photo

8 błędów, które szkodzą zębom cz. I

2018-01-19

Stworzyliśmy listę praktyk, które szkodzą zębom. Przekonajcie się, czy sami nie tworzycie zagrożeń dla zdrowia Waszej jamy ustnej.

Źle dobrana szczoteczka

Jednym z podstawowych błędów, które szkodzą zębom jest, z pozoru, błahy wybór niewłaściwej szczoteczki do zębów. Wielu pacjentów podejmuje decyzję o zakupie nowej szczoteczki w pośpiechu, sięgając po pierwszy z brzegu egzemplarz na sklepowej półce. Jednak, aby prawidłowo myć zęby, musimy używać szczoteczki dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb.

Na rynku dostępne są szczoteczki o różnym poziomie twardości włosia - od twardych i bardzo sztywnych do tych łagodniejszych. Choć wielu wydaje się, że jedynie te pierwsze mogą zapewnić nam właściwą higienę jamy ustnej - takie myślenie jest błędne. Nie każdy może sobie pozwolić na szczoteczkę z bardzo twardym włosiem, chociażby ze względu na to, że może ona podrażnić wrażliwe dziąsła i spowodować krwawienie. Warto również pamiętać o tym, żeby dopasować wielkość szczoteczki do naszych ust oraz zębów. Zbyt duża może nie docierać do wszystkich zakamarków jamy ustnej.

Długotrwałe korzystanie ze szczoteczki

Kolejnym z nieprawidłowych zachowań, które szkodzą zębom, jest długotrwałe korzystanie z jednej szczoteczki. W efekcie jej włosie staje się zużyte i nie spełnia swoich zadań. Szczoteczkę najlepiej więc wymieniać, maksymalnie, co trzy miesiące - po infekcjach i chorobach gardła oraz kiedy widoczne są ślady użytkowania.

Szczotkowanie na szybko

Nadmiar obowiązków sprawia, że czasami brak nam czasu na obowiązki związane z codzienną higieną. Nasi pacjenci często narzekają, że o swoje zęby dbają nieuważnie i w pośpiechu. Absolutne minimum to szczotkowanie zębów przez 2 minuty dwa razy dziennie - czy na prawdę nie można zarezerwować 4 minut w ciągu dnia, aby utrzymać właściwy stan jamy ustnej? Szczotkując zęby w pośpiechu, omijamy większość zakamarków, skupiając się tylko na przedniej części, prowadząc tym samym do gromadzenia osadu w tylnej części.

Pomijanie języka i dziąseł

Do częstych błędów, które szkodzą zębom, zaliczyć można również zapominanie o tym, że oprócz czyszczenia samych zębów, powinniśmy naszą uwagę skupiać również na języku oraz dziąsłach. Dokładne mycie języka i delikatny masaż dziąseł pomagają w utrzymaniu prawidłowej higieny, ponieważ bakterie osadzają się w całej jamie ustnej, a nie tylko na zębach.