photo

Z jakich produktów zrezygnować, aby uchronić zęby?

2018-04-20

Na kondycję naszych zębów największy wpływ mają nasze nawyki żywieniowe. Dlatego warto przeanalizować, co spożywamy i z jaką częstotliwością. Być może, póki nie wyeliminujemy jakiś produktów ze swojej codziennej diety, nie będziemy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem. Sprawdź już teraz czego unikać.

Z jakich produktów powinniśmy zrezygnować, aby uchronić zęby? Oto produkty szkodliwe dla zębów:

  • słodzone i gazowane napoje

Napoje słodzone lub gazowane to jedne z najbardziej szkodliwych dla zębów produktów. Zawierają w sobie bardzo duże ilości cukru, a niektóre nawet barwników. Napoje gazowane zawierają, również kwaśny odczyn ph (2-3). Takich napojów nie powinny pić dzieci, ponieważ ich szkliwo jest o wiele bardziej wrażliwe niż u dorosłego.

  • suszone owoce

Jeżeli chcemy zadbać o zdrowy uśmiech, to należy ostrożnie spożywać suszone owoce, gdyż te lubią się mocno przyklejać do zębów i osadzać na nich. Niestety takie resztki są pożywką dla bakterii i mogą prowadzić do powstania ubytków i próchnicy. Dlatego warto po takiej przekąsce dokładnie umyć zęby lub chociaż je przepłukać wodą.

  • sok z cytryny

Pomimo że sam sok z cytryny jest dobry dla naszego zdrowia, to kwas w niej zawarty szczególnie nie służy naszym zębom. Aby ograniczyć jego szkodliwe działanie, warto pić wodę z cytryną o umiarkowanej temperaturze, zamiast gorącej.

  • alkohol

Picie alkoholu powoduje znaczne zmniejszenie się wydzielania śliny. Co za tym, idzie jama ustna nie oczyszcza się sama w prawidłowy sposób. Ślina jest nam bardzo potrzebna do rozrzedzania kwasów i cukrów.

  • czarna herbata i kawa

Każdy, kto marzy o białym uśmiechu, powinien zrezygnować z picia ciemnej herbaty oraz kawy. Napoje te zawierają dużo ciemnego barwnika, który osadza się na zębach i zmienia ich kolor.

  • słodycze

Duża ilość cukru zawarta w słodyczach to idealna pożywka dla bakterii znajdujących się jamie ustnej. Bakterie uwielbiają cukier i dzięki niemu mogą się rozmnażać. A to niestety przyczynia się do powstawania próchnicy.

  • smakowe płatki śniadaniowe i batoniki musli

Słodkie płatki śniadaniowe oraz fit-batoniki musli, to nie do końca dobry pomysł na śniadanie dla osób dbających o zdrowie, formę i piękny uśmiech. Produkty te zawierają w sobie sporą ilość cukrów. Przed zakupem płatków śniadaniowych warto dokładnie przeczytać etykietę i skład produktu, aby nie osiągnąć odwrotnych skutków “zdrowego” żywienia.