photo

5 częstych pytań o ząbkowanie

2017-07-21

Ząbkowanie… na samą myśl o tym, rodzicom przechodzą ciarki po plecach. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania dotyczące wychodzenia pierwszych zębów.

Jeśli Twój maluch zaczął właśnie ząbkowanie albo wyczuwasz, że ten dzień wkrótce nadejdzie, zapewne szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. O tym, kiedy zaczyna i kończy się ten uciążliwy proces, pisaliśmy tutaj. Dzisiaj poznasz odpowiedzi na inne pytania.

Co zrobić, jeśli ząbkowanie powoduje podwyższoną temperaturę?

Wyrzynanie się pierwszych ząbków jest częstą przyczyną zwiększonej temperatury ciała. Jeśli jest to jedynie stan podgorączkowy i nie przekracza 37.9 °C, zazwyczaj nie oznacza to nic groźnego. Jeśli natomiast temperatura jest wyższa i występują również inne niepokojące objawy, powinniście jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dlaczego maluch nie chce ssać?

W trakcie ząbkowania maluszki zmagają się z rozpulchnionymi dziąsłami. Są one wtedy niezwykle wrażliwe na ból, dlatego ssanie piersi lub smoczka jest nieprzyjemne. Aby złagodzić cierpienie dziecka, możesz posmarować dziąsła odrobiną żelu na ząbkowanie, który znieczuli bolące miejsca. Jeśli to nie pomoże i niemowlę nadal nie będzie skore do ssania, podaj mu pokarm za pomocą łyżeczki.

Co zrobić, gdy dziecko się bardzo ślini?

Intensywne ślinienie występujące podczas ząbkowania odwadnia organizm, dlatego staraj się częściej karmić swoją pociechę. Ciągle wilgotna skóra niemowlaka jest szczególnie skłonna do podrażnień. Delikatnie osuszaj oślinione części ciała i zadbaj o suche ubranka, a jeśli zauważysz zaczerwienienia, posmaruj je tłustym kremem dla niemowląt.

Jak myć pierwsze ząbki?

Hura - nareszcie ujrzały światło dziennie! Właśnie zakończył się dokuczliwy etap w życiu Twojego malucha? A może to dopiero pierwszy ząbek? Zapewne zastanawiasz się teraz, jak dbać o prawidłową higienę nowych ząbków? Niezależnie od tego, czy jest to jeden ząb, czy więcej, należy myć je dwa razy dziennie. Najlepiej używać do tego delikatnej silikonowej szczoteczki, którą nakładamy na palec.

Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę?

Szczery uśmiech Twojego malca prezentuje już cztery ząbki? To najwyższy czas na zakup pierwszej prawdziwej szczoteczki! Nie zapomnij jednak, żeby nie była ona zbyt twarda, ponieważ taka może łatwo podrażnić delikatne dziąsła malucha. Koniecznie wybierz zatem taką z miękkim włosiem i na razie nie korzystaj z pasty do zębów.

Poznałeś już odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie ząbkowania. Dla prawidłowego rozwoju uzębienia, istotne jest, aby pierwsza wizyta maluszka u stomatologa odbyła się około szóstego miesiąca życia. Zarejestruj się online do LoveDent, gdzie z chęcią skontrolujemy stan jamy ustnej Twojego dziecka!