photo

Czy stomatolog może zdiagnozować cukrzycę?

2018-05-25

Liczba osób cierpiących na cukrzycę niestety cały czas rośnie na całym świecie. W samej Polsce choruje na nią obecnie już ok. 3 mln ludzi. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, a najczęściej cukrzyca dopada osoby po 50 roku życia. Szacuje się większa liczba zachorowań występuje wśród kobiet niż u mężczyzn, a grupie ryzyka są również osoby z nadwagą oraz te, u których w rodzinie cukrzyca już się pojawiła. Szacuje się, że ok.600 tys. ludzi może mieć jeszcze nie zdiagnozowaną cukrzycę. Stąd nasze pytanie:

Czy stomatolog może zdiagnozować cukrzycę?

Coraz częściej cukrzycę diagnozują własnie lekarze stomatolodzy, gdyż choroba ta sieje spustoszenie również w jamie ustnej. Objawia się głównie:

  • uczuciem suchości w ustach,
  • stanami zapalnymi,
  • infekcjami dziąseł,
  • trudno gojącymi się ranami,
  • kandydozą jamy ustnej,
  • kwasicą ketonową (powikłania to nieświeży oddech a nawet śpiączka),
  • mogą również występować zaburzenia smaku. Nieleczona cukrzyca może przyczyniać się również do częstego pojawiania się próchnicy, owrzodzeń i infekcji. Wysoki poziom cukru w organizmie sprawia, że osoby chore mają osłabioną odporność, a co za tym idzie, ich białe krwinki mają problemy ze zwalczaniem bakterii. A wszelkie infekcje przyzębia osłabiają naturalną zdolność organizmu do kontroli poziomu cukru we krwi.

Dla stomatologa informacja potwierdzająca, że pacjent jest chory na cukrzycę jest bardzo istotna, ponieważ takie osoby wymagają innego sposobu leczenia jamy ustnej.

Nieleczona i niekontrolowana cukrzyca wiąże się z szeregiem powikłań w całym organizmie są to m.in.: uszkodzenie wzroku, zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, zaburzenia czucia i rytmu serca, zaburzenia w oddawaniu moczu, śpiączki cukrzycowej oraz rozwoju stopy cukrzycowej.

Lekarz stomatolog, który zauważy u pacjenta symptomy cukrzycy może skierować taką osobę na badania krwi lub po dalszą diagnozę do lekarza rodzinnego. Warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, jeśli stan naszej jamy ustnej będzie niepokojący może nas to uchronić od rozwoju i powikłań poważnej choroby jaką jest cukrzyca. Dzięki szybkiej diagnozie można uniknąć jej wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Na koniec

Wiesz już, czy stomatolog może zdiagnozować cukrzycę, po więcej porad i informacji nie tylko z zakresu zdrowia jamy ustnej, zajrzyj na naszego bloga.