photo

Mandarynki - dlaczego tak warto je jeść?

2018-12-06

Mandarynki to owoc, którego już sam zapach budzi skojarzenia z zimą i świętami. A dlaczego warto je jeść szczególnie podczas tego chłodnego okresu? O tym właśnie postanowiliśmy dzisiaj napisać.

Jesienny i zimowy chłód powinien zmotywować Was do uważniejszego dbania o zdrowie, ponieważ to w tych miesiącach najłatwiej o złapanie wirusa. Jak się przed tym uchronić? Jednym ze sposobów jest zapewnianie sobie wartościowych składników diety - w tym oczywiście pełnych witamin owoców. Dzisiaj skupimy się na mandarynkach, ponieważ to one wydają się być najpopularniejszym w tej części roku owocem i naprawdę warto je jeść.

Mandarynki - dlaczego tak warto je jeść?

  1. Po pierwsze ze względu na bogactwo wartościowych składników. Mandarynki są świetnym źródłem:
  • witamin C, A, B1, B6,
  • kwasu foliowego,
  • potasu,
  • magnezu,
  • manganu,
  • wapnia.
  1. Mandarynki, tak jak większość cytrusów to skarbnica witaminy C, dlatego są one wyjątkowo ważne w czasie gdy zachorowań jest najwięcej. To z jej pomocą układ odpornościowy jest wzmocniony, a organizm lepiej broni się przed wirusami.

  2. Co więcej, mandarynki pomagają nam w pozbyciu się toksycznych substancji z organizmu.

  3. Dostrzegliście, że kondycja Waszej skóry pogorszyła się wraz z nadejściem chłodniejszych dni? To znak, że powinniście poważnie regularnie dopisywać Mandarynki do Waszej listy zakupów. Ich składniki mogą spowolnić starzenie się skóry, ponieważ zawarte w nich przeciwutleniacze hamują namnażanie się wolnych rodników odpowiedzialnych za proces degradacji komórek ciała.

Mandarynki - kalorie

Wartość energetyczna mandarynek to ok 53 kcal w 100 gramach.

Ciekawostka na temat mandarynek

Jedna z teorii podaje, że nazwa owoców wywodzi się od nazwy wyspy - Mauritius.

Podsumowując

Wiecie już dlaczego mandarynki powinny być ważnym składnikiem Waszej jesienno-zimowej diety. Pamiętajcie jednak, że odpowiednia dieta nie zawsze jest wystarczająca do utrzymania prawidłowej kondycji zdrowotnej. Dbajcie również o właściwy ubiór i nie lekceważcie ewentualnych oznak choroby.

Chętnie dowiemy się, czy lubicie ten rodzaj cytrusów i czy często po nie sięgacie?