photo

Jak poradzić sobie z zaburzeniem smaku

2016-12-23

Bez zmysłu smaku nasze życie byłoby niezwykle ubogie. Przyczyn jego zaburzeń może być wiele, a skutki nie należą do najprzyjemniejszych. Dowiedz się jak poradzić sobie z zaburzeniem smaku oraz skąd się ono bierze.

Smak jest ściśle związany ze zmysłem węchu. Jeżeli masz problemy z powonieniem odczujesz je także przy smaku. Oba zmysły są od siebie zależne, ponieważ aby coś dobrze smakowało musisz to również czuć.

Rodzaje zaburzeń smaku

**Jakościowy: **w jaki sposób odczuwasz smak:

parageusia - występuje gdy nieprawidłowo odczuwasz smak; phantogeusia - odczuwasz smak, chociaż nie ma żadnego bodźca; cacogeusia- odczuwasz smak jako nieprzyjemny;

Ilościowy: jak intensywnie odczuwasz smak:

ageusia - nie odczuwasz w ogóle smaku; hipogeusia - smak jest słabo odczuwalny; hypergeusia - występuje nadwrażliwość smakowa (szczególnie popularna przypadłość u kobiet w ciąży);

Źródła zaburzenia smaku:

Wrodzony defekt: Wiąże się z komplikacjami genetycznymi, przez które kubki smakowe nie wykształciły się prawidłowo; Stany zapalne jamy ustnej Choroby: Ogólnoustrojowe (grypa), pasożytnicze (ameboza) lub metaboliczne (cukrzyca); Zabiegi chirurgiczne na języku Niedobór witamin: (szczególnie z grupy A lub B) i minerałów; Zaburzenia hormonalne (Podczas miesiączki lub ciąży); Używki (alkohol, nikotyna); Wiek: Osoby po 60. roku życia są bardziej narażone na defekty związane z odczuwaniem smaku;

Jak poradzić sobie z zaburzeniem smaku?

Zaburzenie smaku często prowadzi do niedojadania a w konsekwencji do niedożywienia i anemii. Aby tego uniknąć należy poddać się terapii. Leczenie zacznij od znalezienia źródła dysfunkcji. Bez tego Twoje starania nic nie dadzą. Niezależnie od sytuacji zadbaj o:

Posiłki: Jedzenie powinno być źródłem witamin i minerałów, które smakowało Ci jeszcze przed zaburzeniem. Jeżeli mimo tego wciąż nie masz apetytu, skonsultuj się z lekarzem. Pomocne okażą się również preparaty wysokobiałkowe oraz suplementy diety, które uzupełnią niedobór witamin i niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj, że takie źródło witamin powinno być dodatkiem do diety, a nie elementem zastępczym.

Zapach: Zwiększa pracę ślinianek, dlatego zwróć uwagę aby jedzenie, które zamierzasz zjeść pysznie pachniało. By podkreślić smak dodaj do jedzenia aromatyczne zioła i przyprawy.

Dbaj o dobrą atmosferę przy stole: Tak by konsumpcja przebiegała bezstresowo i w miłym towarzystwie.

Jedz w czystych naczyniach: Odpowiednia higiena jest niezwykle istotna podczas jedzenia. Zadbaj o czystość naczyń oraz pomieszczenia, w którym będziesz jadł.

Podsumowując

Zaburzenie smaku jest poważnym problemem. Jeżeli zauważysz jego objawy, powinieneś natychmiast działać. Jeżeli zaburzenie smaku nie będzie ustępować, udaj się do lekarza w celu wskazania przyczyny i podjęcia leczenia. Zapraszamy również do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej gdzie z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania związane z higieną i dobrym stanem zdrowia Twojej jamy ustnej.