciństwie. Schemat wychodzenia ząbków u większości dzieci wygląda następująco: 4-6 miesiąc - dolne jedynki; 7 miesiąc - górne jedynki; 8-12 miesiąc - dolne i górne dwójki; 12-16 miesiąc - dolne pierwsze trzonowe oraz górne pierwsze trzonowe; 15-24 miesiąc - dolne i górne kły; 21-31 miesiąc - dolne i górne drugie trzonowe.

Ząbkowanie - objawy

Początki oraz cały przebieg procesu ząbkowania to indywidualna sprawa każdego maluszka, dlatego objawy mogą być przeróżne. Zwykle maluchy, którym wyrzynają się ząbki, są bardzo niespokojne i szczególnie płaczliwie. Pojawia się u nich intensywne ślinienie, a ich paluszki nadzwyczaj często lądują w buzi, tak jak i przedmioty w zasięgu rączek. Dzieje się tak, gdyż maluchy odczuwają swędzenie w dziąsłach, które są wtedy bardzo wrażliwe, zaczerwienione oraz rozpulchnione.

Jak złagodzić ból?

Niestety nie ma złotego środka na ząbkowanie. Jednym z szybkich sposobów na ukojenie bolesnego wyrzynania się ząbków jest przekazanie maluszkowi schłodzonego gryzaka. Jego chłód sprawi, że odczuwanie bólu będzie mniej intensywne i nasza pociecha poczuję ulgę. Innym rozwiązaniem o kojącym działaniu jest podanie gryzaka zamoczonego wcześniej w rumiankowym naparze. Pamiętajmy, że dla marudnego, ząbkującego maleństwa niezwykle ważna w tych chwilach jest bliskość rodziców. Wasza czułość również ma działanie kojące!

Kiedy to się skończy?

Zwykle pociechy kończą ząbkowanie około 31 miesiąca, a więc pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia. Wtedy uzębienie naszego malucha składać się będzie już z 20 zębów mlecznych.

Poznaliście już najważniejsze aspekty związane z ząbkowaniem. Nie zapomnijcie, że pierwsza wizyta malucha u stomatologa powinna odbyć się już około 6 miesiąca życia. Zapraszamy na wizytę kontrolną do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent, gdzie z przyjemnością zajmujemy się małymi pacjentami.