photo

Dlaczego spanie z otwartymi ustami szkodzi Twoim zębom

2016-12-16

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sposób, w jaki oddychasz podczas snu nie jest obojętny dla Twoich zębów. Dowiedz się, dlaczego spanie z otwartymi ustami szkodzi Twoim zębom i jak pozbyć się tego niezdrowego nawyku.

Jeżeli śpisz z otwartymi ustami, narażasz swoje zęby na erozję i rozwój próchnicy. Takie wnioski wypływają z najnowszych badań przeprowadzonych przez dentystów z University of Otago (Nowa Zelandia). Wszystko przez spadek wskaźnika pH jamy ustnej, które sprawia, że środowisko robi się bardziej kwaśne. Dziś wyjaśnimy, dlaczego spanie z otwartymi ustami szkodzi Twoim zębom.

Dlaczego spanie z otwartymi ustami szkodzi?

Śpiąc z otwartymi ustami wysuszasz jamę ustną. Prowadzi to do zakwaszenia środowiska, które niszczy szkliwo i rozwija próchnicę. Do takich wniosków doszli badacze, którzy poddali testom 10 ochotników. Mierzono poziom pH zachodzący w ich ustach podczas snu oraz temperaturę. Dodatkowo wolontariuszom zakładano specjalne klipsy na nos, by wymusić spanie z otwartymi ustami.

Wyniki badań

Okazało się, że poziom pH u wszystkich ochotników znacznie spadł w trakcie snu. Dla porównania poziom pH w ustach w ciągu dnia wynosi 7,3, to oznacza, że odczyn jest delikatnie zasadowy. W ciągu nocy, gdy śpimy oddychając przez nos, liczba ta spada do wartości 6,6. W tej sytuacji odczyn staje się lekko kwaśny. U niektórych osób odczyn ten spada do wartości 3,6. Należy tutaj wspomnieć, że poniżej wartości 5,5 szkliwo zębów niszczeje, ulegając erozji.

Jak temu przeciwdziałać?

Ślina skutecznie przeciwdziała w namnażaniu się bakterii jamy ustnej. Jeżeli jej brakuje, Twoja śluzówka wysycha. Wtedy w ustach nastaje kwaśny odczyn a bakterie zaczynają atakować Twoje zęby ze zdwojoną siłą. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Metody

Zaklej na noc usta: Z pozoru metoda może zniechęcić, ale warta jest wypróbowania. By zakleić usta, kup w aptece papierowy plaster (np. micropore 3M). Przed snem oderwij kawałek taśmy i naklej ją pionowo pośrodku ust. Większość osób nie ma problemu, by zasnąć z taśmą na wargach. Pomaga im to zastopować występującą suchość, która objawia się przy śnie z otwartymi ustami. Dla zdecydowanej mniejszości osób jest to jednak zbyt niekomfortowe uczucie, które kończy się oderwaniem taśmy w środku nocy.

Zmień pozycję spania: Śpiąc na plecach, Twój oddech staje się dwukrotnie cięższy. Przez to trudno Ci będzie oddychać tylko przez nos. Spróbuj zmienić pozycję spania, kładąc się np. na boku.

Zbyt duża temperatura w sypialni: Jeżeli w pomieszczeniu, w którym śpisz jest zbyt gorąco lub masz za grubą pościel, Twój oddech zwiększy się. Prawdopodobnie oddychanie tylko przez nos będzie niewystarczające. Rozwiązaniem może okazać się zmniejszenie temperatury w pokoju oraz wymiana pościeli na lżejszą.

Zostaw otwarte okno na noc: Zamknięte okna w sypialni powodują pogorszenie jakości powietrza oraz słabą cyrkulację. Śpij więc przy uchylonym oknie, a jeżeli jest za zimno, kup jonizator i włącz go na noc.

Podsumowując

To, w jaki sposób oddychasz przez sen ma spory wpływ na kondycję Twoich zębów. Jeżeli śpisz z otwartymi ustami, postaraj się wyeliminować ten szkodliwy nawyk. Po więcej wskazówek i informacji zapraszamy do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej, gdzie fachowo doradzimy jak jeszcze możesz zadbać o swoje uzębienie!