photo

Paski wybielające czy wybielanie zębów u specjalisty?

2018-03-16

Od dłuższego czasu bardzo popularnym trendem jest posiadanie śnieżnobiałego uśmiechu. Dlatego coraz częściej zaczynamy sięgać po preparaty, czy paski wybielające, które możemy zastosować sami w domu. Lecz czy jest to bezpieczne dla naszego uzębienia oraz daje długotrwały efekt?

Kolor uzębienia

Odcień naszego uzębienia jest uwarunkowany przez czynniki wewnętrzne (na które nie mamy wpływu) oraz zewnętrzne. Na naturalny kolor wpływa m.in.: ilość fosforu oraz wapnia, przejrzystość tkanek zęba, odcień szkliwa, mineralizacja szkliwa. Na odcień zębów oddziałuje, również nasz styl życia oraz odżywiania. Częste picie kawy, herbaty, ciemnych soków i czerwonego wina, sprawia, że barwniki w nich zawarte przyciemniają szkliwo. Przebarwienia, pojawiają się również od palenia papierosów i stosowania używek. Do zmiany koloru szkliwa, przyczynić się, również mogą niektóre lekarstwa.

Paski wybielające

Paski wybielające są domową alternatywą dla wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Jest to tańszy sposób, lecz jego efekt jest krótkotrwały, gdyż utrzymuje się tylko kilka miesięcy. Kurację stosuje się codziennie od 7 do 14 dni. Delikatny efekt jest już widoczny po kilku dniach, ale całkowity rezultat jest zauważalny dopiero po zakończeniu stosowania pasków. Dzięki paskom uzyskamy kolor zębów jaśniejszy o 2 - 3 odcienie od naszego. Stosowanie pasków wybielających jest bardzo niewskazane dla osób cierpiących na nadwrażliwość, gdyż to tylko pogłębia tą nieprzyjemną przypadłość. Nieumiejętne używanie pasków, zbyt długie przetrzymywanie ich na zębach lub częste stosowanie może doprowadzić do mocnego uszkodzenia szkliwa i wywołać znaczną nadwrażliwość.

Zabieg wybielania u stomatologa

Wybierając się do specjalisty, jesteśmy pewni, że nie stanie się krzywda naszym zębom. Lekarz stomatolog - po dokładnym zbadaniu naszego stanu jamy ustnej, zdecyduje czy kwalifikujemy się do wybielania zębów. Jeśli u pacjenta widoczny jest kamień, to najpierw musi go usunąć higienistka lub lekarz poprzez skaling, a następnie piaskowanie. Zabieg laserowego wybielania trwa ok.45 - 60 minut. Jest całkowicie bezbolesny. Polega na nałożeniu specjalnego preparatu na zęby, a następnie uzębienie jest naświetlane po to, aby lepiej wniknął w szkliwo. Efekt jest długotrwały, utrzymuje się od 2 do 3 lat. Metoda ta pozwala na rozjaśnienie zębów aż o 6 - 9 odcieni. W gabinecie stomatologicznym również możemy rozjaśnić martwe zęby, w domu jest to niemożliwe.

Pamiętaj!

Podejmując się jakiegokolwiek wybielania, najpierw musisz skonsultować się z lekarzem stomatologiem oraz wyleczyć wszelkie ubytki w zębach. Wybielanie, również nie jest wskazane dla kobiet w ciąży oraz osób noszących aparat ortodontyczny. Jeśli chcesz uzyskać perłowy uśmiech, to warto postawić na profesjonalny zabieg i doradztwo, dzięki temu unikniesz przykrych oraz niepożądanych efektów.