photo

Jak kondycja jamy ustnej wpływa na stan zdrowia Twojego organizmu

2016-10-21

Cukrzyca, choroby serca i wiele innych dolegliwości ma spory związek z tym, co dzieje się w Twojej jamie ustnej. Stomatologia to nie tylko piękny i zadbany uśmiech, ale również stan zdrowia całego Twojego organizmu.

Odbywający się niedawno w Poznaniu, Parlament Stomatologiczny Światowej Federacji Dentystycznej przypieczętował nową definicję zdrowia jamy ustnej. Zmienia ona podejście związane z wpływem kondycji jamy ustnej, jak i całego organizmu. Dowiedz się, jak bardzo stan Twoich zębów wpływa na Twoje zdrowie!

Nowa definicja

“Zdrowa jama ustna, nie ogranicza się do zdolności mówienia, uśmiechania się, wąchania, smakowania, dotykania żucia, przełykania i wyrażania poprzez mimikę różnych emocji, bez odczuwania bólu lub jakichkolwiek innych dolegliwości i chorób zespołu twarzoczaszki. To podstawowy składnik zdrowia i dobrostanu, tak fizycznego jak i psychicznego człowieka. Odzwierciedla fizjologiczne, społeczne i psychologiczne właściwości, które wyznaczają jakość życia”  

Tymi słowami Prof. David Williams, wiceprzewodniczący zespołu Vision 2020 Think Tank przedstawił nowe spojrzenie na wpływ stanu jamy ustnej na całą resztę organizmu. Mimo, że taka perspektywa wydaje się dosyć nowatorska, nie jest nowością. Od lat prowadzone są badania dotyczące wpływu próchnicy i chorób przyzębia z zawałem serca, udarem mózgu, cukrzycą, chorobami jelit, anemią wcześniactwem, a nawet białaczką. Przy takim podejściu oddzielenie stomatologii od medycyny zapobiegającej tym chorobom staje się niemożliwe. Nowa definicja zdrowia jamy ustnej staje się więc wyznacznikiem dla całego świata medycznego. Szczególnie gdy próchnica i zapalenie przyzębia należą do jednych z najbardziej powszechnych chorób. Bezpośrednio nie zagrażają życiu, ale pogarszają jego stan oraz mają wpływ na rozwój chorób ogólnoustrojowych.

jama2Profilaktyka wciąż bardzo ważna

Wraz z rozwojem badań nad związkiem pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej i chorobami ustrojowymi zmienia się również perspektywa problemu. Na problem pacjenta trafiającego do gabinetu stomatologicznego trzeba spojrzeć szerzej niż dotychczas. W tym celu konieczne jest zaangażowanie lekarzy specjalistów z innych dziedzin. Ważnym głosem okazała się wypowiedź Anny Lelli, prezydenta ERO-FDI, która zaznaczyła niezwykle ważną rolę badań kontrolnych. Pozwalają one wykryć u osób potencjalnie zdrowych niebezpieczne zmiany zachodzące w jamie ustnej, a następnie pokierować pacjentów na dalsza diagnostykę. Ubolewa również nad faktem, w którym lekarze nie wykorzystują powszechnej możliwości badania śliny. Tak jak badanie krwi może stać się świetnym sposobem na zdiagnozowanie wielu poważnych chorób.

Zmiana na lepsze

Nowa definicja zdrowia jamy ustnej wzmocni relacje dentysty z pacjentem. Stomatolodzy będą zmuszeni mówić językiem medycyny oraz poprowadzą wiele konsultacji z lekarzami innych dziedzin na temat ogólnego stanu zdrowia pacjentów. Pozwoli to na skuteczniejszą walkę z cukrzycą, chorobami wieńcowymi, zaburzeniami metabolicznymi, chorobami nerek, a także innym problemom zdrowotnym. Zdrowa jama ustna znaczy więcej niż zadbane zęby i biały uśmiech. Dziś stan jamy ustnej odzwierciedla kondycje całego organizmu. W czasie wizyty w gabinecie dentysta badający jamę ustną może zauważyć objawy wielu chorób ogólnoustrojowych, a nawet pierwsze objawy zakażenia wirusem HIV.

Nowa definicja zmienia również podejście do seniorów, którzy często cierpią na cukrzycę typu 2, są po udarze mózgu bądź zawale serca. To pacjenci wymagający szczególnej troski, których dolegliwości powinny być uwzględnione podczas leczenia protetycznego. Temat profilaktyki porusza również Prof. Marzena Dominiak z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej UM we Wrocławiu. Według niej, to wciąż nierozwiązany problem. W Europie wciąż wiele osób zastanawia się jak czyścić zęby i jakich metod (które są coraz bardziej wyrafinowane) używać. Niezależnie od miejsca na ziemi, czy to Europa Azja, czy Afryka chodzi o wyrównania poziomu świadczenia usług stomatologicznych oraz ustaleniu fundamentalnych zasad higieny. Stąd parlament dentystyczny debatuje na wyrównaniem poziomu świadczeń na świecie, aby zapewnić dofinansowanie najbiedniejszym krajom.

Zdrowsze zęby przedłużają życie?

Japończycy od lat angażują się w działania, które pozwolą zwiększać odsetek ludzi starszych. Priorytetem jest nie tyle spokojna ile zdrowa starość. Stwierdzono, że higiena jamy ustnej ma znaczenie dla średniej długości życia. Gruntownie wpływa na jego jakość i naturalnie chroni przed wieloma chorobami ogólnoustrojowymi. Osoby starsze często zmagają się z różnymi schorzeniami. Zachowanie zdrowej jamy ustnej jest więc wyjątkowo ważne w podeszłym wieku. Jej dobra kondycja stanowi naturalną barierę dla chorób związanych z problemami przewodu pokarmowego, skłonności do cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego.

Na koniec

Nowa definicja powinna być brana pod szczególną uwagę wszystkich dentystów w kontaktach z pacjentami. W naszym centrum stomatologii zapewniamy profesjonalną pomoc w profilaktyce, jak i leczeniu wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej, która jak widać ma ogromny wpływ na kondycję całego organizmu. Już dziś umów się na spotkanie i zadbaj o swoje zdrowie!