photo

Krwawiące dziąsła nie są Ci obce? Poznaj przyczyny

2017-06-09

Krwawiące dziąsła to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Aby temu zapobiec i całkowicie wyeliminować problem, najpierw koniecznie dowiedz się, co jest tego przyczyną.

Zaczynasz dzień od krwawienia z dziąseł spowodowanego szczotkowaniem? A może ta dolegliwość towarzyszy Ci w trakcie spożywania twardych produktów? Nie lekceważ tego! Krwawiące dziąsła mogą mieć naprawdę różne przyczyny, dlatego najlepszym wyjściem będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Zanim się na nią jednak wybierzesz, z dzisiejszego wpisu dowiesz się, czym może być spowodowana ta przypadłość.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej

Jeśli nie dbamy prawidłowo o zdrowotną kondycję naszej jamy ustnej, sami możemy bezpośrednio przyczynić się do zapoczątkowania krwawienia naszych dziąseł. Musimy pamiętać o minimum 3-minutowym szczotkowaniu zębów, przynajmniej dwa razy na dzień. Warto również zainwestować w irygator lub nici dentystyczne, które są bardzo przydatne do zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Nie stosowanie się do tych zasad powoduje osadzanie się bakterii tworzących płytkę nazębną. Ta przyczynia się natomiast do stanu zapalnego, a w efekcie recesji dziąseł.

Niedobór witamin

Pamiętajmy, że to, jakie produkty wybieramy oraz to, co znajduje się w naszej diecie, ma bezpośredni wpływ na zdrowie jamy ustnej. Złe odżywianie skutkuje niedoborem witaminy C oraz K, co jest częstą przyczyną krwawienia dziąseł. Jeśli chcesz tego uniknąć, koniecznie zadbaj o zbilansowaną dietę, szczególnie bogatą w cytrusy, pomidory, kapustę, czy szpinak.

Stosowanie leków, a krwawiące dziąsła

Krwawienie dziąseł to również efekt długotrwałego leczenia i stosowania niektórych leków. W takim przypadku obowiązkowa będzie wizyta u specjalisty i zmiana środka leczniczego. Na zapalenie dziąseł, spowodowane przyjmowaniem leków szczególnie narażone są osoby chorujące na astmę, niewydolność wątroby, nadciśnienie, nowotwór czy cukrzycę. Krwawienie z dziąseł może być również przyczyną stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz sterydów.

Pamiętajcie, że zapalenie dziąseł może doprowadzić nawet do utraty zębów. Nie zwlekaj więc dłużej! Umów się na wizytę w naszym Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent, a my zapewnimy Tobie wsparcie oraz fachowe leczenie.