photo

Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza dla dziecka?

2018-06-15

Szczoteczka dla niemowląt

“Jak to szczoteczka dla niemowląt? Przecież maluch nie ma jeszcze pierwszych ząbków” - z taką reakcją rodziców nie spotykamy się zbyt często, ale jednak sporadycznie się spotykamy. Wszyscy przyszli rodzice powinni wiedzieć, że o higienę jamy ustnej niemowlaka należy dbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki. Nie jest to skomplikowane - wystarczy delikatnie przecierać dziąsła maluszka po każdym karmieniu. Najlepiej zrobić to nasączonym letnią wodą lub naparem z rumianku gazikiem.

A co, kiedy pojawi się pierwszy ząbek?

Pierwszy ząbek to oznaka, że należy bardziej przyłożyć się do higieny jamy ustnej naszej pociechy. Wtedy zalecamy kupno specjalnej silikonowej szczoteczki przeznaczonej właśnie dla maluchów. Delikatne silikonowe włoski świetnie radzą sobie z czyszczeniem wychodzących ząbków oraz pomagają złagodzić ból podczas ząbkowania.

Jaka szczoteczka do zębów dla dzieci w wieku 2 - 5 lat

Podczas wyboru szczoteczki koniecznie dostosuj jej wielkość do wieku dziecka. Zwykle producenci umieszczają na opakowaniu informację o tym, dla jakich dzieci jest przeznaczony dany produkt, więc wybór właściwej szczoteczki nie powinien być dla Ciebie kłopotliwy. Pamiętaj, o tym, żeby zachęcać malucha do właściwej higieny jamy ustnej. Dzieci lubią rzeczy ozdobione rysunkami, więc warto, żeby na zakupach dziecko samo wybrało szczoteczkę, która się najbardziej spodobała.

Jaka szczoteczka do zębów dla dzieci powyżej 5 roku życia

5 lat to już poważny wiek ;-) Zasady higieny jamy ustnej powinny być już przez dziecko opanowane, a Ty jako rodzic powinieneś zadbać o dostęp do właściwych narzędzi. Teraz przyda się już nieco większa szczoteczka, z mocniejszym włosiem. 5 lat to również odpowiedni wiek, aby zacząć szczotkowanie elektroniczną lub soniczną szczoteczką do zębów. Producenci szczoteczek przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników, zalecają korzystanie z nich już po 3 roku życia. Trzeba to jednak dopasować do indywidualnych możliwości dziecka. Zwykle 5 latki już świetnie radzą sobie z elektronicznymi i sonicznymi szczoteczkami.

Na koniec

Wiesz już, jaką szczoteczkę do zębów wybrać dla dziecka. Pamiętaj, że zadaniem rodziców jest również nauczenie dziecka właściwej higieny oraz uświadomienie go, czym może grozić jej brak.