photo

3 zagrożenia dla zębów podczas wakacji

2017-07-14

Czas urlopów zaczął się na dobre. Niestety często podczas wakacyjnych wypadów zapominamy o szczególnym dbaniu o nasze uzębienie. Dowiedz się, jakie mogą być zagrożenia. Super, jeśli nie spędzamy całego urlopu na wylegiwaniu się na plaży, tylko wybieramy aktywny odpoczynek. Wakacje, to taki czas, kiedy próbujemy nowych rzeczy i często decydujemy się na niecodzienne lub nawet ekstremalne atrakcje. Musimy jednak liczyć się z tym, że nasze zęby mogą różnie reagować na nietypowe aktywności. Zanim wybierzesz się na zasłużony relaks, sprawdź, na jakie zagrożenia powinieneś uważać.

Barodontalgia

Nurkowanie oraz skoki do wody to nie tylko wyzwanie dla Ciebie, ale również dla Twojego uzębienia. Pod wpływem zmiany ciśnienia może wystąpić dokuczliwy ból zębów. Zespół dolegliwości spowodowanych właśnie skokami ciśnienia nazywamy barodontalgią i są na nią szczególnie narażeni wczasowicze. W efekcie mogą nas boleć nie tylko zęby, ale zatoki, skronie czy głowa. Uprawianie innych sportów, w których jesteśmy narażeni na skoki ciśnienia, również może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami w jamie ustnej. Do takich aktywności zaliczamy m.in. wspinaczkę wysokogórską, skoki ze spadochronu, ale i narciarstwo.

Chlor

Ból zębów może wystąpić pod wpływem długotrwałego przebywania na basenie. Chlor rozpuszczony w wodzie może być przyczyną uszczerbku na szkliwie. Dzieje się tak, gdyż niskie pH tego pierwiastka demineralizuje oraz rozmiękcza osłonę zęba. Wskutek tego dochodzić może do erozji oraz nadwrażliwości uzębienia. Aby tego uniknąć, nie przebywaj zbyt długo w basenach z chlorowaną wodą, a w trakcie pływania staraj się zamykać usta.

Wariacje smakowe

Szczególnie gdy wybieramy się na zagraniczne wojaże, chcemy posmakować wszystkich specjałów danej kuchni. Połączenie różnorodnych potraw z zimnymi, często gazowanymi napojami, które zawierają mnóstwo cukru i jednocześnie mają niskie pH może mieć fatalny wpływ na nasze zęby. Skutkuje to podrażnieniem jamy ustnej oraz wypłukiwaniem cennych minerałów. Nie namawiamy, żebyście całkowicie zrezygnowali z małych szaleństw w czasie wakacji. Pamiętajmy jednak o tym, żeby zachować umiar, a nasze zęby na pewno na tym skorzystają.

Urlop nie zwalnia Cię od tego, aby przed wyjazdem wybrać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego. Warto zagospodarować trochę czasu, aby bez dokuczliwego bólu spędzić wakacje. Skorzystaj z naszych usług i zarejestruj się on-line.