photo

Diastema co to takiego i czy można ją wyeliminować?

2018-06-08

Chociaż ma w sobie dużo uroku, to niestety może spowodować poważne problemy w jamie ustnej - diastema co to takiego? Wiecie? Jeśli nie, dzisiaj wszystko Wam wyjaśnimy ;)

Diastema co to takiego?

Choć nazwa brzmi tajemniczo, diastema to po prostu przerwa między zębami. Potrafi dodać naszym uśmiechom wiele uroku i trzeba powiedzieć, że to dzięki niej niektóre fotomodelki zyskały niedawno ogromną popularność. Niestety z diastemą należy uważać, ponieważ może prowadzić do problemów z mową, zgryzem czy chorobą przyzębia. Jeżeli macie z nią do czynienia, zarezerwujcie sobie czas na wizytę kontrolną w specjalistycznym gabinecie. Stomatolog oceni czy diastema w Waszym przypadku nie zacznie stwarzać problemów.

Diastema przyczyny

Są trzy główne przyczyny powstania diastemy:

  1. **Diastema prawdziwa **- występuje wtedy, gdy występuje przerost lub niski przyczep wędzidełka wargi górnej.
  2. **Diastema rzekoma **- może być spowodowana przez kilka czynników, m.in. przez brak siekaczy bocznych, ich zmniejszony rozmiar czy przez nadliczbowe zęby.
  3. **Diastema fizjologiczna **- ten typ diastemy pojawia się już przed wyrżnięciem się zębów siecznych bocznych, a więc zwykle między 7 a 9 rokiem życia. Najczęściej nie ma więcej niż 2mm.

Diastema leczenie

Przerwa między zębami to problem, który można wyleczyć na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, z jaką diastemą mamy do czynienia i jak wielka jest szerokość szpary między zębami. Po zbadaniu Waszego uzębienia specjalista może zalecić noszenie aparatu zdejmowanego, stałego czy założenie implantów. Bywa również, tak że leczenie nie jest koniecznością.

Diastema a aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny zwykle stanowi najlepszy sposób na pozbycie się przerwy między zębami. Niestety na efekty trzeba będzie cierpliwie poczekać. Czy warto? Oczywiście, ponieważ efekty leczenia ortodontycznego zwykle utrzymują się przez całe życie. Jeśli natomiast nie jesteście gotowi na to, aby założyć aparat, są również alternatywne sposoby na to, aby przerwa między zębami nie była widoczna. Mam na myśli licówki, czyli cienkie porcelanowe płytki na zęby, które, co prawda nie usuną powstałej przerwy, ale szybko sprawią, że przestanie być widoczna i posłużą przez wiele lat.

Na koniec

Przerwa między górnymi jedynkami nie zawsze oznacza wadę zgryzu. Staje się nią zwykle, gdy szpara przekracza 2mm. W osobnych przypadkach jest to po prostu cecha charakterystyczna w uzębieniu. Aby upewnić się, że nie zagrażają Wam kłopoty, zapraszamy do naszego Centrum - tutaj możecie zarejestrować się online.