photo

Mocne szkliwo w 5 krokach

2018-08-10

Wiedziałeś, że szkliwo należy do najtwardszych tkanek w ludzkim ciele? Mimo swojej solidnej konstrukcji jest jednak podatne na kruszenie. Uszkodzenie tej zewnętrznej powłoki zęba może zakończyć się zachwianiem równowagi mineralnej, a w rezultacie erozją szkliwa. Jak do tego nie dopuścić? Co zrobić, aby mieć mocne szkliwo? Oto 5 kroków, których musisz się trzymać.

Regularne szczotkowanie to podstawa

Może to dla Ciebie zabrzmieć jak banał, jednak regularne, dokładne szczotkowanie zębów ma zbawienny wpływ na ich dobrą kondycję. Lekceważąc codzienne obowiązki, nie możemy liczyć na to, że na długo będziemy się mogli cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem. Pasty do zębów, które zawierają fluor, są niezbędne do tego, aby nasze szkliwo pozostało mocne oraz odporne na działanie kwasów. Co, jeśli nie dostarczamy odpowiedniej ilości fluoru? O tym pisaliśmy w artykule poświęconym wyborze pasty do zębów:

Co nam grozi, jeśli stężenie fluoru w szkliwie jest niewystarczające? W rezultacie szkliwo staje się coraz cieńsze, a co się z tym wiąże - podatne na uszkodzenia i pęknięcia. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać odpowiednią porcję fluoru bezpośrednio do naszego szkliwa, za co odpowiedzialna jest właśnie właściwa pasta do zębów.

Odpowiednie narzędzia pod ręką

Tak, jak wspomniałam powyżej, aby właściwie dbać o szkliwo niezbędna będzie pasta z od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Oprócz tego przydadzą się nici dentystyczne, płyny do płukania jamy ustnej oraz oczywiście szczoteczka do zębów. Biorąc pod uwagę dobro szkliwa, niezwykle istotne jest, aby nie miała ona zbyt twardego włosia, które może je uszkodzić.

Ograniczenie kwaśnych produktów spożywczych

Kwaśne produkty spożywcze mogą powodować obniżenie pH w jamie ustnej, co skutkuje zmiękczaniem się szkliwa. Nie należy jednak całkowicie z nich rezygnować, jeśli zawierają w sobie drogocenne składniki, tj. np. mnóstwo witamin, które znajdziemy w kwaśnych owocach, czy sokach z tych owoców. O czym musisz pamiętać? Spożywając takie produkty, nie szczotkuj zębów bezpośrednio po zakończeniu posiłku. Poczekaj około 30 minut - wtedy będziesz miał pewność, że nie uszkodzisz swojego szkliwa.

Regularne wizyty kontrolne

Zawsze powtarzamy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dzięki regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym będziesz mógł szybciej reagować na zmiany zachodzące w jamie ustnej. Specjalista pomoże Ci również dopasować do Twoich potrzeb odpowiednie narzędzia przydatne podczas codziennej higieny.