photo

Sposoby na ból zęba

2018-07-06

Najlepszym sposobem na zapobieganie bólu zęba są oczywiście regularne wizyty w specjalistycznym gabinecie. Najlepiej jest pozbyć się problemu u jego podstaw i cieszyć się zdrowym oraz pięknym uśmiechem. Niestety zdarzają się wypadki, kiedy ból przychodzi niespodziewanie i niemożliwa jest natychmiastowa wizyta w gabinecie stomatologicznym. Co wtedy zrobić? Poznaj sposoby na ból zęba.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, trzeba rozpoznać jego źródło. Oto niektóre z nich.

Nadwrażliwość

Czy bolą Cię zęby od gorących lub zimnych potraw i napojów? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to prawdopodobnie Twój ból jest wywołany przed nadwrażliwość, która najczęściej jest spowodowana poprzez nieprawidłowe szczotkowanie lub ubytki w szkliwie.

Co zrobić, aby zmniejszyć ból?

  • Delikatniejsze mycie zębów- przy dbaniu o higienę jamy ustnej nie należy przesadzać z siłą, jaką używamy do szczotkowania zębów. Należy robić to starannie, lecz delikatnie używając szczoteczki z miękkim włosiem.
  • Dokładne czyszczenie nicią dentystyczną - używaj codziennie nici dentystycznej, aby starannie usunąć wszystkie resztki i zapobiec odkładaniu się kamienia na zębach.
  • Stosowanie odpowiedniej pasty- zacznij stosować pasty do zębów dedykowane do tych nadwrażliwych z zawartością fluoru, aby wzmocnić szkliwo

Bruksizm

Czy często odczuwasz ból z rana zaraz po wstaniu z łóżka? Jeśli tak, to ból prawdopodobnie wywołany jest przez schorzenie zwane bruksizmem. Nocne zgrzytanie zębami powoduje bóle szczęki, które promieniują nawet na kark lub całą głowę.

Co zrobić, aby zmniejszyć ból?

Stomatolog, który rozpozna bruksizm u pacjenta, prawdopodobnie zleci noszenie na noc specjalistycznej szyny relaksacyjnej na zęby, która będzie chronić zęby i szkliwo przed ścieraniem. ograniczenie negatywnych czynników- aby złagodzić burksizm, należy postarać się ograniczyć sytuacje stresujące, uprawiać sport i stosować techniki relaksacyjne.

Uraz zęba

Jeśli uprawiasz różnego rodzaju sport to istnieje duże ryzyko, że nabawisz się urazu mechanicznego zęba. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i unikać uderzeń w okolicę twarzy. Natomiast, jeśli doszło już do uderzenia i pojawił się ból może się to skończyć nawet leczeniem kanałowym.

Co zrobić, aby zmniejszyć ból?

  • Szybka wizyta u stomatologa - należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który zweryfikuje stan jamy ustnej.
  • Rentgen- stomatolog może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
  • Leczenie kanałowe.