photo

Jak domowymi sposobami poradzić sobie z nadwrażliwością zębów

2017-03-31

Nadwrażliwość zębów potrafi być uciążliwa. Szczególnie w trakcie konsumpcji zimnych napojów lub słodyczy. Dziś przedstawimy Ci 6 domowych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem!

Nadwrażliwość może być spowodowana przez kamień odsłaniający szyjki zębów, powodując ich ból. Do przyczyn zaliczyć można również próchnicę, bruksizm czy zbyt twarde szczoteczki, które ścierają szkliwo zębów. Pozbawione powłoki ochronnej powodują ból, który może utrzymać się nawet do kilku dni. Przed Tobą 8 domowych sposobów na poradzenie sobie z nadwrażliwością zębów!

Domowe sposoby na nadwrażliwość zębów

  • Higiena wciąż jest najważniejsza: Szczotkuj zęby po każdym posiłku. Po zjedzeniu owoców cytrusowych czy wypiciu kwaśnych/słodkich soków nie łap od razu za szczoteczkę. Wtedy zęby są pozbawione powłoki ochronnej a szczotkowanie doprowadzi do starcia szkliwa. Wtedy lepiej wypłucz usta wodą lub specjalnymi płynami z fluorem.

  • Unikaj jedzenia o skrajnych temperaturach: Zimne napoje pij przez słomkę.

  • W swojej diecie unikaj: napojów gazowanych, cytrusów, a także słodyczy. Powodują one demineralizację szkliwa i zwiększają kwasowość śliny.

  • Kup specjalną pastę przeznaczoną do zębów nadwrażliwych: Pamiętaj, by wybierać taką, która ma niski współczynnik ścieralności (Około 30 RDA)

  • Płyny do płukania również pomogą Ci w walce z nadwrażliwymi zębami: Ochronią szkliwo przed atakiem kwasów oraz odświeżą oddech.

  • Używaj szczoteczki o miękkim włosiu: Szczotkując, nie przyduszaj jej za mocno do powierzchni zębów. Możesz przez to skaleczyć dziąsła. Używaj także nici dentystycznych, które oczyszczą szczeliny między zębami.

  • Ogranicz palenie papierosów: A najlepiej rzuć swój nałóg. Tytoniowy dym sprzyja stanom zapalnym dziąseł, oraz paskudnie barwi zęby.

  • Nie nadużywaj witaminy C oraz aspiryny: Mimo, że np. witamina C wydaje się niezwykle zdrowym składnikiem, w większych ilościach skutecznie trawi szkliwo. Podobnie jak wspomniana aspiryna. Pamiętaj, aby nigdy nie nadużywać innych leków.

Podsumowując:

Aby zmniejszyć nadwrażliwość zębów, wybierz się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent. Bezboleśnie usuniemy kamień nazębny oraz doradzimy jak pozbyć się uciążliwego bólu zębów. Już dziś zgłoś się do nas na wizytę!