photo

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

2018-04-13

Każdy z nas marzy o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu, lecz wielu ludzi ma z tym spory problem. Częstą przyczyną niezdrowego uśmiechu jest osadzony na nich kamień nazębny. Warto zapobiegać jego powstawaniu odpowiednio wcześnie i cieszyć się ładnymi zębami. Istnieje kilka sposobów na ograniczenie jego osadzania.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Rezygnacja z palenia papierosów

Zęby palaczy są najszybciej narażone na pojawienie się przebarwień i osadzanie się kamienia nazębnego. Dlatego każdy, kto chce się cieszyć długo ładnym uśmiechem, powinien jak najszybciej zrezygnować z tej używki. Osadzający się kamień jest zdecydowanie ciemniejszy niż u osób niepalących.

Płukanie jamy ustnej po zjedzeniu produktów barwiących zęby

Kiedy już się zdecydujemy na zjedzenie lub wypicie czegoś z ciemnym barwnikiem, to niezwłocznie powinniśmy wypić szklankę wody, aby przepłukać jamę ustną. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie umycie zębów szczoteczką.

Dokładne mycie zębów

Zdrowy uśmiech jest niemożliwy bez odpowiedniej i regularnej higieny jamy ustnej. W przeciwnym razie może pojawić się próchnica oraz kamień nazębny, a nawet nieprzyjemny zapach. Zęby powinno się dokładnie myć 2-3 razy, a po zakończeniu mycia należy nitkować przestrzenie między zębami. Aby dobrze oczyścić jamę ustną, należy w tym celu stosować odpowiednie pasty do zębów i płyny do płukania. Dobrze sprawdzą się te ziołowe. Na przebarwienia dobra może być, również pasta z aktywnym węglem.

Biała dieta

Każda osoba, dla której jest ważne utrzymanie białego uśmiechu, powinna postawić na tzw. białą dietę. Polega na wykluczeniu ze swojego jadłospisu wszystkich produktów, które mogą zabarwiać nasze szkliwo. Należy zrezygnować m.in. z kawy, czarnej herbaty, wina, jagód, czarnej porzeczki czy nawet z jedzenia modrej kapusty.

Na koniec

Wiesz już, jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego - mamy nadzieje, że wykorzystasz nasze rady. Oczywiście wszystkie te czynności należy wykonywać regularnie oraz starannie. W przeciwnym razie nie uzyskamy żadnego efektu. Natomiast jeśli już się pojawi u nas kamień nazębny, to trzeba zasięgnąć porady u specjalisty stomatologa, który znajdzie odpowiednie rozwiązanie tego problemu. Zapraszamy do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent! ;)