photo

Masz białe plamki na zębach? Sprawdź dlaczego!

2018-06-29

Uśmiechasz się niechętnie, ponieważ na Twoim szkliwie pojawiły się białe plamki? Ich powstanie może być spowodowane różnymi czynnikami. Czym właściwie są te białe plamki i w jaki sposób się ich pozbyć?

Przyczyny

Na początek mała dawka wiedzy. Szkliwo, które jest tarczą ochronną dla całej struktury zęba w ponad 95% zbudowane jest ze związków nieorganicznych. Należą do nich m.in. kryształy wapnia i fosforu, a także sodu, magnezu oraz potasu. Niedobór, któregoś z tych komponentów może skutkować tytułowymi białymi plamkami. Jednak nie tylko niedostatek składników odżywczych może to tego doprowadzić. Przyczyny tworzenia się przebarwień u dzieci i dorosłych mogą być różne - poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.

Niedobór wapnia

Odwapnienie szkliwa jest częstą przyczyną powstawania nieestetycznych przebarwień. Nie można tego lekceważyć, ponieważ niedobór wapnia skutkuje rozwojem próchnicy.

Hipoplazja szkliwa

Innym powodem białych plamek widocznych na szkliwie, również związanym z niedoborem cennych składników odżywczych jest hipoplazja. To efekt niedostatku w organizmie witamin A, D, K i C, a także minerałów, takich jak wapno, fluor, czy magnez. Wskutek hipoplazji zęby są nadzwyczajnie podatne na kruszenie oraz na rozwój próchnicy.

Fluoroza

Białe przebarwienia pojawiające się na zębach dzieci mogą być oznaką fluorozy. Jest to dość często występujące schorzenie, które charakterystyczne jest dla zębów mlecznych. Jest to spowodowane dostarczaniem w dużych ilościach fluoru. Kredowo-białe plamki nie wiążą się jednak z osłabieniem szkliwa.

Białe plamki - jak się ich pozbyć?

Jeśli przebarwienie szkliwa dotyczy właśnie Ciebie, jak najszybciej powinieneś udać się na wizytę do specjalisty. To on trafnie oceni, czym jest to spowodowane i jakie leczenie należy zastosować. Jedną z metod na pozbycie się białych plamek jest mikroabrazja, czyli wygładzenie szkliwa poprzez starcie jego mikroskopijnej warstwy. Zminimalizowanie widoczności przebarwień można również uzyskać za pomocą profesjonalnie wykonanego zabiegu wybielania zębów. Jeśli natomiast stomatolog stwierdzi, że zmiany na zębach są zbyt duże, może zlecić zastosowanie licówek ceramicznych.

Podczas wizyty w naszym Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent, nasi specjaliści na pewno dostrzegą ewentualne przebarwienia szkliwa, a także doradzą dopasowaną do objawów metodę naprawienia szkody. Sprawdź naszą ofertę i wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty ;)