photo

4 objawy, które wskazują, że to choroba okluzyjna

2017-10-06

Odczuwasz dyskomfort podczas jedzenia, a może drażni Cię napięcie mięśni twarzy? To niestety może oznaczać, że grozi Ci choroba okluzyjna. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a w razie potrzeby udaj się do specjalisty.

Czym jest choroba okluzyjna?

Na początek wyjaśnijmy, co kryje się pod nazwą okluzja i dlaczego powinniśmy się jej obawiać. Choroba okluzyjna polega na niewłaściwej styczności górnych i dolnych zębów oraz niedopasowaniu względem stawu skroniowo-żuchwowego, a także mięśni. Jest to częsta choroba dotycząca jamy ustnej, której początki bywają niewinne, ale jej rozwój może doprowadzić nawet do całkowitego wyniszczenia zębów, mięśni, a także stawu skroniowo-żuchwowego. Są pewne objawy, które mogą wskazywać na chorobę okluzyjną, a nawet doprowadzić do jej rozwoju. Pamiętaj, że dzięki wczesnej diagnozie łatwiej będzie opanować problem. Jakie to objawy?

Dyskomfort podczas jedzenia

Odczuwanie bólu w jamie ustnej w trakcie spożywania posiłków może być objawem wielu dolegliwości. To również symptom wskazujący na chorobę okluzyjną. Dlatego, jeśli znajomy jest Ci dyskomfort odczuwany podczas gryzienia pokarmów, który promieniuje nie tylko na szczękę, ale również na żuchwę i skronie, to powinien być to dla Ciebie sygnał, aby skonsultować się ze specjalistą, który postawi właściwą diagnozę.

Drażniące napięcie mięśni twarzy

Niestety kolejny symptom, który może wskazywać na to, że grozi Ci choroba okluzyjna również wiąże się z odczuwaniem nieprzyjemnego dyskomfortu. Polega on na niedotlenieniu mięśni, co powoduje ich napięcie na twarzy oraz w jej okolicach. Przez to odczuwane jest drażniące zmęczenie szczęki.

Napięciowy ból głowy

Kolejnym bólem, który może Ci towarzyszyć podczas choroby okluzyjnej jest ból głowy, spowodowany długotrwałym napięciem mięśni twarzy i karku. Bywa on bardzo uciążliwy, ponieważ pojawia się znienacka i obejmuje swoim zasięgiem również skronie i potylicę.

Trzaskanie w żuchwie

Osoby z dolegliwościami choroby okluzyjnej często uskarżają się na “trzaskanie” w stawie skroniowo-żuchwowym, a także towarzyszącym temu bólem żuchwy. W szczególności następuje ono w trakcie żucia pokarmów oraz ziewania. W najgorszym wypadku może to spowodować utrudnienia z szerokim otwieraniem ust.

Podsumowując

Jeśli powyższe dolegliwości nie są Ci obce, nie zwlekaj z wybraniem się na wizytę kontrolną. Może się okazać, że nie są to wcale objawy choroby okluzyjnej. Warto jednak się upewnić, a w razie potrzeby rozpocząć właściwe leczenie.