photo

Jak dbać o zęby dziecka

2016-06-10

Jeżeli od najwcześniejszych lat zadbasz o zęby dziecka, oszczędzisz mu wielu problemów na przyszłość. Niestety w Polsce wciąż występuje niepokojąco wysoki współczynnik próchnicy u dzieci w okresie międzyszkolnym, dlatego ważne jest, aby dbać o stan uzębienia dziecka już od 6 miesiąca życia.

W tym okresie pojawiają się u dziecka pierwsze zęby mleczne. Około piątego - szóstego roku życia zaczynają pojawiać się zęby stałe. To czy ich stan będzie poprawny w dużej mierze zależy od Ciebie - rodzica. Dziecko samo nie zadba o swoje zęby, więc zadanie przypadnie Tobie. W zależności od wieku, by wykonać to zadanie prawidłowo należy:

U dzieci do 2 roku życia powinnaś:

Rozpocząć higienę jamy ustnej u dziecka jeszcze przez pojawieniem się pierwszych ząbków. Dziąsła niemowlęcia należy przemywać zwilżonym w letniej przegotowanej wodzie jałowym gazikiem (który najlepiej nawinąć na palec wskazujący). Natomiast pierwsze zęby czyścimy specjalną szczoteczką dostępną w dowolnej aptece czy sklepie z akcesoriami dla dzieci. Zamiast wody można użyć np. naparu z rumianku.

Takie zabiegi u małych dzieci należy wykonywać delikatnie i w miłej atmosferze. Częstotliwość również jest istotna. Dziecko musi się nauczyć, że mycie zębów to naturalna czynność każdego człowieka.

Czyścić już pierwsze wyżynające się ząbki. To ważne, szczególnie, że zęby mleczne nie są jeszcze zmineralizowane, brakuje im warstwy ochronnej przez co są bardziej podatne na próchnicę.

Pierwsze szczotkowanie prawdziwą szczoteczką można wprowadzić, gdy dziecko ma już pół roku. Nie zapominaj o przemywaniu zębów poprzednim sposobem. Szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy dziennie. Jeżeli maluch chce już samemu rozpocząć szczotkowanie zębów, należy mu na to pozwolić, ale oczywiście tylko pod Twoją opieką. Szczoteczka, jakiej używa Twoje dziecko powinna być bezpieczna, czyli posiadać zaokrąglone krawędzie, mieć miękkie włosie oraz wygodny uchwyt. Powinna być również mała.

Do mycia zębów swojemu dziecku użyj pasty z fluorem o wyższym stężeniu (1000 pm). Należy przy tym pamiętać by nakładać małą ilość pasty.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna się odbyć, około 6 miesiąca życia.

U dzieci od 2 do 5 roku życia:

Maluch nie powinien mieć problemów z myciem zębów i powinien robić to chętnie. Jeżeli sprawia mu to problemy ważne jest, by zadbać o jego motywację. Dla dzieci sporym autorytetem są dorośli, dlatego dziecko powinno obserwować swoich rodziców podczas szczotkowania zębów.

Ze swoim dzieckiem rozmawiaj w prostym języku by szybko zrozumiało jak ważne jest mycie zębów i higiena. Szczoteczka powinna być dostosowana wielkością do wieku dziecka. Dzieci lubią rzeczy ozdobione rysunkami, więc warto, żeby na zakupach dziecko samo wybrało szczoteczkę. która najbardziej mu się spodoba.

Mimo, że dzieci z wiekiem nabierają sprawności manualnej, rodzic powinien je stale nadzorować podczas szczotkowania, nawet do szóstego roku życia. Istnieją dwie techniki szczotkowania zębów dziecka: Najprostsza to metoda szorowania. Druga to szczotkowanie ruchem okrężnym. Najpierw dziecko powinno szczotkować poziomym ruchem zewnętrzną powierzchnię zębów, od tylnych do przednich. W drugiej fazie dziecko robi to samo tylko zastępuje ruch poziomy, ruchem okrężnym. Następnie dziecko otwiera usta i szoruje wewnętrzną powierzchnię zębów w taki sam sposób jak w fazie pierwszej i drugiej.

Dziecku, które opanowało już płukanie ust, nakładasz pastę o objętości małego ziarna grochu. Jeżeli dziecko nie umie jeszcze wypłukać jamy ustnej, dozuj ilość pasty tak samo jak w przypadku dwulatków. Dziecko powinno szczotkować zęby podobnie jak dorośli 2 - 3 razy dziennie przez około 3 minuty.

Wizyta u stomatologa powinna odbywać się kontrolnie co 3 miesiące.

U dzieci powyżej 5 roku życia:

Dziecko w tym wieku jest już bardziej odpowiedzialne. Potrafi rozgraniczyć zabawę od obowiązku. Mycie zębów powinno być już stałym rytuałem dnia.

Przy zakupie szczoteczki warto zwracać uwagę by oprócz atrakcyjnych walorów wizualnych, była również praktyczna. Nie bój się kupić swojemu dziecku szczoteczki, która dodatkowo na drugiej stronie będzie miała powierzchnię do mycia policzków i języka.

Twoje dziecko powyżej piątego roku życia może zacząć używać szczoteczki do mycia języka czy płynu do płukania ust przeznaczonego dla dzieci. Dodatkowo nie bój uczyć swojej pociechy korzystania z nici dentystycznej. Bądź jednak ostrożna. Przy braku wyczucia nić może uszkodzić powierzchnie dziąsła dlatego ucz ostrożnego obchodzenia się z nicią dentystyczną.

W tym okresie stomatolog powinien przeprowadzić lakowanie zębów Twojej pociechy.