photo

Na jakie schorzenia jesteś najbardziej narażony po 40-stce?

2017-05-12

Gdy przychodzi 40 -stka to znak, że musisz bardziej zadbać o swoje zdrowie. Szczególnie o zęby! Sprawdź, na jakie schorzenia jamy ustnej jesteś najbardziej narażony w tym wieku.

40-stka … Magiczna liczba w naszym życiorysie. Niestety w tym wieku nasze ciało jest bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Szczególnie jeżeli mowa o zębach, jak i dziąsłach. Im człowiek starszy, tym bardziej powinien zadbać o swoje uzębienie. Sprawdź, na jakie schorzenia powinieneś uważać po 40-stce.

Na jakie schorzenia jesteś najbardziej narażony po 40-stce?

Paradontoza

To niezwykle podstępna choroba. Zaczerwienienia czy krwawienie dziąseł często są uznawane za normalne w tym wieku, a to poważny błąd! Nie ignoruj tych symptomów, ponieważ możesz zapłacić za nie wysoką (i bolesną) cenę. Jak uniknąć paradontozy? Rzuć palenie, nie pij alkoholu w nadmiarze, regularnie wymieniaj szczoteczkę, a zęby szczotkuj min. 2 razy dziennie. Nie zapominaj o nitkowaniu oraz korzystaniu z płukanek antybakteryjnych. Odwiedzaj dentystę regularnie, badając swoje zęby.

Wypadanie zębów

Niestety w wieku 40 lat sporo osób cierpi na brak co najmniej jednego do kilku zębów w jamie ustnej. Przyczyn jest wiele. Czasem zęby wypadają przez takie choroby jak próchnica lub przez urazy mechaniczne. Ponownie wiele osób ignoruje ubytki, a to również ogromny błąd! Zęby działają jak podpory. Jeżeli jednego z nich brakuje, te obok doskonale odczuwają jego brak! Stają się ruchome, będąc bardziej podatne na wypadanie. Przez to pojawiają się również problemy ze zgryzem, bóle głowy itp. Utrata zęba negatywnie wpływa także na urodę. Brak zęba tworzy widoczne zmarszczki i zniekształcenia. Jeżeli cierpisz na brak kompletnego uzębienia w jamie ustnej, czym prędzej uzupełnij wszelkie ubytki.

Nadwrażliwość

Jej przyczyną są nawet najmniejsze ubytki w szkliwie, które odsłaniają zębinę. Te odkrywają kanaliki prowadząc do podrażnienia unerwionej miazgi zęba. Dlatego przeszywający ból pojawia się w momencie zetknięcia z pokarmami czy napojami o skrajnej temperaturze. Ubytki w szkliwie tworzą się przez próchnicę, uszkodzenia zęba lub choroby dziąseł. Czym leczyć nadwrażliwość? Najpierw udaj się do swojego stomatologa, który oczyści Twoje zęby z próchnicy i napraw wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Następnie zastosuj fluoryzację oraz preparaty bogate w aminofluorek.

Podsumowując

40-stka to wiek, w którym musisz poważnie podejść do tematu swojego zdrowia. Twoje zęby oraz dziąsła już nie są tak silne jak dwadzieścia lat wcześniej i potrzebują większej troski. Dlatego zgłoś się do naszego centrum stomatologii nowoczesnej LoveDent i zadbaj o nie zawczasu a unikniesz nieprzyjemnych schorzeń oraz bólu, ciesząc się urokami pięknego wieku jakim jest 40-stka!