photo

3 porady na skuteczne mycie zębów

2017-07-07

Dzisiejszy wpis poświęcimy pozornie błahej sprawie, jaką jest skuteczne mycie zębów. Myślicie, że całkowicie opanowaliście najbardziej efektywną technikę? Przekonajcie się!

Dbanie o właściwą kondycję jamy ustnej składa się z kilku istotnych czynności. Właściwe narzędzia oraz odpowiednia technika to elementy konieczne, o których zawsze należy pamiętać. Sprawdź, czego nie byłeś świadomy, albo przypomnij sobie zapomniane informacje.

1. Technika szczotkowania

Do najskuteczniejszych metod szczotkowania należą:

  • Technika okrężna - jak z samej nazwy można wywnioskować, polega ona na wykonywaniu okrężnych ruchów, szczoteczką ułożoną prostopadle do linii zębów.
  • Technika wymiatająca - polega na ruchach przypominających wymiatanie, szczotkujemy od dołu do góry i na odwrót pod kątem 45 stopni do linii zębów - 5 ruchów na każdy ząb.

2. Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda - ale czy to wystarczy?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zalecamy zakup nici dentystycznych oraz wprowadzenie do swoich codziennych nawyków oczyszczanie nimi przestrzeni między zębami. To znacznie ułatwia zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, a zajmie Wam jedynie około minuty. Specjaliści zgodnie twierdzą, że “nitkowanie” poprzedzające każde szczotkowanie zębów ma dobrotliwy wpływ na kondycję jamy ustnej. Dzięki temu pozbywamy się zbędnych zanieczyszczeń oraz pozostałości jedzenia, a oczyszczając przestrzenie międzyzębowe, pozwalamy na dostawanie się powietrza, które stwarza trudności powstawaniu bakterii beztlenowych. Drugim elementem wspierającym właściwą higienę jamy ustnej jest płyn do płukania jamy ustnej. Powinniśmy używać go od razu po zakończeniu szczotkowania zębów przez minimum 30 sekund. Do właściwości płynu do higieny jamy ustnej zaliczyć można eliminowanie osadzania się płytki bakteryjnej oraz długotrwałe poczucie świeżości - warto do tej czynności użyć również irygatora.

3. Nie zapominaj o języku!

Wielu z nas pomija język w porannym oraz wieczornym rytuale. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie na języku gromadzi się wiele bakterii, które nierzadko przyczyniają się do powstawania chorób jamy ustnej. Aby temu zapobiec, po umyciu zębów oczyść również język. W efekcie na dłużej zachowasz świeży oddech oraz pozbędziesz się części bakterii.

Podsumowując

Skuteczne mycie zębów to droga do pięknego i zdrowego uśmiechu! Pamiętaj również, że szczotkowanie zębów powinno trwać minimum dwie minuty, dwa razy dziennie. Jeśli nie jest to dla Ciebie wystarczające, zadbaj o higienę jamy ustnej po każdym posiłku. A jeśli potrzebujesz więcej porad, zarejestruj się na wizytę kontrolną w naszym Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent, gdzie odpowiemy na nurtujące Cię pytania oraz sprawdzimy kondycję Twoich zębów.