photo

Aparat ortodontyczny - jak dbać w nim o zęby?

2017-10-20

Aparat ortodontyczny pomoże Ci usunąć wady zgryzu. Zakładając go, musisz jednak pamiętać o tym, żeby nie zaniedbać prawidłowej higieny jamy ustnej, bo to może spowodować niechciane dolegliwości.

Taki stan rzeczy wynika często ze złych nawyków oraz utrudnień, jakie niesie za sobą dbanie o zęby w aparacie ortodontycznym. Wszystko zależy jednak od Twojej determinacji i przestrzegania kilku zasad, o których chcemy dzisiaj napisać.

Codzienna higiena to priorytet!

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to całkowite minimum. Najlepiej, w miarę możliwości czyścić je po każdym posiłku. Wtedy będziemy mieli pewność, że resztki pokarmów nie będą zalegać między zębami czy na elementach aparatu ortodontycznego. Jak w takim razie prawidłowo myć zęby w aparacie? Zalecamy dosyć łagodne ruchy szczoteczką, tak aby nie uszkodzić żadnego elementu, jednocześnie należy z dokładnością docierać do każdego zakamarku naszego uzębienia. Warto również korzystać z nici dentystycznych, które pomogą dosięgnąć do miejsc, do których nie dotrze włosie szczoteczki.

Akcesoria, które pomogą Ci prawidłowo dbać o zęby

Podczas rozpoczęcia terapii ortodontycznej, uzyskasz od swojego stomatologa garść wskazówek dotyczących właściwej higieny zębów. Niezwykle ważne jest, aby dobrać przystosowane do aparatu ortodontycznego akcesoria. Pamiętaj, że szczoteczka, którą będziesz używać, powinna mieć miękkie włosie. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, wybierz te nici dentystyczne, które mają usztywniony koniec - są dedykowane do używania podczas terapii ortodontycznej. W dbaniu o właściwą higienę jamy ustnej pomogą Ci szczoteczki jednopęczkowe oraz interdentalne, które łatwiej docierają do trudno dostępnych miejsc.

Czego nie należy jeść?

Najważniejszą zasadą, której musisz przestrzegać, jest nie spożywanie pokarmów, które mogą uszkodzić aparat ortodontyczny. Pamiętaj, aby w trakcie terapii nie żuć gumy oraz innych przekąsek o podobnej, ciągnącej się konsystencji, która przyklejając się do mechanizmów aparatu, może je naruszyć. Unikaj również twardych pokarmów, takich jak niektóre owoce i warzywa, a w pierwszym okresie terapii postaw na tzw. miękką dietę i produkty, takie jak zupy.

Podsumowując

Właściwa higiena zębów podczas terapii ortodontycznej bywa nieco utrudniona i wymaga szczególnej dbałości. Przestrzegając powyższych wskazówek, unikniesz kłopotów, właściwie dbając o swoje uzębienie.