photo

3 kroki, dzięki którym wizyta u stomatologa będzie dla dziecka łatwiejsza

2017-05-19

Krzyk, płacz i tupanie nogami. Takie skojarzenia przywołuje pierwsza wizyta u stomatologa większości dzieciaków. Będąc rodzicem, musisz przygotować się na taką okoliczność. Oto 3 kroki, dzięki którym Twoje dziecko nie będzie się bało pierwszej wizyty u stomatologa.

Krok 1 - nie taki lekarz straszny

Zacznijmy od źródła. Skąd, tak na prawdę bierze się u dzieci strach przed pierwszą wizytą u lekarzy? Przecież nigdy nie były jeszcze w gabinecie, więc nie mają żadnych przykrych doświadczeń. Takie zjawisko spowodowane jest najczęściej tworzeniem tzw. mitu o lekarzach. Przed wizytą w gabinecie rodzice zwykle starają się mentalnie przygotować do tego swoje pociechy, mówiąc słowa otuchy. Taka praktyka nie zawsze ma dobre zakończenie. Dzieci, które wcześniej nie były świadome tego, co ich czeka, zaczynają się zastanawiać: “Dlaczego mama mnie tak przygotowuje? Czy to coś strasznego?". W efekcie w świadomości dzieciaków rodzą się obawy, których wcześniej nie było. Dlatego bardzo ważną kwestią jest, aby w Waszym domu nie tworzyć negatywnego wizerunku stomatologa.

Krok 2 - wcześniejsza wizyta u stomatologa

Wybierzcie się do gabinetu jeszcze zanim udacie się na ostateczne badanie. Pokaż dziecku, jak wygląda u pani lub pana doktora. Stomatolodzy mają w swoich gabinetach aparaturę, która często wzbudza ciekawość maluchów, natomiast w poczekalniach zazwyczaj znajdziemy kolorowanki lub drobne zabawki. Taka wizyta może być również dobrą okazją do wcześniejszego poznania - wtedy lekarz nie będzie już obcą osobą i dziecko nie będzie się go bało w trakcie leczenia.

Krok 3 - pochwała

Kiedy dojdzie już do pierwszej wizyty u stomatologa, a Twoje dziecko wykazało się na niej wytrwałością i odwagą. Konieczna jest pochwała! Powiedz swojemu maluchowi, że był dzielny i że rozpiera cię duma. Bardzo często lekarze wspierają taką praktykę, wynagradzając dzieciaki naklejkami lub innymi małymi nagrodami. To bardzo istotne, aby dziecko zakończyło leczenie z uśmiechem na Twarzy!

W LoveDent dbamy o to by Twoje dziecko wyszło z gabinetu zadowolone. Zapraszamy na wizytę! Tu możesz się zarejestrować on-line ;)