photo

Strach przed dentystą - jak sobie z nim radzić

2016-08-19

Myśl o dentyście jeży Ci włos na głowie, a na wizytę umawiasz się dopiero gdy ból staje się nie do zniesienia? Spokojnie, nie jesteś sam. Nie musisz jednak żyć w ciągłej obawie przed stomatologiem. Oto 6 rad jak pokonać strach przed dentystą!

Dentofobia. Tym słowem określa się lęk przed dentystą. Cierpi na nią bardzo wiele osób. Strach najczęściej spowodowany przez złe wspomnienia z dzieciństwa. Sam charakterystyczny zapach gabinetu, u wielu powoduje gęsią skórkę. Dziś przedstawimy Ci kilka sposobów na to, jak pokonać strach przed dentystą.

strach przed dentystą 2Nowoczesny sprzęt

Tradycyjne znieczulenia już dawno zostały zepchnięte na boczny tor. W wielu gabinetach brylują znieczulenia komputerowe, dzięki którym nie czujesz bólu a znieczulenie działa natychmiastowo. Wielu pacjentów odczuwało strach nawet przed podaniem samego znieczulenia. Wszystko przez nieprzyjemne uczucie igły wbijanej w dziąsło: Takie techniki to już przeszłość. Dziś komputer sam oblicza ciśnienie przy podawaniu znieczulenia. Dzięki temu nawet nie poczujesz, kiedy igła komputera wprowadzi znieczulenie w Twoją skórę.

Jaki dentysta takie usługi

Jeżeli lęk wywołuje Twój dotychczasowy dentysta: zmień go. Poszukaj bardziej przyjaznego miejsca. To bardzo ważne gdzie dokonujesz zabiegu. Gdy strach budzą odgłosy narzędzi lub widok sprzętu: Odetnij się od tego. Zamknij oczy i załóż słuchawki z Twoją ulubiona muzyką. Sposób, w jaki przebiega badanie ma ogromne znaczenie. Szukaj więc miejsca gdzie stomatolog będzie otwarcie do ciebie nastawiony, jak np. w naszym centrum, które oferuje kompleksową opiekę w miłej i przyjaznej atmosferze.

Jasno i przejrzyście

Poproś dentystę by wytłumaczył Ci jak będzie wyglądał Twój zabieg. Wiedząc czego się spodziewać zmniejszasz swój stres. Świadomość, każdego następnego kroku uspokaja. Nie ma miejsca na niedomówienia a Ty wiesz, na co się przygotować. Dobry dialog pacjenta z dentystą to podstawa. Ważne jest by Twój stomatolog był komunikatywną i pozytywnie nastawioną do pacjenta osobą. Dzięki temu będziesz czuł się spokojniej.

Zmniejsz szansę na strach

Umów się na konkretną godzinę by nie czekać w kolejce do gabinetu. Zwlekanie dodatkowo stresuje. Jeżeli pojawisz się wcześniej bądź przedłuży się zabieg osoby przed Tobą, załóż słuchawki z ulubioną muzyką bądź zacznij czytać książkę. Wszystko po to by psychicznie odciąć się od myślenia o wizycie. Przed wejściem do gabinetu wykonaj kilka głębszych i spokojnych wdechów.

Nagroda

Pamiętasz jak będąc dzieckiem, dostawałeś nagrodę “dzielnego pacjenta” w postaci lizaka lub naklejki. Ten sposób równie skutecznie działa na dorosłych…oczywiście w trochę innej formie:) Wizja małego prezentu, który sobie zafundujesz skutecznie zrekompensuje dyskomfort, który towarzyszy Ci podczas wizyty.

Za jednym zamachem

Właśnie dowiedziałeś się, że masz kilka zębów do wyleczenia? Załatw to od razu! Szczególnie gdy chore zęby są obok siebie. Wtedy jeszcze łatwiej wykonać zabieg przy jednym znieczuleniu. Sama wizyta potrwa chwilę dłużej, ale przynajmniej będziesz miał problem z głowy. Jeżeli nie można zrobić wszystkiego w ciągu jednej wizyty, nie odkładaj problemu na bliżej nieokreśloną przyszłość. Lepiej umów się od razu na konkretny termin.

Strach ma wielkie oczy, ale rzeczywistość wcale nie musi tak wyglądać. Istnieje wiele sposobów by pokonać strach przed dentystą. Mamy nadzieje że przedstawione przez nas pomysły skutecznie pokonają Twój lęk i pozwolą Ci z uśmiechem umówić się na wizytę…np. do naszego centrum stomatologii. Zapraszamy!