photo

Zdrowe zamienniki cukru. Sprawdź 5 alternatyw

2017-05-30

Wiemy, nie od dziś, że cukier negatywnie wpływa na zdrowie naszych zębów. Wiemy również, że bardzo trudno się z nim rozstać. Czym zatem zastąpić cukier, aby być zdrowszym, ale nie rezygnować ze słodkiego smaku? Oto zdrowe zamienniki cukru!

Suszone owoce

Suszone owoce doskonale sprawdzają się jako wartościowa przekąska, urozmaicenie do owsianki, ale i dodatek do wypieków, gdzie idealnie zastępują cukier. Do wyboru, do koloru: żurawina, rodzynki, morele, daktyle, figi, kiwi, jabłka. Każdy znajdzie swój ulubiony odpowiednik.

Miód

Słodycz, którą zawdzięczamy pszczołom, jest co prawda bardziej kaloryczna niż sam cukier, ale należy mieć na uwadze wszystkie korzyści, jakie czerpiemy z jego spożywania. Podstawą miodu są witaminy z grupy B, białka, garbniki, woski, olejki lotne, pyłki kwiatowe, enzymy i kwasy organiczne. W jego skład wchodzi również żelazo, które jest przyswajalne przez nasze organizmy aż w 60% i znajduje zastosowanie w produkcji hemoglobiny.

Syrop klonowy

Jedni znają go tylko z amerykańskich filmów inni zasmakowali już słynnych pancaków z syropem klonowym. Na samą myśl apetyt rośnie. Kto by pomyślał, że jest on mniej kaloryczny niż cukier i miód, a w jego skład wchodzą witaminy z grupy B, biotyna, niacyną oraz kwas foliowy? Pamiętaj, że zdrowe zamienniki cukru w Twojej kuchni nie muszą oznaczać nudy i monotonności!

Stewia

Stewia może być do 300 razy słodsza niż cukier. Nie jest to jednak jej główny atut. Substancja ta nie jest kaloryczna i w dodatku nie powoduje próchnicy. Na tym nie koniec! Zaletą stewi jest również obecność witaminy C i witamin z grupy B oraz magnezu, wapnia, cynku czy żelaza.

Ksylitol

Choć z ksylitol przypomina cukier zarówno w smaku, jak i wyglądzie znacznie się od niego różni. Jest on aż o 40% mniej kaloryczny. Istotne dla dobrej kondycji naszych zębów jest fakt, że w odróżnieniu od cukru ksylitol pozytywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Liczne badania wskazują, że stosując ten zamiennik cukru, pomagamy w zapobieganiu próchnicy zębów.

Stosowanie wyżej wymienionych zamienników cukru może mieć zbawienny wpływ na Twoje zęby. Zarejestruj się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent, udzielimy Ci więcej drogocennych porad, dzięki którym będziesz cieszyć się zdrowym uśmiechem!