photo

Jama ustna podpowie, jakich witamin Ci brakuje

2017-12-15

Wiedziałeś, że pewne oznaki w jamie ustnej mogą podpowiedzieć, jakich witamin Ci brakuje. Przekonaj się, czy ich niedobór dotyczy także Ciebie.

Dziąsła krwawią

Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania, może być to oznaką, że Twojemu organizmowi brakuje witaminy C. Jej niedobór osłabia odporność na bakterię, nie tylko całego organizmu, ale również wewnątrz jamy ustnej. Może to skutkować pojawieniem się wirusów i grzybów, które zaatakują błonę śluzową jamy ustnej. Na szczęście zaczął się już sezon na cytrusy, dlatego dostarczenie witaminy C załatwisz bez problemu. Bogate w nią składniki diety pomogą Ci we wzmocnieniu dziąseł oraz zębów. Dodatkowo ułatwią Ci drogę do zwalczenia bakterii rozwijających się w jamie ustnej.

Suchość w ustach

Niedobór witamin z grupy B może ujawniać się przez odczuwanie suchości w ustach, która może oznaczać stan zapalny ślinianek. Nie jest to niestety jedyny skutek braku witamin z grupy B w organizmie. Ponadto stany zapalne mogą wystąpić również na wewnętrznej stronie policzków, języku oraz dziąsłach. Jakby tego było mało, niedostatek śliny w ustach ułatwia rozwój próchnicy, ponieważ jest ona odpowiedzialna za ochronę przed negatywnym działaniem bakterii oraz kwasów.

Osłabione zęby

Twoje zęby wydają się wyraźnie słabsze niż kiedyś? Zauważyłeś, że niektóre z nich zaczynają się kruszyć? A może skończyło się na tym, że straciłeś któregoś z zębów? Może być to przejawem, że Twojemu organizmowi brakuje witaminy D, która odpowiada za prawidłową strukturę zębów. Jej brak może niestety doprowadzić do osłabienia szkliwa oraz całej budowy, czego efektem może być kruszenie oraz w najgorszym wypadku, wypadanie zębów.

Na koniec

Pamiętaj, że niedobór witamin może skutkować poważnymi następstwami - nawet utratą zębów. Nie zwlekaj więc dłużej! Umów się na wizytę w naszym Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent, podczas której nasi specjaliści, na pewno dostrzegą ewentualne nieprawidłowości, a także zastosują odpowiednią metodę leczenia.

Sprawdź naszą ofertę i wybierz dogodny dla Ciebie termin wizyty.