photo

Dbanie o zęby w 5 krokach

2016-07-04

Kluczem do zdrowych i zadbanych zębów jest regularna higiena oraz kilka prostych nawyków, które pozwolą Ci cieszyć się białym uśmiechem na długie lata. ** Niestety wiele osób bagatelizuje lub nie jest świadoma złych przyzwyczajeń, które powodują choroby dziąseł lub próchnicę. By ich uniknąć przedstawimy Ci 5 sposobów na dbanie o zęby!**

Wystarczy kilka dobrych nawyków, by zachować piękny i zdrowy uśmiech. Ważne jest również ograniczenie spożywania produktów zawierających cukier. Nadmiar cukru wpływa na rozwój bakterii, które powodują powstawanie próchnicy. Sprawdź, jak możesz się przed nimi bronić.

1. Poprawne szczotkowanie:

Podstawą jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez 3 - 4 minuty. Najlepiej myj zęby po każdym posiłku. Wybór szczoteczki, jakiej użyjesz (elektrycznej czy tradycyjnej) pozostawiamy Tobie. Ważne jest natomiast jak dokładnie i długo myjesz swoje zęby.

Rodzaje szczoteczek

W zależności od stanu dziąseł wyróżniamy trzy rodzaje szczoteczek o różnej twardości włosia:

  1. Miękkie. Przeznaczone do wrażliwych dziąseł narażonych na krwawienia podczas mycia.
  2. Średnie. Korzysta z nich większość osób. Dobrze czyszczą zęby, chronią dziąsła i świetnie nadają się do podstawowej higieny.
  3. Twarde. Mogą drażnić i ranić dziąsła! Nie zapominaj o języku. Liczne bakterie oraz drobiny jedzenia tworzą na nim osad, który możesz usunąć dzięki specjalnym szczoteczkom. Również te tradycyjne często po drugiej stronie główki mają specjalną powierzchnie służącą do mycia języka. Przy kupowaniu szczoteczki zwróć na to uwagę. Jak już przy tym jesteśmy: swoją szczoteczkę tradycyjną wymieniaj co miesiąc (a po chorobie wirusowej nawet od razu), natomiast końcówkę od szczoteczki elektrycznej co 3 miesiące. Po tym czasie jej pierwotne właściwości się wyczerpują a włosie odkształca na tyle, że nie czyści zębów tak dokładnie jak na początku.

2. Nitki w ruch

Szczoteczka nie oczyści wszystkich zakamarków Twojej jamy ustnej. Szczególnie gdy zęby są umiejscowione blisko siebie. Tutaj z pomocą przychodzi nić dentystyczna. Skutecznie wniknie tam gdzie szczoteczka nie daje rady. Możesz jej użyć po szczotkowaniu. Unikaj czyszczenia przestrzeni między zębami tą samą częścią nici. Nie będziesz dzięki temu roznosił bakterii.

3. Płucz zęby

Oprócz szczotkowania i nitkowania powinieneś zainwestować w płyn do płukania jamy ustnej. Usuwa pozostałości po jedzeniu, odświeża oddech i przywraca odpowiednie PH w ustach. Są różne rodzaje płynów, które możemy dopasować do swoich potrzeb np. wyróżniamy płyny usuwające nieprzyjemny zapach z ust, łagodzące zapalenie dziąseł itd.

4. Uważaj na to co jesz

Pokarmy bogate w cukier lub skrobie są jak bomba próchnicza dla Twoich zębów. Jeżeli często między posiłkami podjadasz coś słodkiego, jesteś bardziej narażony na atak szkliwa zębów i bakterie płytki nazębnej. Owoce i warzywa są świetnym dodatkiem do twojej diety. Zawierają fosfor, cynk, białka oraz witaminy A, B i C, które pozytywnie wpływają na stan Twojego uzębienia.

5. Odwiedzaj stomatologa

Co najmniej dwa razy w roku przyjdź na kontrolę do stomatologa, który zbada Twoje zęby i sprawdzi, czy wszystko z nimi dobrze. Taka wizyta pozwoli szybko zauważyć i wyleczyć niepokojące zmiany oraz choroby atakujące Twoje zębów. W naszym centrum profesjonaliści w przyjemny i bezbolesny sposób dokonają takiej kontroli.