photo

Brak zęba - wszystko, co musisz wiedzieć

2018-10-05

Czy jeśli brak zęba nie jest widoczny, nie należy się nim przejmować? Sprawdź odpowiedź na to oraz inne ważne pytania i pozbądź się wątpliwości.

Niedawno na naszym blogu poruszyliśmy temat zabiegu usuwania zęba, który profesjonalnie nazywamy ekstrakcją. Z poprzedniego wpisu dowiecie się m.in:

  • czy należy się bać usunięcia zęba?
  • kiedy ekstrakcja jest koniecznością?
  • jakie są przeciwwskazania do chirurgicznego usunięcia zęba? Tym razem piszemy o najważniejszych kwestiach związanych z przedwczesnym brakiem zęba spowodowanym wypadnięciem czy całkowitym zniszczeniem jego struktury.

Brak zęba a zdrowie

Naszym pacjentom czasami wydaje się, że jeśli ubytek w uzębieniu nie jest widoczny, to nie należy się nim nadmiernie przejmować. Niestety jest to powierzchowne podejście, a negatywne skutki braku zęba po jakimś czasie zaczynają się ujawniać. Utrata zęba może spowodować problemy z właściwą higieną jamy ustnej czy utrudnienia w trakcie rozdrabniania i spożywania posiłków.

Brak zęba a ból głowy

Braki w uzębieniu mogą zapoczątkować regularnie pojawiające się uporczywe bóle głowy. Ich źródłem są zwykle kłopoty ze zgryzem, ponieważ ubytek może spowodować zaburzenie właściwej pracy stawów skroniowo-żuchwowych.

Brak zęba a aparat ortodontyczny

Częstym pytaniem padającym z ust pacjentów, jest - jak rozwiązać problem ubytku w uzębieniu z założeniem aparatu ortodontycznego? Już wyjaśniamy. Brak zęba może mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego zwykle zaleca się uzupełnienie ubytku. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy planujemy leczenie ortodontyczne. Wtedy priorytetem jest prostowanie zębów, dlatego najpierw następuje terapia ortodontyczna. Kiedy wszystkie zęby są już na właściwym miejscu, wtedy zalecamy rozwiązanie protetyczne.

Na koniec

Świadome dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, na które możecie się do nas zarejestrować również online są kluczowe, aby uniknąć przedwczesnym ubytkom w jamie ustnej. Kiedy natomiast zęba już brakuje, zalecamy leczenie implantologiczne, które nie tylko pomaga zachować estetyczny wygląd, ale również uniknąć nieprzyjemnych skutków.