photo

Próchnica - jak jej uniknąć w 4 krokach

2017-08-18

Próchnica to problem, z którym borykają się nie tylko dorośli, ale również dzieci. Ta choroba bakteryjna spowodowana jest głównie zaniedbaniem higienicznym oraz spożywaniem nadmiernych ilości cukru. Sprawdź, jak możesz zapobiec próchnicy i pozbądź się tego problemu.

Krok 1. Regularnie szczotkuj zęby!

Regularne szczotkowanie zębów to podstawa, o której podobno nie trzeba nikomu przypominać. Badania pokazują jednak, że duże grono Polaków poświęca myciu zębów zbyt mało czasu i często robi to bez należytej dokładności. Jeśli chcesz uniknąć próchnicy - nie lekceważ tej codziennej czynności! Staraj się szczotkować zęby po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie i niech nie trwa to mniej niż 3 minuty.

Krok 2. Zainwestuj w nici dentystyczne i płyny do płukania!

Naukowcy już dawno potwierdzili, że wyłącznie szczotka i pasta już nie wystarczą. Na rynku dostępne są produkty, które pomagają w efektywniejszym dbaniu o higienę jamy ustnej. Mam na myśli nici dentystyczne oraz płyny do płukania, które są niezwykle pomocne w walce z próchnicą. Nici dentystyczne pomogą Ci dotrzeć do niedostępnych dla szczoteczki przestrzeni międzyzębowych, natomiast płyny do płukania jamy ustnej działają antybakteryjne oraz minimalizują osadzanie się kamienia nazębnego. Stwórz nawyki i systematycznie je stosuj, a Twoje szanse na uniknięcie tej bakteryjnej choroby wzrosną.

Krok 3. Zadbaj o właściwą dietę!

To, co konsumujemy ma bezpośredni wpływ na kondycję naszych zębów. Produkty spożywcze możemy podzielić na te, które sprzyjają tworzeniu się próchnicy - czyli kriogenne oraz te, które temu zapobiegają - czyli produkty kariostatyczne. Jeśli chcesz trzymać się z daleka od próchnicy, w Twojej diecie nie powinno zabraknąć tych drugich. Zaliczamy do nich mleko oraz przetwory mleczne, bogate w witaminy A, C i D warzywa i owoce, jajka, a także pieczywo pełnoziarniste.

Krok 4. Nie omijaj stomatologa!

Niektórzy boją się gabinetów stomatologicznych niemalże jak ognia i decydują się na wizytę dopiero w ostateczności. Taka postawa nie może przynieść nic dobrego, a jedynie zaszkodzić kondycji naszej jamy ustnej. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jak najszybciej umów się na wizytę profilaktyczną i sprawdź, czy próchnica Ci nie zagraża. Odwiedź nasze Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent i przekonaj się, że z nami leczenie próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej to nic strasznego ;)