photo

5 ciekawostek o zębach, których mogłeś nie znać

2016-08-05

Istnieje wiele ciekawostek na temat zębów. Na przestrzeni lat pojawiły się również popularne mity, nad którymi wielu z was wciąż się zastanawia. Chcesz wiedzieć, czy CocaCola rozpuszcza zęby albo czy możesz zarazić się próchnicą od innej osoby? Zaraz się przekonasz! Oto 5 ciekawostek o zębach, o których mogłeś nie mieć pojęcia!

Zęby towarzyszą Ci całe życie. Oglądasz je każdego dnia w lustrze oraz dbasz o ich dobry stan (a przynajmniej mamy taką nadzieję :)). Myślisz, że wiesz o nich wszystko, ale czy na pewno?

 

5 ciekawostek o zębachOd mleczaków po zęby stałe

U człowieka w ciągu życia zęby zmieniają się dwukrotnie. Na początku pojawia się 20 zębów mlecznych (10 w szczęce i 10 w żuchwie). W trakcie dorastanie mleczaki zostają zastąpione zębami stałymi, których liczba się zwiększa. Finalnie u osoby dorosłej pojawiają się 32 zęby stałe.

Czy Cola rozpuszcza zęby

Okazuje się, że jest to mit!…ale nie do końca. Co prawda cola nie rozpuszcza zębów, ale zawarte w niej kwasy powodują erozję szkliwa. Aby jej nie pogłębić nie myj zębów bezpośrednio po wypiciu napoju. Zamiast tego odczekaj pół godziny albo wypłucz zęby.

Zakaźna próchnica

Okazuje się, że próchnicą można się zarazić! Wystarczy np. pocałunek z osobą, której nadmiar bakterii przekracza dopuszczalną normę. Dlatego tak ważne jest zachowanie higieny u obu partnerów, by nie przenosić choroby na zdrowe uzębienie.

"Dzisiaj nie umyje zębów…nic się nie stanie"

Okazuje się, że jednak stanie. Po posiłku na zębach gromadzi się płytka nazębna. Będące na niej kwasy niszczą szkliwo i pozwalają próchnicy atakować ząb. Po czasie płytka twardnieje i staje się nieusuwalna za pomocą szczoteczki. Zamienia się ona w kamień nazębny, który uszkadza zęby. Dlatego zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie.

Mycie zębów pastami smakowymi szkodzi

Tak naprawdę, najważniejsze jest regularne mycie zębów. Rodzaj pasty jest kwestią drugorzędną. Najważniejsze by przekonać swoje dziecko do regularnej higieny. Jeżeli pasta smakowa ma w tym pomóc, nie ma żadnych przeciwwskazań by nadal jej używać.