photo

6 sposobów na zniszczenie protezy oraz uszkodzenie implantów

2016-10-28

Mimo że implanty oraz protezy stomatologiczne są odporne na próchnicę, można je łatwo zniszczyć i pozbawić funkcjonalności przez kilka złych nawyków. Dużo zależy od tego, jak Ty o nie dbasz. Poznaj 6 sposobów na zniszczenie protezy oraz uszkodzenie implantów. Nie tak dawno na naszym blogu pisaliśmy o tym, jak dbać o protezę. Dziś opiszemy Ci, jakie nawyki i zachowania negatywnie wpływają na sztuczne uzębienie. Poznaj 6 sposobów na zniszczenie protezy oraz uszkodzenie implantów.

6 sposobów na zniszczenie protezy oraz uszkodzenie implantów

**Alkohol: **Im więcej alkoholu tym gorzej - również dla Twojej jamy ustnej. Nadmierna ilość alkoholu z czasem może wywołać nowotwór. Może to skutkować wycięciem fragmentu szczęki bądź martwicy błony śluzowej w jamie ustnej. Stany zapalne mogą zapoczątkować destrukcję przyzębia co doprowadzi do rozchwiania zębów, również tych sztucznych. Mocniejszy nacisk na taki ząb lub implant skutkuje jego wypadnięciem.

**Tytoń: **Wróg numer jeden nie tylko zdrowego uśmiechu, ale również sztucznego uzębienia. Dym zawarty w papierosach tradycyjnych, elektronicznych bądź w fajce powoduje kruchość naczyń krwionośnych co wpływa na gorsze ukrwienie tkanek. To prowadzi do niedotlenienia komórek oraz zwiększa podatność na zapalenia dziąseł i przyzębia pogłębiając kieszonki dziąsłowe. Przez to implanty oraz zęby naturalny zaczynają się chwiać, a następnie wypadają. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko nowotworu jamy ustnej. W ekstremalnych przypadkach, by ratować cudze życie, należy usunąć całe fragmenty szczęki, w których osadzone są implanty oraz zęby zdrowe.

**Zaniedbanie higieny: **Nie myjąc zębów przyczyniasz się do powstawania kamienia nazębnego. Nieusunięty nalot twardnieje, ulega mineralizacji i zmienia się w kamień. Ten po czasie zacznie wciskać się pod dziąsło. W konsekwencji doprowadzi to do stanu zapalnego oraz obniżeniu się linii dziąseł. Następnie destrukcji ulegają kości, w których osadzone są implanty co osłabia ich mocowanie w szczęce. Wtedy wystarczy kęs twardego pokarmu a ząb czy implant wypadnie.

**Nieodpowiednia pasta do zębów i twarde włosie szczoteczki:**Protezy miękkie są znacząco narażone na niekorzystne dla nich warunki podczas stosowania szczoteczek o twardym włosiu lub pasty do likwidacji przebarwień. Na ich powierzchni pojawiają się wtedy rysy oraz zmatowienia, które są idealnym środowiskiem dla bakterii i nalotu. Z czasem taka proteza stanie się trwałym źródłem zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i stanie się bezużyteczna.

**Środki wybielające zęby: **Nieumiejętne dobranie specyfików wybielających potrafi przynieść więcej szkód niż to warte. Im silniejszy środek, tym mocniej niszczy on powierzchnię protezy. Zbyt duża ilość płynów do higieny jamy ustnej lub stosowanie preparatów nieodpowiednich przy kontakcie ze sztucznym uzębieniem, skutecznie niszczy i przebarwia powierzchnię protezy.

**Biżuteria w jamie ustnej: **Kolczyki mocowane na języku czy policzkach skutecznie niszczą protezę oraz wywołują stany zapalne tkanek przyzębia. Im częściej biżuteria ma kontakt z protezą dentystyczną tym szybciej na jej powierzchni pojawią się zarysowania.

Podsumowując

Jak widzisz istnieje wiele sposobów na to, jak zepsuć zdrowe, jak i sztuczne uzębienie. Liczymy, że po dzisiejszej lekturze będziesz wiedział, które ze złych nawyków unikać i należycie zadbasz o swoją protezę bądź implant. Po więcej informacji zapraszamy do naszego centrum stomatologii gdzie rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości.