photo

Przebarwienia na zębach - skąd się biorą?

2018-11-09

Przebarwienia na zębach często stają nam na drodze do pięknego uśmiechu. Sprawdźcie, skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

Przebarwienia powstające na zębach mogą mieć dwa źródła - pojawiają się pod wpływem czynników zewnętrznych lub ogólnoustrojowych, które mogą być oznaką chorób. Jednych natura obdarowała silnymi, białymi zębami inni natomiast nie mają tyle szczęścia i ich zęby szybko zaczynają żółknąć. Przebarwienia na zębach to jednak problem, z którym można się uporać. Jeśli zmiany na Twoich zębach spowodowane są czynnikami zewnętrznymi, możesz zatrzymać ich pogłębianie, unikając złych nawyków.

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Przebarwienia na powierzchni zębów powstają w skutek:

  • palenia papierosów

  • spożywania pokarmów, w których składzie znajdują się duże ilości barwników naturalnych oraz chemicznych (wiśnie, Coca-cola)

  • picia napojów tj. : kawa, herbata, czerwone wino. Przebarwienia wewnętrzne mogą być spowodowane:

  • długotrwałym przyjmowaniem niektórych antybiotyków

  • pogłębianiem się chorób jamy ustnej - np. obumarcia nerwu, czego skutkiem jest przybieranie brązowego lub szarego koloru, co odbija się na wyglądzie zębów

  • dostarczaniem zębom zbyt dużej ilości fluoru w okresie od narodzin do dojrzewania.

Przebarwienia na zębach - jak się z nimi uporać?

Jeśli chcesz uniknąć przebarwień na zębach, postaraj się ograniczać potrawy bogate w barwniki, palenie, a bardziej przykładaj się do codziennej higieny jamy ustnej. Jeśli to nie wystarczy, umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym, podczas której specjalista dokładnie wyczyści Twoje uzębienie. Jeśli natomiast zęby zmieniły barwę już jakiś czas temu i ciężko się pozbyć tego problemu, nie martw się! Można temu zaradzić, wybielając zęby.

Na koniec

Piękny i biały uśmiech nie tylko pozytywnie wpływa na naszą prezencję oraz na nasz wizerunek - szczery uśmiech, który okazujemy bez obaw, wyzwala w nas pozytywne emocje i poprawia samopoczucie. Niestety, przebarwienia na zębach mogą powodować w nas irytację, utratę pewności siebie i niezadowolenie z własnego wyglądu. Jeśli chcesz tego uniknąć, zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie sprawdzimy, co jest przyczyną zmian na zębach, a następnie opracujemy plan działania, który zniweluje Twój problem.

Tutaj możesz skorzystać z wygodnej i szybkiej rejestracji online.