photo

Protezy stomatologiczne - co należy o nich wiedzieć?

2018-12-21

Atrakcyjny wygląd niewątpliwie dodaje nam pewności siebie. Chcemy czuć się komfortowo w “swojej skórze” i chcemy również, aby inni dobrze nas postrzegali. Nasz uśmiech ma na to kolosalny wpływ, dlatego w pewnym wieku odpowiednio dobrane protezy stomatologiczne są dla nas tak ważne.

Proteza zębowa nie ma jednak jedynie funkcji estetycznej. W momencie, kiedy tracimy zęby, tracimy również zdolność do właściwego rozdrabniania i żucia pokarmów. Ponadto mogą się pojawić problemy z odpowiednią wymową, przez co czasami możemy być niezrozumiani przez innych. Dlatego protezy stomatologiczne nie tylko zapewniają nam atrakcyjny wygląd, ale również pozwalają zachować wszystkie funkcje, za które zęby są odpowiedzialne.

Protezy ruchome są indywidualnie dopasowywane do potrzeb każdego pacjenta, dlatego możemy podzielić je na:

  • całkowite- dla tych, którzy stracili wszystkie zęby lub konieczne było usunięcie pozostałych
  • częściowe - dla tych, którzy stracili tylko część zębów Dzisiaj przyjrzymy się najlepszemu rozwiązaniu dla drugiej, wspomnianej wyżej grupy.

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa jest obecnie uważana za najlepsze rozwiązanie. Jest ruchomym uzupełnieniem, które stosujemy u pacjentów z częściowym brakiem zębów. Według opinii osób, które zamieniły protezy akrylowe na szkieletowe, te drugie są uważane za znacznie bardziej komfortowe.

Dlaczego? W protezach szkieletowych zastosowano rozwiązanie, dzięki któremu codzienne spożywanie pokarmów jest wygodniejsze. W efekcie, siła z jaką rozdrabniamy jedzenie nie jest przenoszona na błonę śluzową, tylko na pozostałe w jamie ustnej zęby. Dodatkowym atutem protez szkieletowych jest ich metalowa konstrukcja, wysoce odporna na uszkodzenia.

Pamiętajmy o tym, że założenie protezy nie oznacza, że możemy zlekceważyć odpowiednią higienę. O protezy również trzeba dbać, jeśli chcemy, aby służyły nam na długo. Tak samo, jak na zębach, również na protezach codziennie osadzają się resztki pokarmów, które trzeba usuwać. Codzienne szczotkowanie jest więc koniecznością. Warto posłuchać rad stomatologów i higienistek stomatologicznych i sięgnąć po środki dedykowane posiadaczom protez zębowych.

Jeśli zależy Ci na wyborze najlepszego rozwiązania, dedykowanego Twoim potrzebom, zapraszamy Cię do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent, gdzie zadbamy o Twoją satysfakcję .