photo

Hiperdoncja? Sprawdź czym jest i skąd się bierze!

2017-03-24

Masz za dużo zębów w jamie ustnej? To oznacza hiperdoncję. Poznaj bliżej to zjawisko i dowiedz się, jakie są jego przyczyny!

Gdy masz za dużo zębów stałych, oznacza to hiperdoncję rzeczywistą. Gdy mimo wyrośnięcia zębów stałych, Twoje mleczaki zostały, wiedz, że masz do czynienia z hiperdoncją rzekomą. Sprawdź skąd się biorą takie przypadki. Jak już zauważyłeś, hiperdoncja oznacza dodatkowe zęby. Nie zawsze mogą one mieć poprawną budowę. W przypadku mleczaków, hiperdoncja występuje rzadko, a jeżeli już to dotyczy najczęściej zębów siecznych. Przykładem nadliczbowego zęba jest np. ząb pośrodkowy, który pojawia się między przednimi zębami szczęki. Czasem jest odwrotnie zagnieżdżony. Takich zębów może wyrosnąć kilka. W przypadku dzieci można zaobserwować wyrastanie zębów stałych, mimo że mleczaki wciąż są na swoim miejscu. W takiej sytuacji nie ma powodów do paniki. Wystarczy wizyta u stomatologa.

Co sprzyja powstawaniu hiperdoncji

Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę. Czasem nadmiar zębów występuje przypadkowo. Bywa również tak, że hiperdoncja pojawia się u osób chorych na zespół Downa, Crouzona itp. Ciekawostką jest fakt, w którym statystycznie hiperdoncja częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.

Jak hiperdoncja wpływa na zęby?

W przypadku mleczaków hiperdoncja nie jest szkodliwa. Zęby mleczne i tak prędzej czy później wypadną, zostając zastąpione stałym uzębieniem. Inaczej sytuacja wygląda z zębami stałymi. Nadliczbowe zęby często powodują poważniejsze zmiany. Np. ząb pośrodkowy może stłaczać inne zęby. To natomiast prowokuje przemieszczenia czy diastemę. Pacjenci zmagający się z hiperdoncją mają większą szansę na wystąpienie chorób przyzębia.

Jak leczyć hiperdoncję

Aby pozbyć się nadmiaru zębów należy je…usunąć w gabinecie stomatologicznym. Następnie, jeżeli sytuacja tego wymaga, dokonuje się korekcji zgryzu. Jeżeli pacjent przez hiperdoncję nabawił się chorób przyzębia, musi wtedy zgłosić się do specjalisty - periodontologa.

Podsumowania

Hiperdoncja nie należy do przyjemnych schorzeń. Nie jest jednak nieuleczalna. W naszym Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent dokonujemy wszelkiego rodzaju zabiegów. Bezboleśnie i bez stresu. Sprawdź nas i już dziś umów się na wizytę!