photo

Odczuwasz pieczenie w jamie ustnej? Sprawdź, dlaczego

2017-11-17

Pieczenie w jamie ustnej może oznaczać, że masz do czynienia z BMS, czyli przewlekłą chorobą błony śluzowej jamy ustnej. Brzmi tajemniczo? W dzisiejszym wpisie rozjaśnimy Twoje wątpliwości.

Zacznijmy od początku. BMS to skrót długiej anglojęzycznej nazwy - burning mouth syndrome, którą na język polski tłumaczymy nie inaczej niż zespół pieczenia jamy ustnej. To choroba błony śluzowej jamy ustnej, która może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości w obrębie śluzówki. Mimo odczuwanego dyskomfortu, pod względem wizualnym możesz nie zauważyć żadnych zmian. Jedynie w niektórych przypadkach następuje zabarwienie śluzówki.

Pieczenie jamy ustnej ma to do siebie, że występuje w zróżnicowanym natężeniu, dlatego raczej nie grozi nam nieustanny silny ból. Niestety jednak choroba ta trwa minimum 4-6 miesięcy, więc dyskomfort będziemy odczuwać bardzo długo.

Jak rozpoznać, że to zespół pieczenia jamy ustnej?

Za pomocą samej nazwy choroby możemy się domyślić, że to właśnie pieczenie w jamie ustnej może być jej oznaką. Wielu pacjentów opisuje odczuwany dyskomfort również jako mrowienie czy szczypanie. Ból najczęściej zlokalizowany jest w okolicach języka, ale w niektórych przypadkach występuje także na podniebieniu oraz policzkach.

Specjaliści dokonali podziału zespołu pieczenia jamy ustnej na trzy podtypy:

  • kiedy chory codziennie odczuwa pieczenie, a im późniejsza pora dnia tym dyskomfort się nasila,
  • kiedy chory codziennie odczuwa pieczenie, które występuje od przebudzenia aż do końca dnia,
  • kiedy chory odczuwa dyskomfort sporadycznie, w różnych miejscach w jamie ustnej, także w gardle.

Czego można się jeszcze spodziewać?

Niestety pieczenie w jamie ustnej to nie jedyna dolegliwość wynikająca z BMS. Chorzy mogą odczuwać niezadowolenie w trakcie spożywania posiłków, ponieważ choroba ta powoduje również zaburzenie smaku. W efekcie nawet najsmaczniejsze potrawy mogą być odbierane jako gorzkie lub pozostawiać nieprzyjemny metaliczny posmak w ustach. Jakby tego było mało, pacjenci chorujący na zespół pieczenia jamy ustnej mają do czynienia z suchością błony śluzowej, która powoduje poczucie ogromnego dyskomfortu.

Podsumowując

Jeśli odczuwasz pieczenie w jamie ustnej, jak najszybciej skontaktuj się z nami ;-) Zdiagnozujemy Twój problem, znajdziemy przyczynę i sposób na jego przezwyciężenie.